Číslo 3 / 2011
Operační krytí. Prevence a kontrola infekcí na operačním sále: snižování rizika infekce operační rány.
Infekce operační rány se stále vyskytují příliš často – postihují asi 1 % pacientů, kteří jsou operováni kvůli náhradě kloubu, a až 10 % pacientů, kteří se podrobí operaci střev. Následky těchto infekcí mohou být katastrofální: prodloužení doby zotavování, prodloužení pobytu v nemocnici, utrpení, invalidita a dokonce smrt pacienta. Terapie pooperačních infekcí je mnohdy nákladná a časově náročná a může znamenat
i nutnost další operace.
Mezi potenciální zdroje mikroorganismů na operačním sále patří cirkulující vzduch, chirurgický tým, sám pacient a kontaminované chirurgické nástroje. Rány, které jsou traumatického původu, již nezřídka kontaminovány jsou.
Přítomnost mikroorganismů v ráně neznamená, že nevyhnutelně vznikne infekce, protože zde hraje roli schopnost pacienta bránit se infekci. Ta může být ovlivněna stavem jeho imunity, roli zde hraje délka zákroku, tělesná teplota, dodržování asepse i zručnost operatéra. Význam kontroly a prevence infekcí v prostředí operačního sálu není možné podceňovat.
Minimalizace rizika
Strategie zaměřené na snižování rizika výskytu infekcí operační rány budou úspěšné jedině tehdy, pokud bude respektována nutnost minimalizovat riziko přenosu mikroorganismů, které mohou způsobit infekci, a pokud budou prováděna potřebná opatření. Je k dispozici jen málo důkazů, že mnohé rituály, které jsou prováděny ve jménu kontroly infekcí, jako je svlečení pacientů nebo odstranění všech jejich šperků, skutečně snižují riziko infekce. Avšak některé rituály týkající se personálu, jako jsou výměna oblečení a zakrývání vlasů před vstupem na operační sál, opravdu přispívají k ochraně pacientů tím, že podporují disciplínu na operačním sále a připomínají zdejším pracovníkům, jak jsou lidé, o které pečují, ohroženi infekcí. Důkazy týkajícími se praxe na operačních sálech se zabývala Pracovní skupina Společnosti pro nemocniční infekce (2002) a většina doporučení v tomto článku, u nichž není uvedeno jinak, vycházejí z dokumentu vydaného touto skupinou.
Rozsah problému
Infekce operační rány jsou definovány jako infekce, které souvisejí s chirurgickými zákroky a které postihují chirurgickou ránu nebo hlubší tkáně, s nimiž se manipulovalo během daného zákroku. Infekce operační rány nemohou být spolehlivě identifikovány pouze na základě laboratorních dat, protože diagnóza závisí na přítomnosti známek infekce v ráně. Zjišťování výskytu infekcí operačních ran proto vyžaduje aktivní monitorování pacientů od doby operace až do jejich propuštění z nemocnice.
Údaje od britské Agentury pro ochranu zdraví (Health Protection Agency – HPA), vycházející z téměř 240 000 operací provedených ve 247 nemocnicích v Anglii, potvrzují, že zatímco většina infekcí operační rány postihuje povrchovou vrstvu rány (tj. kůži a subkutánní tkáně), minimálně 20 % těchto infekcí postihuje hlubší tkáně – fascie a svaly. Hlavním mikroorganismem uváděným v 11 chirurgických kategoriích, pro něž byly údaje shromažďovány, byl Staphylococcus aureus, který byl odpovědný za 53 % infekcí, u nichž byl uveden původce infekce. V 64 % těchto případů byl S. aureus rezistentní vůči meticilinu, tj. MRSA, což svědčí o závažnosti problémů, které tento mikroorganismus může způsobit jako oportunistický patogen vyvolávající celou řadu infekcí – od méně závažných infekcí kůže a měkkých tkání až po život ohrožující bakteriémii. MRSA je rezistentní vůči všem beta-laktamovým antibiotikům (např. flucloxacilin, cefalosporiny) a mnoha dalším typům ATB. Byla zahájena řada iniciativ na omezení šíření MRSA a v současné době existují určité důkazy o snížení jeho výskytu. Rezistence na antibiotika ztěžuje terapii infekcí operačních ran a dále zvyšuje význam prevence.
