Číslo 3 / 2011
Kandidátky na prezidentku ČAS na volební období 2011–2015
Mgr. Dana Jurásková, Ph.D., MBA
„Nelékaři musí mít vliv na stav a změny ve zdravotnictví!“
Ing. Bc. Irena Kouřilová-Pejznochová
„Očekávání sester musíme slyšet a naslouchat jim!“
Mgr. Dana Jurásková, Ph.D., MBA je současnou prezidentkou ČAS. Vystudovala Střední zdravotnickou školu v Uherském Hradišti, obor všeobecná sestra. Specializační vzdělání získala v oboru ARIP. Krátce po revoluci (v r. 1991) absolvovala na Filozofické fakultě obor pedagogika-ošetřovatelství, a protože už v té době pracovala ve vedoucích funkcích, vzdělávala se v managementu. Vysokou školu ekonomickou završila titulem MBA v r. 2004. Absolvovala též postgraduální studium na LF UP v Olomouci v oboru sociální lékařství.
Po škole pracovala v IKEM jako sestra na klinice kardiologie, poté jako staniční sestra JIP na I. interní klinice FTN v Praze. Jako odborná učitelka působila na SZŠ v Praze 8 a v r. 1991 se stala vrchní sestrou Neurologické kliniky FTN v Praze. Současně pracovala jako odborná asistentka Ústavu teorie a praxe ošetřovatelství 1. LF UK (ÚTPO). V r. 1996 se stala hlavní sestrou a zástupkyní ředitele FTN, v r. 2003 vedoucí ÚTPO, v r. 2009 ředitelkou Všeobecné fakultní nemocnice (VFN), poté ministryní zdravotnictví ČR a od roku 2010 až dosud vykonává funkci ředitelky VFN.
Pro Českou asociaci sester pracuje Dana Jurásková od jejího počátku. Využila zkušeností, které získala ještě v České společnosti sester, kde pracovala jako předsedkyně sekce ARIP a členka předsednictva. V ČAS působila postupně jako místopředsedkyně registrační komise, tisková mluvčí, předsedkyně kreditní komise, vědecká sekretářka a současně prezidentka ČAS.
V tomto období se Dana Jurásková intenzivně angažuje na zapojení ČAS do reformy zdravotnictví s cílem docílení většího vlivu sester a ostatních nelékařů na reformní procesy. Navázání úzké spolupráce s ministerstvem zdravotnictví (viz 13 bodů spolupráce) je do značné míry výsledkem její iniciativy. Zúčastnila se klíčového jednání s ministrem 2. února (viz str. 49–50).
Dana Jurásková má dvě dorůstající děti, je vdaná a ve svém volném čase se ráda věnuje sportování a chalupě, kde jí potěšení přináší především pěstování skalniček a zušlechťování skalky úctyhodných rozměrů.
Ing. Bc. Irena Kouřilová-Pejznochová vystudovala Střední zdravotnickou školu v Teplicích v oboru dětská sestra. Potom se stejně jako její protikandidátka specializovala na ARIP. Vystudovala Vysokou školu o. p. s. Ilony Mauritzové v Plzni, obor ošetřovatelství, a v loňském roce získala titul Ing. na Vysoké škole finanční a správní v oboru hospodářská politika a správa.
Nejprve pracovala na porodnickém oddělení Nemocnice Teplice jako dětská sestra, později v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, nejprve jako dětská sestra, později na resuscitační klinice jako sestra anesteziologická. Od r. 1995 pracovala jistý čas jako trenérka a školitelka ve společnosti Hartmann-Rico, dosud pracuje jako lektorka Vzdělávání pracovníků ve zdravotnictví a externí auditor kvality a technický expert pro certifikaci ISO 9001:2000 ve zdravotnictví a sociálních službách. V ČAS působí Irena Kouřilová v současnosti v prezidiu a v sekci hojení ran.
V současné době, podobně jako její protikandidátka, usiluje Irena Kouřilová-Pejznochová o emancipaci profese sestry ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví. Zúčastnila se klíčového jednání s ministrem 2. února, o kterém je referováno výše.
Co byste odpověděla sestrám na otázku: „Co z toho budu mít, když budu v ČAS?“
„To je velmi těžká otázka. V posledních týdnech až ožehavá. Mnoho kolegyň argumentuje tím, že nic z členství v ČAS nemá. Odpovědí by mohlo být to, že jsem sestra a patřím někam, do nějaké komunity. Členství v ČAS poskytuje právě tu legislativní oporu profese, možnost vzdělávání a získávání infomací o vývoji profese doma i v zahraničí. To je ten ideální stav. Ten však v současnosti je významně otřesen tím, že si kolegyně pletou profesní a odborovou organizaci. Profesní organizace nesmí, již z podstaty svého statutu, vést jakékoliv nátlakové akce, ani je iniciovat. Takže na vaši otázku bych odpověděla tím, co z členství v ČAS nikdo rozhodně mít nebude – protesty, stávky a vydírání. Chceme jít cestou dialogu a kladení jasných a efektivních požadavků na legislativu tak, aby práce nelékaře měla smysl a byla náležitě oceněna.“
Připravila Jarmila Škubová
Další články v tomto čísle
- Jedině možně rozumně
- Sledování dekubitů jako indikátoru kvality ošetřovatelské péče
- Jak potřebná je prevence pracovního násilí?
- Základy praktické terminologie pro sestry
- Nursing Times, 2010, 106, č. 32, 41, 43
- Akutní myeloidní leukémie u 54leté pacientky
- Ošetrovateľská starostlivosť o dieťa s mechanickou poodporou srdca ECMO na OAIM
- Ochrana zranitelných dospělých – systém britské péče
- Starostlivosť o spirituálne potreby nevyliečitelne chorých a zomierajúcich
- Anglická diabetologická terminologie