Číslo 3 / 2011
Geriatrie. Hledání nejlepší praxe při ošetřování tržných poranění kůže u seniorů
Abstrakt: Tento článek pojednává o nejlepší praxi při terapii tržných poranění kůže u starších lidí. Zabývá se otázkou, co to tržné poranění kůže je, zkoumá systémy pro klasifikaci tržných poranění kůže, které jsou v současné době k dispozici, a zabývá se ošetřováním a terapií těchto ran stejně jako strategiemi k prevenci opakování tržných poranění kůže v této skupině pacientů.
Klíčová slova: životaschopnost tkání – tržná poranění kůže – staří lidé.
Tržná poranění kůže představují stále častější problém u křehkých starých lidí (Roberts, 2007) a mohou značně ovlivňovat jejich každodenní život (Penzer a Finch, 2001). Aby se podpořilo hojení těchto ran a minimalizoval jejich dopad na pacienty, vyžadují tato poranění pozorné zhodnocení a terapii. Důsledná preventivní opatření mohou snížit riziko jejich opakování.
Definice tržného poranění kůže
Tržné poranění kůže je traumatická rána, jejíž podstatou je oddělení dermis a epidermis působením frikce anebo smykové síly společně s danými změnami kůže, vznikajícími v důsledku stárnutí (Fleck, 2007; Birch a Coggins, 2003; Meuleneire, 2002). Těmito poraněními kůže mohou být jednoduché tržné rány, jako je lineární lacerace, nebo rány, při nichž dochází ke ztrátě tkáně, s hematomem, odřeninou nebo nekrózou (Beldon, 2008a; Nazarko, 2005).
Tržná poranění kůže se mohou vyskytovat na kterékoliv končetině, avšak Fleck (2007) uvádí, že se nejčastěji objevují na horních končetinách – v 80 % se vyskytují na rukou a pažích. Nazarko (2005) tvrdí, že se tržná poranění kůže nejčastěji objevují na dorzální straně rukou, dolní části paží a na holeni. Ratliff a Fletcher (2007) uvádějí, že u nechodících dospělých pacientů se tato poranění vyskytují nejčastěji na pažích, zatímco u chodících starších lidí je to nejčastěji na dolních končetinách.
Vliv stárnutí na kůži
Jak člověk stárne, snižuje se množství a síla kožního kolagenu a elastinu, což vede k viditelným kožním změnám, kůže je uvolněná, vrásčitá a suchá (Nazarko, 2007). Tento proces může mít negativní vliv na normální funkci kůže, která je méně odolná vůči obvyklé zátěži (Penzer a Finch, 2001). Tyto změny znamenají, že jsou starší lidé více ohroženi vznikem tržných poranění kůže (Nazarko, 2007; Penzer a Finch, 2001). U starých lidí dochází rovněž ke ztenčení podkožních tkání, a tím ke ztrátě mechanické ochrany a izolace (Reddy, 2008).
Mnoho starých lidí trpí dalšími přidruženými onemocněními, která ovlivňují jejich schopnost udržovat rovnováhu, jejich kognitivní schopnosti a stav vědomí, takže je větší pravděpodobnost, že mohou utrpět poranění a také tržná poranění kůže častěji než ostatní skupiny obyvatel (Beldon, 2008a). Proces stárnutí s sebou nese také změny smyslového vnímání, včetně zhoršování zraku, což také u starých lidí zvyšuje riziko vrážení do předmětů a následných úrazů (Reddy, 2008).
Příčinou tržných poranění kůže může být rovněž tlak, ale není považován za příčinu primární (Baranoski, 2003). Sejmutí náplasti z křehké kůže starého člověka může také vést k jejímu poranění (Fleck, 2007).
Zhodnocení stavu pacienta
Počáteční hodnocení musí zahrnovat celkové zhodnocení zdravotního stavu pacienta i zhodnocení poranění. Je nutné všímat si všech faktorů, které mohly přispět ke vzniku poranění, a je nutné zahájit terapii všech dosud nediagnostikovaných onemocnění, jako jsou diabetes, anémie nebo posturální hypotenze, které se u starých lidí často vyskytují, aby se předešlo opakování poranění (Beldon, 2008a).
