Číslo 3 / 2011
Screening rizika pádů v pediatrii
Souhrn: Příspěvek shrnuje výsledky průzkumu, který se uskutečnil v rámci studentské grantové soutěže Univerzity Pardubice. Cílem bylo zmapovat situaci v českých zdravotnických zařízeních, týkající se používání screeningových nástrojů pro posuzování rizika pádů v pediatrii.
Klíčová slova: pády v pediatrii – riziko – screening.
(Risk screening of pediatric falls)
Summary: The paper summarizes the results of research taking place within the framework of Pardubice University Student Grant Competition. The objective was to survey the situation in the Czech health care facilities in the area of using pediatric falls risk assessment instruments.
Key words: pediatric falls risk – screening.
Úvod
Pády ve zdravotnických zařízeních patří k nejčastějším a nejrizikovějším mimořádným událostem (Škrla, 2005). Následkem pádů dochází k lehkým i těžkým zraněním, která komplikují léčbu, prodlužují hospitalizaci, a tím zvyšují finanční náklady zařízení. Kromě toho pády negativně působí na psychiku pacienta (Joint Commission Resources, 2007). Pády se řadí mezi sledované indikátory vypovídající o kvalitě a míře bezpečnosti péče poskytované v daném zdravotnickém zařízení.
V ČR i v zahraničí je věnováno mnoho pozornosti především pádům u dospělých pacientů. K pádům však dochází i v oborech pediatrie, což dokazují statistiky České asociace sester (ČAS), která se v rámci pracovní skupiny pro kvalitu otázkou pádů zabývá. Projekt s názvem Pády pacientů při hospitalizaci monitoruje pádovost jak v oborech následné péče, v oborech interních, chirurgických, tak i v oborech pediatrických. Probíhá od roku 2002 a v současné době je do něho dobrovolně zapojeno 39 zdravotnických zařízení ČR (Česká asociace sester, 2008).
Příčiny pádů jsou různorodé, rizikových faktorů je celá řada (např. pád v anamnéze, akutní či chronické onemocnění, vliv medikace, kvalita povrchu a další). Škrla (2005) uvádí, že pády pacientů jsou často také zaviněny pochybeními zdravotníků způsobenými nedostatečnou supervizí pacientů nebo nesprávným vyhodnocením rizika pádu.
Jednou z překážek při prevenci pádů v pediatrii je nedostatek screeningových metod, které by umožnily děti s rizikem pádu identifikovat. V ČR je k dispozici několik škál pro posuzování rizika pádů, avšak ty obsahují položky, které často nelze u velmi malých dětí zjišťovat (např. inkontinence). O zahraničních metodách pro screening rizika pádů v pediatrii se česká ošetřovatelská literatura dosud nezmiňuje. Zahraniční guidelines doporučují provádět hodnocení rizika pádů každého dítěte staršího osmi měsíců (Bowden, Greenberg, 2008).
Cíl šetření
Hlavním cílem našeho šetření bylo zjistit, zda je posuzováno riziko pádů u dětí v českých zdravotnických zařízeních (ZZ), jaké screeningové nástroje jsou používány pro hodnocení rizika pádů a zda ZZ mají vytvořeny standardy týkající se pádů v pediatrii. Šlo v podstatě o pilotní výzkum, který měl zmapovat situaci v České republice a připravit půdu pro další, rozsáhlejší výzkum.
Metodika a popis zkoumaného souboru
Zvolenou metodou k získání informací byl anonymní on-line dotazník vlastní konstrukce, který obsahoval 12 otázek. Byl určen vrchním, event. staničním sestrám dětských oddělení, které jsme kontaktovali prostřednictvím e-mailu. Výzkum probíhal od začátku července do konce září 2010. Bylo osloveno celkem 65 ZZ, z toho 27 ZZ zapojených do projektu ČAS a 38 zařízení, která do projektu ČAS zapojena nejsou. Z celkového počtu oslovených zařízení se do výzkumu i přes opakovanou výzvu zapojilo pouze 18 z nich. Návratnost tedy činila pouhých 12 %. Při analýze dat jsme porovnali odpovědi obou skupin:
• 1. skupina = zařízení zapojená do projektu ČAS (11 ZZ),
• 2. skupina = zařízení, která nejsou zapojena do projektu ČAS (7 ZZ).
Získané výsledky z důvodu nízké návratnosti dotazníků uvádíme pouze v absolutní četnosti.
