Florence podporuje  
Zpět na přehled aktualit

Florence plus

Od plic ke zdraví – prevence rakoviny plic a boj proti kouření

Datum: 8. 2. 2022
Od plic ke zdraví – prevence rakoviny plic a boj proti kouření

Při příležitosti světového dne boje proti rakovině (4. únor) proběhla konference na téma, jak může moderní společnost proti karcinomu plic a jeho nejrizikovějšímu faktoru – kouření – bojovat.

 

Právě kouření je nejzávažnějším rizikovým faktorem pro rozvoj nádoru plic. Ohrožuje nesrovnatelně více lidí než ostatní rizikové faktory, kterými jsou například genetické predispozici, životní prostředí nebo znečištěné ovzduší.

„Na karcinom plic umírá mnohonásobně více pacientů než na jiná onkologická onemocnění. V roce 2018 na tuto diagnózu zemřelo více než 5 200 z 6 459 diagnostikovaných pacientů. U žen se projevuje vzestupná tendence, u mužů naopak mírně klesá. Hlavním rizikovým faktorem je kuřáctví. S množstvím vykouřených cigaret riziko mnohonásobně stoupá,“ říká Mgr. Jana Krejčí, lékařka pneumologického oddělení FN Bulovka.


Přednášející Mgr. Jana Krejčí s ostatními přednášejícími (zleva: Monika Fialová, Mgr. Adam Kulhánek, Tomáš Slavata, Mgr. Petra Adámková).

Příznaky onemocnění jsou kašel, chrapot, dušnost, bolesti na hrudi a další. Pokud pacient přijde s příznaky, znamená to již určitou pokročilost onemocnění. Následuje sled vyšetření směřující k přesné diagnostice nádoru a jeho léčba. Ve 21. století máme pestré možnosti léčby (například oproti roku 1970, kdy byla možná pouze chemoterapie a fotonové záření): od chirurgie, možnosti lokální léčby, radioterapie, chemoterapie v kombinaci, po biologickou léčbu a moderní imunoterapii.

Nesmírně důležitá je v dnešní době nejen komunikace s pacientem, ale i jeho rodinou. Je potřeba myslet nejen na vlastní onkologickou léčbu, ale i péči podpůrnou, ať již rehabilitační, nutriční, a další a s tím související kvalitu života nejen pacienta ale i jeho rodiny.

„Od 1. ledna 2022 byl spuštěn nový screeningový program pro včasný záchyt karcinomu plic – program je zacílen na aktivní vyhledávání kuřáků, zachycení raných stadií a tím snížení úmrtnosti na toto onemocnění,“ dodává Krejčí. Praktičtí lékaři budou ve svých ordinacích cíleně oslovovat silné kuřáky ve věku 55–75 let, kteří kouří minimálně dvacet cigaret denně, a posílat je k plicním lékařům a na vyšetření. Screening by se měl týkat téměř půl milionu lidí. Jeho cílem je zachytit včasná vyléčitelná stadia onemocnění a zároveň zvýšit povědomí o rakovině plic v souvislosti s kouřením.
 


Prevenci kouření u dětí a předcházení vzniku závislosti se věnoval adiktolog Mgr. Adam Kulhánek, vedoucí Centra pro výzkum a prevenci užívání tabáku. Průzkumy v České republice u 12letých dětí ukazují, že cigaretu aspoň jednou vyzkouší přes 50 % dětí, což je poměrně mnoho. Zajímavé je, že více než polovina vyzkouší elektronickou cigaretu. Je to trend, který se očekával na základě zkušeností ze Spojených států, kdy s příchodem nových forem děti nebudou začínat na klasických cigaretách, ale na elektronických cigaretách nebo na nových formách (žvýkací tabákové výrobky).


Přednášející Mgr. Adam Kulhánek radí, jak předcházet kouření u dětí.