Kontrola a prevence infekcí na operačním sále
Klíčem k optimální kontrole a prevenci infekcí na operačním sále je přístup vycházející ze základních zásad a uplatňovaný již dlouho před tím, než je objednán první pacient – ve skutečnosti již hodně dlouho před tím, než se operační sál vůbec začne stavět. Operační sál musí být vyprojektován tak, aby zde bylo dost prostoru pro všechny zákroky, které zde pravděpodobně bude třeba provádět, včetně zařízení a personálu. Stísněné prostory mohou zvýšit riziko náhodné kontaminace sterilních zón nebo nástrojů personálem sálu.
I v případě, že personál sálu nepřichází přímo do styku se sterilními povrchy nebo prostory, rozsévá kolem sebe mikroskopické fragmenty kůže. Tyto fragmenty jsou kontaminovány bakteriemi, které se mohou usadit v ráně, na rukavicích členů operačního týmu nebo na nástrojích, s nimiž pracují.
Další bakterie přenášené vzduchem se na sál mohou dostat s kontaminovaným vzduchem vstupujícím na operační sál. Konstrukce ventilačních systémů by měla zajišťovat takové tlakové rozdíly, aby se filtrovaný vzduch pohyboval z čistých do méně čistých prostorů – i v době, kdy není operační sál používán. To obvykle znamená tok vzduchu, který začíná v přípravné místnosti, pokračuje do prostoru, kde je prováděna anestezie a operace, a pak do prostoru, kde je ukládán odpad.
Vedle toho, že operační sál musí mít odpovídající systém ventilace, musí jeho řešení umožňovat efektivní čištění a minimalizovat riziko kontaminace: a) dveře by se měly řádně zavírat, b) okna by měla být bez otvírání, c) strop by měl být celistvý, d) podlaha by měla být z nepropustného umyvatelného materiálu, bez jakýchkoliv spár a trhlin a v místech, kde se stýká se zdmi, by neměly být ostré rohy, e) stěny a všechny ostatní natřené plochy by měly být hladké a bez defektů, f) police a další pevné prvky by měly být omezeny na minimum.
Praxe na operačních sálech:
základní zásady
Praxe založená na důkazech snižuje riziko infekce. Avšak, jak již bylo řečeno, ve jménu kontroly a prevence infekcí je prováděna řada rituálů bez ohledu na to, že neexistuje dostatek důkazů o tom, že tyto aktivity snižují riziko infekce.
Příprava pacientů. I když by při každém invazivním zákroku měla být dodržována určitá rutinní opatření, zdá se, že není žádný důvod k tomu, aby si pacient sundával prádlo a šperky, kromě případů, kdy zasahují do operačního pole nebo hrozí jejich ztráta nebo znečištění. Pokud je třeba z operačního pole odstranit ochlupení, pak by se to mělo provádět depilačním krémem nebo holicím strojkem. Není žádný rozdíl ve výskytu infekcí operační rány mezi pacienty, u nichž bylo ochlupení odstraněno strojkem nebo holením den před operací nebo v den operace. Pokud je použití žiletky nevyhnutelné, měla by se použít spíš holicí pěna než mydlení štětkou.
Příprava personálu. Personál operačního sálu dodržuje zavedené rituály: předpokládá se, že se pracovníci převléknou do čistého oblečení a sundají si před prací své šperky. Důvodem operačního oblečení je zajištění bariéry, která chrání pacienta před mikroorganismy, které se do prostředí dostávají z kůže a ochlupení personálu operačního sálu, a zajištění ochrany vnějšího prostředí před kontaminanty z operačního sálu. Požadavek, aby se personál převlékl do „operačního oblečení“, když přichází na operační sál, zajišťuje přinejmenším to, že je oblečený oděv čistý. Před oblékáním operačního oblečení je třeba si umýt ruce.
Existuje málo důkazů, že by si personál měl převlékat nebo zakrývat své operační oblečení, když je mimo operační sál. Avšak požadavek, aby se tak dělo, upevňuje disciplínu na sále a rovněž vnímání operačního sálu jako speciálního prostoru, kde je třeba dodržovat zvláštní pravidla, aby byli chráněni pacienti. Viditelně ušpiněné nebo kontaminované uniformy je třeba převléci okamžitě.
Vlasy by měly být zakryty vždy, zejména při operacích na sálech s ventilačními systémy s laminárním prouděním.
Umělé nehty ani šperky na rukou a zápěstích nejsou v souladu s hygienou rukou a pracovníci sálů by je neměli nosit, což platí zejména pro instrumentářky a chirurgy. Nehty na rukou by měly být krátce zastřižené a čisté.