Hodnocení musí obsahovat otázky týkající se věku pacienta, jeho celkového zdraví a sociální a klinické anamnézy (Beldon, 2008b; Ireland, 2007; Davis et al., 2004). Tyto informace nám pomohou zjistit případné zhoršení samostatnosti pacienta. Holistické zhodnocení stavu pacienta je základem pro úspěšnou léčbu (McKirdy, 2000).
Zhodnocení rány
Tržná poranění kůže mohou mít rozsah od jednoduché lineární lacerace až po rozsáhlou ztrátu kůže a nekrózu, proto je důkladné zhodnocení rány tak důležité. Nástroj pro hodnocení ran, který navrhl Cole (2003) a který vychází z otázek co, kde, kdy a jak poskytuje cenné informace o typu poranění, o tom, kdy a jak k němu došlo, kde se na těle nachází.
Důkladné vyšetření rány je nutné k určení rozsahu a hloubky poškození, přítomnosti či nepřítomnosti hematomu a rozsahu nekrózy volného laloku tkáně, což obvykle není okamžitě zřejmé.
Klasifikace tržných poranění kůže
Neexistuje žádná všeobecně přijímaná klasifikace pro hodnocení tržných poranění kůže (Henderson, 2007). Tyto systémy jsou pro hodnocení důležité, protože umožňují sestrám zhodnocení rány a plánování terapie. První a nejčastěji citovaný systém (autoři Payne a Martin, 1993) klasifikuje rány do kategorií 1–3 (rámeček). Avšak Henderson (2007) považuje tento systém za příliš jednoduchý, protože se nezmiňuje o hematomu, který se často vyskytuje u pretibiálních lacerací.
Kategorie tržných poranění kůže
Kategorie 1
Tržná poranění kůže bez ztráty tkáně mohou být:
• lineárního typu – epidermis a dermis jsou odtrženy v jedné vrstvě od podpůrné struktury;
• plochého typu – epidermis a dermis jsou odděleny, ale plát epidermis pokrývá dermis kromě asi 1 mm kolem okrajů rány.
Kategorie 2
Malá ztráta tkáně, chybí maximálně 25 % odtrženého laloku tkáně; střední až velká ztráta tkáně – při traumatu přišel pacient o více než 25 % odtrženého laloku tkáně.
Kategorie 3
Tento typ kožní trhliny znamená ztrátu celého odtrženého laloku tkáně. K této ztrátě mohlo dojít přímo při vzniku traumatu nebo nekrotizací odtržené tkáně.
Zdroj: Payne a Martin (1993)
Alternativní kategorizační systém navrhli Dunkin et al. (2003). Tento systém má rozsah od 1 (lacerace) do 4 (rozsáhlé poranění s odtržením kůže; rámeček Klasifikace pretibiálních poranění). I když se tento systém soustřeďuje na pretibiální poranění, mohl by se používat pro všechna tržná poranění kůže.
Klasifikace pretibiálních poranění
1. Lacerace
2. Lacerace nebo odtržení laloku kůže s minimálním hematomem anebo nekrózou okraje kůže
3. Lacerace nebo odtržení laloku kůže se středním až velkým hematomem anebo nekrózou
4. Závažné poranění s úplným odtržením kůže
Zdroj: Dunkin et al. (2003)
Henderson (2007) uvádí, že systém, který navrhli Dunkin et al., je smysluplnější a je možné používat ho k vypracování plánu péče. Avšak Beldonová (2008b) tvrdí, že tento klasifikační systém je založen primárně na pacientech přicházejících na pohotovost, kteří mívají mnohem častěji závažnější poranění než pacienti, které ošetřují obvodní sestry. Tato autorka se domnívá, že práce, kterou zveřejnili Dunkin et al. (2003), nebere v úvahu hloubku poranění, stupeň edému ani to, které tkáně byly poškozeny. Z tohoto důvodu navrhuje Beldonová (2008b) upravenou verzi vycházející z obou těchto systémů (tab. 1).