Výsledky výzkumného šetření
Z celkového počtu 18 zařízení uvedlo 16 z nich, že sleduje četnost pádů, a 8, že zjišťuje riziko pádů u dětských klientů. Z grafu 1 je patrné, že četnost pádů sledují všechna zařízení z 1. skupiny (zařízení zapojená do projektu ČAS), zatímco riziko pádů sleduje pouze 6 z nich. V rámci 2. skupiny sledovalo četnost pádů 5 zařízení ze 7 zúčastněných a pouze 2 zařízení odpověděla, že zjišťují riziko pádů. Podle odpovědí respondentů pády u dětí zveřejňuje 13 ZZ a stejný počet ZZ také sleduje míru pádovosti jako indikátor kvality péče.
Graf 1. Sledování četnosti a rizika pádů
Na dotaz, jaký nástroj oslovená zařízení používají ke sledování rizika pádů v pediatrii, odpověděla 4 zařízení, že používají vlastní nástroj, jedno zařízení nástroj převzatý z literatury a 3 zařízení uvedla, že používají jak svůj vlastní nástroj, tak také nástroj převzatý (2 ZZ z literatury, 1 ZZ z jiného zařízení – viz graf 2).
Graf 2. Nástroj k hodnocení rizika
Dvě zařízení uvedla, že byla u používaného nástroje zjišťována senzitivita a specifita a tři zařízení odpověděla, že byla zjišťována pozitivní a negativní prediktivní hodnota. Ostatní na tuto otázku buď neodpověděla, nebo uvedla, že neví.
Většina (13) oslovených respondentů považuje screening rizika pádů za důležitý a domnívá se, že by měl být standardní součástí ošetřovatelské dokumentace. Tři zařízení považují sledování rizika pádů u dětí za zbytečné, dle jejich názoru by sestrám přibyl jen další dokument na vyplňování, který by je zbytečně zatěžoval a vzdaloval od pacientů. Uvádějí, že sledovat, aby se dětem nic nestalo, zajistit bezpečné prostředí a prevenci, je na dětských odděleních samozřejmostí. V jednom případě byla odpověď „nevím, mám o této problematice málo informací“ a v jednom dotazníku odpověď chyběla. Znázorněno v grafu 3.
Graf 3. Názor na sledování rizika pádů v pediatrii
Dále nás také zajímalo, kolik ZZ má vypracovaný standard Prevence pádu u dětí a standard Postup a zajištění dětského pacienta po pádu viz. graf 4.
Graf 4. Standard Prevence pádu a Postup po pádu
Z grafu 4 je patrné, že z 1. skupiny, čítající celkem 11 ZZ, má 5 ZZ vypracovaný standard Prevence pádu a 3 z nich mají zároveň i standard Postup po pádu. Z 2. skupiny mají oba standardy současně pouhá 2 ZZ (ze 7). Celkově shrnuto má tedy 5 ZZ oba standardy, 2 ZZ mají pouze standard Prevence pádu u dětí a 11 ZZ nemá žádný standard týkající se pádů u dětí.
Diskuse
Vzhledem k nízkému počtu respondentů se nám nepodařil záměr zmapovat situaci týkající se sledování rizika pádů v pediatrii v ČR. Malou návratnost dotazníků přičítáme jednak zvolené metodice výzkumu (on-line dotazník a oslovování respondentů prostřednictvím e-mailu), jednak přetíženosti sester, nedostatku času nebo neochotě zapojit se do něčeho, co je dobrovolné a nedůležité. Překážkou mohla být také menší znalost problematiky. Důležitým zjištěním bylo, že do výzkumu se zapojila především zařízení akreditovaná, tedy zařízení, kde je kvalita a bezpečnost péče hlavním cílem.
Z našeho šetření vyplynulo, že většina oslovených zařízení pády v pediatrii sleduje, zveřejňuje a počítá míru pádovosti jako indikátor kvality péče, ale jen 8 z nich hodnotí riziko pádů. Je to pravděpodobně ovlivněno skutečností, že pády jako mimořádná událost podléhají hlášení, kdežto problematika prevence pádů v pediatrii je v české literatuře málo zmiňovaná, chybí komplexní informace a také validní a efektivní screeningové metody k vyhledávání rizikových dětských pacientů. Složitost situace ovlivňuje také představa, že pády u dětí jsou v určitém vývojovém období normou (Cooper, Nolt, 2007).