Během operace: dodržování etiky kontroly a prevence infekcí
Chirurgický tým by měl nosit masky a sterilní pláště a rukavice jak kvůli vlastní ochraně, tak kvůli ochraně pacienta. Pláště a rukavice by neměly propouštět vodu, v ideálním případě by měly být na jedno použití a měly by vyhovovat místním předpisům. Nošení dvojích rukavic pomáhá snižovat riziko infekce pro pracovníka i pacienta: poskytuje zlepšenou ochranu před poraněním ostrými předměty a mělo by také snižovat riziko přenosu bakterií z rukou zdravotníka přes perforovanou rukavici.
Důkazy pro nošení obličejových masek jsou častým předmětem debat u pracovníků operačních sálů. Masky by měli nosit všichni, kdo jsou v těsné blízkosti operačního pole. Toto opatření snižuje jejich ohrožení krví přenášenými patogeny od pacienta. Pokud jsou masky kontaminovány nebo jsou vlhké, měly by se ihned vyměnit.
Pracovníci, kteří jsou ohroženi vystřikující krví nebo aerosoly obsahujícími částečky krve – například při použití elektrických nástrojů nebo tlakové irigace –, by měli mít ochranu očí, aby byli chráněni před krví přenášenými viry a rovněž kvůli obecné ochraně očí. Jsou k dispozici jednorázové masky, jejichž součástí je ochranný štít – ty mohou být pohodlnější než ochranné brýle nebo štít připevněný na hlavě.
Neexistují žádné důkazy na podporu tvrzení, že by předoperační koupel nebo sprcha za použití antiseptika (např. chlorhexidinu) snižovala výskyt infekcí operační rány. Bezprostředně před operací je dezinfikována kůže pacienta kolem místa incize, aby se snížil počet přítomných bakterií a nebezpečí endogenní infekce. Nejefektivnějšího snížení počtu bakterií se dosáhne použitím antiseptik s obsahem alkoholu, ideálně v jednorázových obalech, aby se minimalizovalo riziko kontaminace při opakovaném použití. Britské směrnice epic2 doporučují aplikaci chlorhexidin glukonátu obsahujícího alkohol (nejlépe 2 % chlorhexidinu v 70% isopropyl alkoholu) před zajišťováním centrálního žilního vstupu. Před zahájením rouškování je nutné počkat dostatečně dlouho, než se po očištění kůže vypaří alkohol. Kdyby se při diatermii vznítily zbytky páry z alkoholového roztoku, mohli by pacienti utrpět závažné popáleniny.
Připravená plocha by měla být dostatečně velká, aby mohl být případně rozšířen řez a aby se na ni vešly veškeré potřebné drény. Zbytek pacienta je zakryt sterilními rouškami, aby bylo zajištěno sterilní pole, v němž může operační tým pracovat bez nebezpečí, že se sami kontaminují nebo že budou kontaminovány nástroje.
Roušky by neměly propouštět tekutiny – roušky, u nichž dojde k průsaku tekutiny z nesterilní strany na stranu sterilní, již nemohou být považovány za sterilní kvůli riziku bakteriálního průniku od pacienta. Nejlepší ochranu poskytují jednorázové roušky. Dnes jsou k dispozici soupravy těchto roušek jak pro konkrétní zákroky, tak pro obecné použití.
V některých oblastech jsou oblíbené adhezivní incizní roušky, které mohou být impregnovány antiseptikem; jejich obliba plyne z toho, že imobilizují všechny mikroorganismy, které zůstaly po dezinfekci na kůži. Bylo prokázáno, že roušky impregnované antiseptiky snižují počet bakterií, ale existuje jen málo důkazů, že snižují výskyt infekcí operačních ran. Nedávný přehledový článek společnosti Cochrane došel k závěru, že adhezivní roušky z plastu možná dokonce zvyšují výskyt infekcí operační rány.
Roušky, pláště, rukavice a další předměty používané na operačních sálech, včetně chirurgických nástrojů, jsou zařazeny do třídy zdravotnických prostředků a podléhají tak legislativě, regulaci a britským a evropským standardům. Mezi nejdůležitější předpisy patří evropská směrnice Medical Device Directive (MDD) 93/42, jejíž požadavky byly začleněny do britské legislativy (Medical Device Regulations 2002, BS EN 13795). Jednou z výhod jednorázových balených roušek a plášťů je to, že odpovědnost za zajištění souladu s těmito předpisy a normami nese výrobce, nikoli uživatel. Pracovníci operačního sálu musí zajistit, aby všechny předměty, které zakoupí a užívají, byly vyhovující a byly vhodným způsobem skladovány.