Systém Beldonové obsahuje sedm tříd poranění a mnohem detailnější popis těchto tříd a zároveň u každé kategorie obsahuje pokyny pro terapii ran. Dalo by se však namítat, že tento systém je příliš obšírný a mnohem složitější než oba předešlé. Ať je používán kterýkoliv systém, je důležité, aby vyhovoval danému klinickému prostředí a aby mu zdravotníci, kteří ho používají, dobře rozuměli.
Hodnocení bolesti
Tržná poranění kůže mohou být pro staré lidi velice bolestivá, protože postihují povrchová nervová zakončení v místě rány a kolem ní. Je proto důležité ještě před zhodnocením rány posoudit, jak intenzivní bolest pacient pociťuje, a nabídnout mu léky proti bolesti, pokud je to potřeba (Beldon, 2008a; 2008b). Je třeba nabídnout je také pokaždé před zahájením ošetřování rány.
Možnosti ošetřování a terapie
Neexistuje shoda v tom, co představuje nejlepší praxi při ošetřování tržných poranění kůže u starých lidí (Lamyman et al., 2006). Ireland (2007) uvádí, že poranění tohoto typu jsou často ošetřována nevhodně a že to může v některých případech vést ke vzniku dlouhodobých komplikací, jako je infekce a snížená mobilita, omezení samostatnosti a ztráta důvěry starých lidí (Lamyman et al., 2006).
Cíl ošetřování tržných poranění kůže je stejný jako cíl ošetřování jakékoliv jiné rány, to znamená omezení jakéhokoliv rizika infekce, podpora hojení a dosažení optimálního kosmetického efektu (Reynolds a Cole, 2006).
U závažnějších poranění kategorie 3 a poranění zařazených do kategorie 4 (Payne a Martin, 1993) je nejlepší možností chirurgické nebo plastickochirurgické řešení. Tento článek se zabývá konzervativnějšími metodami terapie poranění typu 1 a 2 (Payne a Martin, 1993).
Vyčištění rány
Existují důkazy o prospěšnosti výplachu rány k odstranění nečistot (Hollinworth, 2005). Rozhodnutí, zda je třeba provést výplach, záleží na stupni znečištění rány. Oplach rány pod tekoucí vodou může být účinnější než oplach stříkačkou. Meuleneire (2002) doporučuje, aby byly odstraněny všechny poškozené kožní buňky opatrným otíráním jak spodiny rány, tak spodní strany odtrženého laloku gázou. To by však mohlo zhoršovat bolest a stres pacienta a vést k dalšímu traumatu.
Baranoski (2003) doporučuje použití 0,9procentního roztoku chloridu sodného nebo netoxického prostředku na čištění ran. Ratliff a Fletcher (2007) uvádějí, že je přijatelné také použití jemného tekutého mýdla, i když na podporu tohoto tvrzení neexistují žádné důkazy. Výběr prostředku na vyčištění rány závisí na pacientovi a na tom, za jakých okolností rána vznikla. Například poranění vzniklé při práci na zahradě bude pravděpodobně kontaminované a mělo by se vyčistit pod tekoucí vodou, aby se vyplavily veškeré nečistoty.
Přiblížení kožního laloku
Odtržený lalok kůže by měl být vrácen pokud možno přesně na stejné místo. Meuleneire (2002) uvádí, že by se měla použít pinzeta, ale je třeba dát pozor, aby nedošlo k dalšímu poškození kůže. Naproti tomu Hollinworth (2005) od použití pinzety odrazuje, protože by to mohlo zhoršovat bolest a mohlo by dojít k poškození kožního laloku.
