Florence podporuje  
Zpět na přehled aktualit

Florence plus

Nedostatek kvalitního spánku může vést k závažným zdravotním problémům – zapojte se do spánkové výzvy s Loono a aplikací Preventivka

Datum: 20. 11. 2024
Nedostatek kvalitního spánku může vést k závažným zdravotním problémům – zapojte se do spánkové výzvy s Loono a aplikací Preventivka

Spánek je nepostradatelnou součástí života, trávíme jím až třetinu svého času. Přestože má kvalita spánku zásadní vliv na fyzické a duševní zdraví, mnozí jej podceňují a nepřikládají mu přílišnou váhu. Nezisková organizace Loono, která se dlouhodobě zaměřuje na osvětu v oblasti prevence, proto přichází se speciální spánkovou výzvou, jejímž cílem je pomoci lidem zlepšit jejich spánkovou hygienu a dosáhnout kvalitnějšího nočního odpočinku.

Výzva je dostupná zdarma v aplikaci Preventivka a každý se do ní může jednoduše zapojit.

„Pravidelně se setkáváme s tím, že se veřejně známé osoby chlubí, jak extrémně málo spí. Není na tom ale opravdu nic obdivuhodného, za co bychom jim měli tleskat. Pravdou totiž je, že spánek je pro naše zdraví klíčový. Náš organismus je během něj v klidu, mozek třídí informace, tkáně regenerují, posiluje se imunitní systém a harmonizují se hladiny hormonů,“ říká MUDr. Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono, která se spánkem zabývá v rámci vzdělávání veřejnosti ohledně důležitosti prevence.

Kvalitní spánek je nezbytný pro energii, náladu a soustředění. Během spánku dochází k upevňování nervových spojení, což je klíčové pro proces učení a paměť. Důležitý je ale také pro dlouhodobou prevenci nemocí, jako jsou cukrovka, rakovina, obezita, vysoký krevní tlak nebo srdeční choroby a demence. Dospělým se doporučuje spát 7–9 hodin denně, teenagerům 8–10 hodin a školákům 9–11 hodin. Mladší děti pak potřebují spánku ještě více.


Jaký má vliv nedostatek spánku na zdraví?

Nedostatek kvalitního spánku má nejen okamžité následky, jako je únava, snížená schopnost soustředění a podrážděnost, ale jeho dlouhodobý deficit může vést k závažným zdravotním problémům. Při nedostatku spánku tělo produkuje vyšší hladiny stresového hormonu kortizolu. Ten sice pomáhá při krátkodobé stresové reakci, ale když je zvýšený dlouhodobě, může vést k zvyšování krevního tlaku, hladiny cukru v krvi a zvýšenému riziku srdečních onemocnění. Nedostatek spánku ovlivňuje také hormony hladu a sytosti, což může způsobovat přejídání a tím pádem i přibírání na váze.

Během spánku se tvoří látky, které tělu pomáhají v boji s infekcí. A v neposlední řadě nedostatek spánku ovlivňuje také duševní zdraví. Nejenže může vést k již zmiňované podrážděnosti a špatné náladě, ale také přispívá k rozvoji duševních onemocnění, jako jsou úzkosti či deprese.


Lepší spánkové návyky s aplikací Preventivka

Nezisková organizace Loono nabízí způsob, jak zlepšit svou spánkovou hygienu. Pomocí své aplikace Preventivka spustila spánkovou výzvu, která přináší po dobu čtyř týdnů uživatelům jednoduché, ale efektivní tipy a rady na zkvalitnění jejich spánku. Poradí například jak upravit svou ložnici, vysvětlí, proč je důležité před spaním relaxovat, a prozradí, jak spánek ovlivňuje sport, modré světlo nebo konzumace kofeinu a alkoholu.

„Během spánkové výzvy uživatelé dostávají pravidelná doporučení, která mohou snadno zavést do svého každodenního života. Tyto návyky jim mohou skutečně výrazně zlepšit kvalitu spánku. Uživatelé si budou moci své zlepšení vyhodnotit na základě testu spánkové hygieny. Nicméně věříme, že příznivé účinky kvalitního spánku sami ucítí na své náladě a svém zdraví,“ říká Veronika Feňuš, provozní ředitelka Loono.

Spánková výzva je dostupná pro každého zdarma. Stačí si stáhnout nebo aktualizovat aplikaci Preventivka na svém mobilním zařízení, zapnout si upozornění na výzvu a začít s návyky, které povedou k lepšímu a zdravějšímu spánku.


Jak začít?
1) Stáhněte a aktualizujte si aplikaci Preventivka
2) Klikněte na kolečko „Nastavení“ a najděte „Nastavení upozornění“
3) Zapněte výzvu pro lepší spánek
4) A pak už jen zlepšujte a zlepšujte. Vyplatí se to!


TZ i foto (loono.cz, foto: Adéla Šatalíková)


Loono je týmem mladých lékařů, studentů medicíny a dalších profesionálů, kteří věří, že by se neměli pacienti pouze léčit, ale vést k prevenci nejrůznějších onemocnění. V minulosti odstartovalo kampaň za prevenci onkologických (#prsakoule) a kardiovaskulárních onemocnění (#zijessrdcem) i reprodukčního (#doledobry) a duševního zdraví (#dobrenitro) a spustilo mobilní aplikaci Preventivka. Během 10 let své existence Loono zrealizovalo více než 3 500 workshopů, na kterých vyškolilo přes 150 tisíc lidí. Veškeré další informace najdete na webových stránkách www.loono.cz a sociálních sítích @Loonocz.

 
  • tisk
  • předplatit si