Pouze 8 zařízení z našeho sledovaného souboru odpovědělo, že používá nějaký nástroj ke sledování rizika pádů v pediatrii, přičemž pouze 3 zařízení používají nástroj ověřený výzkumem. I zahraniční studie prováděná v USA došla k závěru, že jen necelá čtvrtina oslovených zařízení používá nástroj validizovaný výzkumem (Jamerson et al., 2009). Používání nestandardizovaných škál může zkreslovat hodnocení rizika, zařazovat do rizika buď zbytečně velké procento dětí, nebo naopak nedostatečně riziko pádů u dětí identifikovat. Navíc škály vytvářené bez důkazů doložených výzkumem mohou obsahovat zbytečně mnoho položek nebo položky, které se u dětí dají těžko hodnotit. Nástroje ověřené výzkumem však v ČR chybí. Zahraniční literatura (Bowden, Greenberg, 2008) doporučuje sledovat položky pády v posledních třech měsících, fyzický stav (např. operace, vertigo, synkopa, onemocnění), funkční status (zhoršená mobilita, hypotenze, hypoxie apod.), pomůcky (např. intravenózní nebo močový katetr) a medikaci (narkóza, antikonvulziva, chemoterapie, antihypertenziva apod.).
Většina zařízení z našeho souboru považuje screening rizika pádů v pediatrii za důležitý. Zajímavé je zjištění, že ze ZZ zapojených do projektu ČAS uvedlo jedno ZZ, že je to zbytečné, a jedno „nevím“, ačkoli zrovna obě tato zařízení riziko pádů u svých dětských klientů zjišťují.
Závěr
Náš průzkum lze považovat pouze za pilotní šetření, které přineslo několik zajímavých výsledků z oblasti v české literatuře doposud málo zmiňované. Zdůraznit chceme především zjištění, že většina zařízení považuje screening rizika pádů v pediatrii za důležitý a že jen malá část zařízení používá validizovanou škálu pro hodnocení rizika pádů u dětí. Vzhledem k těmto zjištěním navrhujeme více se v české ošetřovatelské literatuře na uvedenou problematiku zaměřit a poskytnout sestrám dostatek informací. Dále vybrat vhodnou škálu v zahraniční literatuře či vytvořit na základě EBP (evidence based practice) vlastní škálu a na národní úrovni ji validizovat. To by umožnilo předložit všem zařízením v ČR jednotný, platný a efektivní nástroj, který by přispěl k snižování rizik a ke zvyšování kvality ošetřovatelské péče.
Bc. Lucie Kroutilová, Fakulta zdravotnických studií, Univerzita Pardubice
Mgr. Eva Hlaváčková, Ph.D. akademická pracovnice, Fakulta zdravotnických studií, Univerzita Pardubice
Bc. Martina Pitrová, Fakulta zdravotnických studií, Univerzita Pardubice
Literatura:
1. _Bowden VR, Greenberg CS. Pediatric Nursing Procedures. 2nd Edition. Philadephia: Lippincott Williams & Wilkins, 2008.
2. _Cooper, L, Nolt JD. Development of an Evidence-based Pediatric Fall Prevention Program. Journal of Nursing Carte Quality, 2007. Vol. 22, No. 2, pp. 107–112.
3. _Česká asociace sester [on-line]. 2008 [cit. 2010-11-14]. Pády. Dostupné z www: <http://www.cnna.cz/pady/>.
4. _Jamerson PA. et al. Pediatric falls: State of the Science. Pediatric Nursing, 2009, Vol. 35, No. 4, p. 227–231.
5. _JOINT COMMISSION RESOURCES. Prevence pádů ve zdravotnickém zařízení, cesta k dokonalosti a zvyšování kvality. 1.vyd. Praha: Grada Publishing, a.s., 2007.
6. _Škrla P. Především neublížit. 1. vyd. Brno: NCONZO, 2005.
Recenzovaly:
Mgr. Jana Kučerová, Ph.D., manažerka kvality a integrovaného systému řízení, Oblastní nemocnice Jičín a. s.
Mgr. Hana Pinkavová, MU LF, Brno-Bohunice
Další články v tomto čísle
- Jedině možně rozumně
- Sledování dekubitů jako indikátoru kvality ošetřovatelské péče
- Jak potřebná je prevence pracovního násilí?
- Základy praktické terminologie pro sestry
- Nursing Times, 2010, 106, č. 32, 41, 43
- Akutní myeloidní leukémie u 54leté pacientky
- Ošetrovateľská starostlivosť o dieťa s mechanickou poodporou srdca ECMO na OAIM
- Ochrana zranitelných dospělých – systém britské péče
- Starostlivosť o spirituálne potreby nevyliečitelne chorých a zomierajúcich
- Anglická diabetologická terminologie