Antisepse rukou
V minulosti trvalo chirurgické mytí až 10 minut. Avšak neexistují důkazy, které by svědčily o tom, že chirurgické mytí s vodním roztokem antiseptika, delší než 2 minuty, má nějaký další přínos. Mezinárodní směrnice pro antisepsi rukou byly srovnávány Tannerem a kolegy.
Kartáčky by při chirurgickém mytí měly být používány s rozumem, pokud jsou vůbec používány, protože poranění kůže, která způsobují, mohou ve skutečnosti ještě zvýšit počet bakterií na rukou, i když je doporučováno čištění pod nehty, minimálně na začátku práce na operačním sále.
Jestliže jsou ruce chirurga čisté, jsou roztoky na ruce s obsahem alkoholu dostačující alternativou opakovaného mytí rukou a mají další výhodu, reziduální efekt – počet bakterií se po určitou dobu po použití stále snižuje, zejména když jsou roztoky kombinovány s antiseptiky, jako je chlorhexidin.
Členové operačního týmu nejsou jedinými pracovníky operačního sálu, kteří musí dodržovat hygienu rukou. Ruce je třeba dezinfikovat před každým úkonem péče o pacienta a po něm, což je požadavek, na který pracovníci sálu často zapomínají.
Riziko kontaminovaných nástrojů
Jedno z největších potenciálních rizik pro pacienty představuje použití kontaminovaných chirurgických nástrojů. Čištění nástrojů pro opakované použití podléhá stejnému předpisu jako zdravotnické prostředky, Medical Device Regulations 2002. Všechna stadia tohoto procesu (transport, mytí, balení, sterilizace, transport, skladování, transport a rozbalování před použitím) musí být bezpečná a musí být monitorována, aby si členové operačního týmu mohli být jisti, že nástroje, které používají, jsou bezpečné. I v případě, že jsou nástroje dodávány ve sterilním stavu, existuje riziko kontaminace během jejich použití. Aby bylo toto riziko co nejmenší, musejí všichni členové operačního týmu dobře znát zásady aseptické techniky a dodržovat stejné principy, které před více než stoletím formuloval Jo-seph Lister.
Klíčové zásady – shrnutí
• Tam, kde nemocnice respektují nutnost kontroly infekcí a jsou ochotny provádět potřebná opatření, bude riziko vzniku infekce operační rány nižší.
• Důraz by měl být kladen spíše na prevenci než na terapii, stejně, jako tomu bylo v době před nástupem antibiotik. Všechny nedůslednosti v dodržování základních zásad je třeba řešit.
• Kontaminace prostřednictvím ruky opatřené rukavicí je možná, buď prostřednictvím kontaminace vnějšího povrchu rukavice, nebo narušení bariérové funkce rukavice. Personál sálu a operační tým se musí naučit, jak si má navlékat a nosit rukavice. Tam, kde je to nutné, je třeba se zaměřit na použití dvou nebo dokonce tří vrstev rukavic. Je tomu tak například v ortopedické chirurgii, kde může dojít k perforaci rukavic úlomky kostí a následky infekce mohou být obzvlášť závažné.
• Ochrana očí by měla být součástí rutinní praxe.
• Není prokázáno, že nošení obličejových masek anesteziologickým a obíhajícím personálem přispívá k redukci výskytu infekcí, ale může přispět k dodržování disciplíny na operačním sále.
• Příprava kůže (např. alkoholem a chlorhexidinem) snižuje bakteriální zátěž.
• Ruce je třeba dezinfikovat před každým kontaktem s pacientem a po něm. Personál sálu často zanedbává hygienu rukou při nechirurgických aktivitách (např. transfer pacientů z oddělení na sál).
• Chirurgické mytí trvající dvě minuty je obvykle dostatečné. Drhnutí kartáčkem by mělo být používáno jen obezřetně, protože při něm dochází k traumatizaci kůže a vyplavení hlouběji sídlících bakterií na povrch.
• Ruce je třeba chirurgicky umýt před zahájením každého operačního programu, ale mezi jednotlivými případy stačí ošetření rukou přípravky s alkoholem/chlorhexidinem, pokud jsou po fyzikální stránce čisté.
• Přípravky na ruce s obsahem alkoholu/chlorhexidinu mohou být používány nesprávně nebo se na ně pracovníci mohou příliš spoléhat. Pokud mají tyto dezinfekční prostředky fungovat správně, musí být ruce před jejich aplikací čisté po fyzikální stránce.