„Nejčastěji, kdy si u nás děti zapálí první cigaretu, je 12 let, mezi 15–19 rokem se stanou kuřáky pravidelnými. Bohužel to je také období, kdy se nejvíce rozvíjí závislost na tabáku. Lidský mozek dozrává přibližně do 25 let. Jedna z oblastí, která dozrává jako poslední, jsou čelní laloky, které jsou zodpovědné za systém odměn a tedy rozvoj závislosti, zejména fyzické závislosti na nikotinu. Aby byly preventivní aktivity funkční, je potřeba je zacílit právě před 12 rok života. Celkem 24 % 15letých studentů kouří alespoň jednou měsíčně. To jsou právě ti, kteří se později sávají našimi pacienty a právě ti, kterých se následně týká riziko rozvoje karcinomu plic,“ vysvětluje Kulhánek.

Jaké jsou efektivní strategie prevence pro děti a teenagery? V prvé řadě je to vzor a učení nápodobou.

Šest tipů pro prevenci:

  1. přijmout experiment s první cigaretou jako „normální“;
  2. edukovat děti, v čem je kouření škodlivé, nejen obecně, ale konkrétně, jaké má nevýhody, například menší výkonnost ve sportu, akné a další;
  3. akcentovat výhody zdravého životního stylu;
  4. zajímat se o děti, jak tráví volný čas;
  5. oceňovat je kdykoli je to možné v duchu „nachytejte je kdykoli, když něco udělají dobře“ – tedy pozitivní motivace;
  6. dávat najevo zájem a rodičovskou lásku.

 

Vlastní sebehodnocení, sebevědomí a asertivita je přesně to, co děti budou potřebovat v kolektivu, aby byly silné a zvládly nástrahy a pokušení odolat nabídkám cigarety od takzvaných kamarádů.

Důležité je také smysluplné vyplnění volného času, posilování zdravých vztahů a množství zážitků, mezi něž neodmyslitelně patří například sport. Naopak kontraproduktivní a nefunkční strategií je takzvané utahování šroubů.

„Buďte vašim dětem nejlepším vzorem. Pokud kouříte, přihlaste se do screeningového programu a především co nejdříve začněte s odvykáním kouření,“ apeluje Kulhánek.

Tipy na postupy při odvykání kouření, které prokazatelně fungují:

  1. stanovit si den D, kdy přestanete kouřit;
  2. všechny cigarety vyhodit nebo někomu darovat;
  3. zmapovat si své kuřácké situace a rituály;
  4. najít a připravit si náhradní řešení a přerámovat situace, ve kterých kouřím;
  5. náhražkové přípravky, které pomáhají řešit silnou fyzickou závislost, které může předepsat například praktický lékař;
  6. poradit se s odborníkem.
     


Kouření není zlozvyk, ale je to diagnóza a odborník může úspěšnost zvýšit o mnoho procent (centra pro odvykání kouření, certifikované lékárny, národní linka pro odvykání kouření 800 350 000 funkční i pro dlouhodobé konzultace a národní stránky pro podporu odvykání kouření: www.koureni-zabiji.cz s návody na odvykání kouření a kontakty na odborné společnosti). Nejmodernější cestou 3. tisíciletí jsou mobilní aplikace, například adiquit.cz. Každý den bez cigarety se počítá.

Mgr. Petra Adámková, předsedkyně Hlasu onkologických pacientů, představila spolek organizací, které se věnují zdravotní, sociální a psychologické podpoře nemocných a jejich blízkých. Zdůraznila, že je důležitý jak pacient, tak jeho rodinní příslušníci, osoby, které jsou nemocí také zasaženy a je důležité je podporovat. Více o pacientských organizacích se dočtete v dalších číslech Florence.

Inspiraci, jak je možné podporovat a motivovat děti ke zdravému životnímu stylu a sportu přednesl sportovec, triatlonista a organizátor Cesty k Baltu Tomáš Slavata. Ačkoli sám vyšel z neutěšených poměrů, vytrvalostí a nezdolným úsilím, ve kterém mu pomáhal sport, byl schopen pomoci nejen svým blízkým, ale i dětem z dětských domovů.

Pro posílení dechu jako cesty ke zdraví připravila certifikovaná lektorka jógy Monika Fialová krátký dechový workshop. Pro všechny je přínosné krátké, například 5 minutové dechové cvičení denně.


Jóga s Monikou Fialovou.


Kde zjistit víc?

Zdroj ověřených informací: www.plice.online.

 

redakce Florence
Mgr. Markéta Zbranková

 

 
  • tisk
  • předplatit si