Lamyman et al. (2006) doporučují, aby byla odstraněna veškerá neživotaschopná tkáň kolem poranění, než se lalok opět přiloží k povrchu rány. Kůže by neměla být vytahována velkou silou, protože by to mělo nepříznivý vliv na hojení rány (Beldon, 2008b; Ireland, 2007).
Při léčbě tržných poranění kůže se obecně nedoporučuje sutura (Beldon, 2008a; 2008b), avšak Meuleneire (2002) připouští použití sutury u ran kategorie 1 a 2 (Payne a Martin, 1993), i když varuje, že to znamená další traumatizaci rány.
V prospektivní studii zahrnující 147 pacientů s tržnými poraněními kůže, kteří přišli na pohotovost, byla při terapii použita metoda přiblížení okrajů rány, aplikace adhezivních proužků na lalok kůže a provedení sutury přes tyto proužky ve snaze o imobilizaci laloku a uzavření mezery mezi lalokem a spodinou rány k podpoře revaskularizace (Silk, 2001). Výsledky při použití této metody byly dobré ve srovnání s konzervativními metodami používajícími pouze náplast. Avšak autor výzkumu neuvádí použitý klasifikační systém ani hloubku poranění, až na to, že uvádí např., že pacient č. 112 měl lacerace s odtržením kůže a pacient č. 35 lineární lacerace.
Zdá se, že u trhlin kategorie 1 a 2 (Payne a Martin, 1993) je nejčastěji uváděnou metodou zajištění kožního laloku použití náplasti. Meuleneire (2002) upozorňuje, že lalok potřebuje solidní fixaci, která je snadná a při pohybu netraumatická. Ireland (2007) doporučuje použití širokých proužků náplasti, aplikovaných bez tahu a s ponecháním dostatku místa mezi proužky, aby mohl odcházet exsudát.
Ratliff a Fletcher (2007) a Nazarko (2005) tvrdí, že adhezivní proužky by měl být používány uváženě, protože jakýkoliv tah za kůži může způsobit její další poškození, zejména u starších lidí, jejichž kůže je velice zranitelná. McKirdy (2000) doporučuje, aby tyto náplasti zůstaly na místě asi 7–10 dní, i když nebyl nalezen žádný další důkaz na podporu tohoto doporučení. Roberts (2007) uvádí, že primární obvazy rány (např. náplasti) mohou zůstat na místě až jeden týden, ale měly se odstraňovat s velkou opatrností, aby nedošlo k natržení křehké epidermis (Meuleneire, 2002).
Výběr krytí rány
Existuje spousta literatury o výběru krytí tržných poranění kůže. Roberts (2007) uvádí, že na tyto rány nejsou vhodné okluzivní krycí fólie, protože neabsorbují tekutiny a při odstraňování může být poškozena kůže v okolí rány. Protože tržná poranění kůže mohou po vzniku poranění krvácet, fóliové krytí by uzavřelo veškerou krev anebo exsudát na kůži a mohlo by způsobit maceraci okolní kůže.
Meuleneire (2002) diskutuje o využití silikonem potažených sítěk u tržných poranění kůže. Toto krytí nepřilne k samotné ráně, ale pouze ke kožnímu laloku a okolní kůži, a zajistí tak, že lalok zůstane na místě. Krytí může zůstat na místě až jeden týden, což umožňuje zahájení hojení. Beldon (2008b) souhlasí s touto strategií léčby a říká, že tohle krytí se snadno odstraňuje bez bolesti nebo podráždění rány. Roberts (2007) rovněž naznačuje, že tyto porézní obvazy umožňují odvádění exsudátu, který je pak absorbován sekundárním obvazem.
Fleck (2007) popisuje použití silikonového pěnového krytí u trhlin kůže. Tento typ krytí funguje stejně jako krytí tvořené síťkou, ale nevyžaduje sekundární obvaz.
Na podporu autolytického débridementu rány u pacientů s hematomem nebo nekrózou mohou být užitečné hydrogely (Beldon, 2008b). Jak Fleck (2007), tak Ratliff a Fletcher (2007) se shodnou v tom, že hydrogelové krytí může být u kožních trhlin efektivní, ačkoliv neuvádějí žádné detaily, proč tomu tak je.