Úkoly pro studující
Úkol 1
Čtení – zamyšlení – posouzení
• Přečtěte si vaše zásady pro kontrolu a prevenci infekcí a porovnejte je s aktuálními směrnicemi a doporučeními.
• Posuďte opatření na kontrolu a prevenci infekcí, uplatňovaná ve vaší každodenní praxi.
• Zamyslete se nad tím, zda vaše praxe odpovídá aktuálním směrnicím a doporučením.
• Přezkoumejte „cestu“ pacienta vaším operačním oddělením. Která interakce s pracovníky oddělení zvyšuje riziko infekce? Jaké kroky by tito pracovníci měli učinit, aby se toto riziko snížilo?
Předpokládaný časový rozsah úkolu: 1 hodina
Úkol 2
Posouzení – zamyšlení
• Prostudujte si uspořádání vašeho operačního sálu a zamyslete se nad tím, jak změna využití operačního sálu ovlivnila kontrolu infekcí.
• Zvažte, zda by bylo možné provést nějaká vylepšení, která by snížila riziko.
• Zjistěte, zda je sledován výskyt infekcí operační rány u pacientů operovaných na vašem operačním sále. Jaký je výskyt těchto infekcí u jednotlivých zákroků? Komu je výskyt infekcí operační rány oznamován? Změnily se někdy nějaké pracovní postupy na základě výsledků tohoto sledování?
Předpokládaný časový rozsah úkolu: 1 hodina
Úkol 3
Projekt – článek
• Jaké provádíte rutinní kontroly na začátku operačního programu?
• Odpovídají aktuálním předpisům?
• Jaká jsou vaše rutinní opatření, když „vyběhnete“ z operačního sálu?
• Zamyslete se nad vaší rutinou a zvažte, zda je v souladu s platnými normami a předpisy.
• Jak jsou na místě použití kontrolovány chirurgické nástroje, zda jsou sterilní? Jak jsou tyto kontroly dokumentovány?
Články:
www.bmj.com/cgi/content/full/325/7372/1055/a?etoc; http://news.bbc.co.uk/1/hi/helath/2377423.stm
Tyto články se zabývají expozicí pacientů chirurgickým nástrojům, které byly použity u pacientů, u nichž bylo následně zjištěno, že trpí Creutzfeldt-Jakobovou nemocí. Zamyslete se nad postupy na vašem oddělení a zhodnoťte, zda by takovému incidentu byly schopny předejít.
Předpokládaný časový rozsah úkolu: 2 hodiny
Úkol 4
Projekt
• Zhodnoťte váš současný kodex oblečení.
• Odpovídá váš kodex oblečení aktuálním směrnicím a doporučením?
• Navrhněte plán lekce, při níž byste své kolegy a kolegyně poučila o tom, jaké je jejich riziko nakažení krví přenášenými viry a jak lze toto nebezpečí minimalizovat používáním osobních ochranných pomůcek a správným nakládáním s kontaminovanými ostrými předměty.
Předpokládaný časový rozsah úkolu: 1 hodina
Úkol 5
Projekt
• Vyhodnoťte současnou praxi na vašem oddělení při přípravě kůže a rouškování.
• Zamyslete se nad tím, zda tato praxe odpovídá aktuálním normám a směrnicím.
• Prozkoumejte současnou praxi mytí rukou na vašem oddělení a opět se zamyslete, zda odpovídá aktuálním normám a směrnicím.
Předpokládaný časový rozsah úkolu: 3 hodiny
(Z impaktovaného časopisu: Weaving P, Cox F, Milton, S. Infection prevention and control in the operating theatre: reducing the risk of surgical site infections (SSIs). Journal of Perioperative Practice, 2008, 18, č. 5, s. 199–204. Překlad: Mgr. Libuše Dobrovodská, dobrovodska.l@centrum.cz. Redakčně upraveno a zkráceno.)
Další články v tomto čísle
- Jedině možně rozumně
- Sledování dekubitů jako indikátoru kvality ošetřovatelské péče
- Jak potřebná je prevence pracovního násilí?
- Základy praktické terminologie pro sestry
- Nursing Times, 2010, 106, č. 32, 41, 43
- Akutní myeloidní leukémie u 54leté pacientky
- Ošetrovateľská starostlivosť o dieťa s mechanickou poodporou srdca ECMO na OAIM
- Ochrana zranitelných dospělých – systém britské péče
- Starostlivosť o spirituálne potreby nevyliečitelne chorých a zomierajúcich
- Anglická diabetologická terminologie