Panuje shoda v tom, že ideálním krytím na tržná poranění kůže je neadhezivní krytí, které umožňuje nerušené hojení rány a při odstraňování způsobuje minimální traumatizaci rány a nezpůsobuje bolest. Pokud se používá adhezivní krytí, doporučuje se, aby bylo odstraňováno velice opatrně a ve směru kožního laloku (Beldon, 2008b). Ratliff a Fletcher (2007) navrhují, aby na krytí byl šipkou vyznačen směr trhliny. Tak by se zaručilo, že se krytí bude odstraňovat tahem ve směru trhliny, a ne proti ní, čímž by se minimalizovalo riziko dalšího poranění.
Strategie prevence
Prevence dalších tržných poranění kůže může být snadná, pokud se dá získat dostatek informací o tom, co se stalo a proč k poranění došlo (Nazarko, 2005). Například péče o pokožku starých lidí a prevence vzniku suché, popraskané kůže nejenom pomáhá předcházet vzniku dalších poranění kůže, ale může mít vliv i na kvalitu života těchto pacientů (Penzer a Finch, 2001).
Pro zachování zdravé a jemné pokožky je nutné vyhýbat se používání mýdla, detergentů a parfémů. U lidí, kteří jsou ohroženi vznikem kožních trhlin, jako jsou staří lidé, se doporučuje pravidelné používání prostředků na změkčování kůže (Ratliff a Fletcher, 2007; Meu leneire, 2002).
Je nutné používání zvláčňujících prostředků, a to jak zvláčňujících krémů, tak zvláčňujících mycích prostředků, a pacienti by měli být poučeni o tom, jak je mají používat.
Je nezbytné rovněž vyhodnotit, jaké nebezpečí pro pacienta představuje prostředí, v němž se pohybuje (Roberts, 2007). Reddy (2008) doporučuje dostatečné osvětlení a odstranění zbytečného nábytku, do nějž by pacient mohl vrážet, a také různých koberečků, které zvyšují nebezpečí pádu.
Riziko poranění muže také snižovat vhodná obuv a vhodné oblečení, tj. dobře padnoucí a neklouzavé boty, dlouhé rukávy a dlouhé nohavice a punčochy (Reddy, 2008; Roberts, 2007; Meuleneire, 2002).
Závěr
Tržná poranění kůže jsou traumatickými ranami, které vyvolávají stres a utrpení. Přes spoustu literatury o tomto tématu není k dispozici dostatek výzkumných studií o nejvhodnějších metodách léčby těchto zranění. Byly zavedeny některé klasifikační systémy, ale neexistuje shoda v tom, který systém je nejvhodnější.
Identifikace a odstranění vyvolávajících faktorů jsou jednoduchým a účinným způsobem snižování výskytu tržných poranění kůže u starých lidí. Avšak je nutný další výzkum k identifikaci nejlepší praxe jak při prevenci, tak při terapii trhlin kůže u starých lidí.
(Z impaktovaného časopisu: Battersby, L. Exploring best practice in the management of skin tears in older people. Nursing Times, 2009, 105, č. 16, s. 22–26. Překlad: Mgr. Libuše Dobrovodská, dobrovodska.l@centrum.cz)
Další články v tomto čísle
- Jedině možně rozumně
- Sledování dekubitů jako indikátoru kvality ošetřovatelské péče
- Jak potřebná je prevence pracovního násilí?
- Základy praktické terminologie pro sestry
- Nursing Times, 2010, 106, č. 32, 41, 43
- Akutní myeloidní leukémie u 54leté pacientky
- Ošetrovateľská starostlivosť o dieťa s mechanickou poodporou srdca ECMO na OAIM
- Ochrana zranitelných dospělých – systém britské péče
- Starostlivosť o spirituálne potreby nevyliečitelne chorých a zomierajúcich
- Anglická diabetologická terminologie