Číslo 3 / 2011
Dekubitus – indikátor kvality ošetřovatelské péče
INTERAKTIVNÍ WORKSHOP
Jednou z doprovodných akcí IX. celostátního kongresu s mezinárodní účastí Mezioborová spolupráce při léčbě ran a kožních defektů v Pardubicích byl mimořádně aktuální interaktivní workshop firmy Nutricia s názvem Dekubitus – indikátor kvality ošetřovatelské péče.
O projektu na sledování výskytu dekubitů
Téma workshopu bylo zvoleno jako příspěvek k současným trendům sledování ukazatelů kvality ošetřovatelské péče. v České republice se tyto procesy teprve rozvíjejí, sledování výskytu dekubitů ve zdravotnických zařízeních často závisí na individuálním rozhodování managementů a provádí-li se, není obvykle založeno na jednotné metodice. Tato situace se ale v poslední době začíná měnit.
Workshop navázal na stejnojmennou přednášku Mgr. Niny Müllerové, vedoucí Centra řízení kvality, FN Plzeň, která hovořila o projektu, mezi jehož hlavní výstupy patří právě vypracování jednotné metodiky (sběr dat o riziku, výskytu, původu a závažnosti dekubitů; výpočet a standardizace ukazatelů kvality péče založené na informacích o struktuře zdravotnického zařízení, o pacientech s rizikem vzniku dekubitu a o pacientech s dekubitem).Jedním ze zásadních výstupů je také zařazení ukazatelů do Národní sady ukazatelů zdravotních služeb. Metodika sběru byla vydána ve Věstníku MZ ČR č. 6/2009 jako metodické doporučení, nemocnice se mohou dle zájmu připojit.
Informace o projektu a metodické doporučení lze nalézt na portálu kvality a bezpečí MZ ČR. Metodika umožňuje nejen standardizovaným způsobem data o výskytu dekubitů sbírat, hodnotit a v rámci jednotlivých zdravotnických organizací, a to včetně hodnocení rizika jejich vzniku, ale nabízí také možnost porovnávat mnoho ukazatelů mezi jednotlivými zdravotnickými zařízeními.
„Jen se těším, že se bude s daty pracovat ve prospěch pacientů a odborné společnosti budou vydávat nová doporučení právě na základě analýzy skutečných dat,“ uvedla v závěru přednášky Müllerová.
Šetření dekubitů na národní úrovni
Do projektu, který byl zahájen v roce 2008 na MZ ČR, bylo zapojeno osm nemocnic, které po roce účasti měly už první výstupy a zkušenosti. Nemocnice pozitivně hodnotily školení projektu, webové stránky, aplikační software (jeho „uživatelskou přívětivost“), výstupy (porovnání ošetřovatelské péče mezi jednotlivými pracovišti, mezi organizacemi), možnost rychle a efektivně na výstupy projektu reagovat a implementovat včasná preventivní opatření hlavně na pracovištích s vysokým počtem rizikových pacientů, rychlost podávání informací, řešení případných problémů a pro-klientský přístup.
Projekt Šetření dekubitů na národní úrovni od začátku roku 2010 realizuje Národní referenční centrum. Šetření dekubitů se provádí pomocí aplikačního softwaru (ASW), který zajišťuje standardizovaný sběr dat podle metodiky doporučené MZ ČR a umožňuje celorepublikové srovnání ukazatelů podle vypočítaných referenčních hodnot.
Když se projekt stane realitou
Masarykův onkologický ústav (MOÚ) v Brně je jednou z nemocnic, která implementovala doporučení projektu do každodenní praxe šetření dekubitů. V rámci workshopu o tom informovala náměstkyně pro nelékařské zdravotnické pracovníky MOÚ PhDr. Jana Kocourková.
K rozhodnutí vstoupit do projektu vedly podle jejích slov známé skutečnosti: adekvátní preventivní péčí se dá výskytu proleženin předejít, léčba dekubitů je velmi ekonomicky náročná, navíc toto onemocnění způsobuje pacientům velké utrpení. Přednášející seznámila auditorium s konkrétním postupem sledování dekubitů v MOÚ. Masarykův onkologický ústav (MOÚ) sleduje jako globální indikátor kvality výskyt dekubitů na 1 000 ošetřovacích dnů.
V MOÚ je monitorování a analýza výskytu dekubitů zpřístupňována všem zaměstnancům. Pracovníci, kteří se podílejí na prevenci vzniku dekubitů, se tak mohou v širší míře podílet na neustálém zlepšování kvality poskytované péče. Jde zejména o zefektivňování preventivních opatření, návaznost ošetřovatelské péče, edukaci a vedení dokumentace.
„Do prevence vzniku dekubitů považujeme za žádoucí aktivní zapojení lékařů a nutričních terapeutů,“ uvedla J. Kocourková. Důvodem jsou především kompetence sester, které vylučují předepisování léků a rozhodování o výživě pacienta (přitom výživa má rozhodující vliv na prevenci, vývoj a léčbu již vzniklého dekubitu) apod.
Postup sledování dekubitů
Systém sledování dekubitů v MOÚ funguje jako hlášení mimořádné události (MU). Pokud je zjištěn dekubit, je elektronicky zaznamenán jako MU a podstoupen Úseku kvality zdravotní péče (KVAL). Zaměstnanci KVAL provedou v indikovaném případě tzv. kořenovou analýzu, tj. proces, s jehož pomocí se určují základní příčiny odchylek od standardního průběhu činností v rámci nemocnice. Kořenovou analýzu vypracovává pracovník úseku kvality, který zjišťuje, proč daný defekt vznikl. Výsledek kořenové analýzy je podstoupen náměstkyni nelékařských zdravotnických pracovníků, která o výsledku informuje příslušné vedoucí pracovníky, kteří jsou povinni provést navrhovaná nápravná a preventivní opatření.
Analýzy jsou také podstupovány pracovní skupině zabývající se péčí o chronické rány a dekubity. Speciálně proškolené sestry se zde podílejí na volbě optimálních preventivních opatření snižujících výskyt proleženin v celém MOÚ. Pořádají v pravidelných intervalech prezentace kazuistik pacientů s dekubity, které jsou určeny všem zainteresovaným zaměstnancům MOÚ. Cílem je správné vyhledávání rizikových pacientů a pochopení monitorace vzniku dekubitů ze strany sester, zefektivnění preventivních opatření, která mají za následek snížení výskytu proleženin.
Škála Nortonové a další opatření
V programu se využívá rozšířené škály Nortonové, a to u každého přijatého pacienta, ať již je či není v riziku vzniku dekubitů. V nemocnici zjišťují stav nutrice při příjmu a u pacientů v riziku se okamžitě nastavují preventivní opatření. Pro všechny pacienty platí stejná pravidla. Při zjištění dekubitu je přivolána konzultantka pro hojení ran, která ve spolupráci s lékařem stanovuje léčbu. Dokumentaci mají v MOÚ v elektronické podobě. Provádí se přehodnocování rizika vzniku dekubitů, a to pravidelně, jedenkrát týdně a při každé změně zdravotního stavu pacienta.
Dvě rady pro ty, kteří chtějí vyšší kvalitu péče o dekubity
Na základě vlastních zkušeností sestry z MOÚ doporučují vytvoření Týmu péče o chronické rány a dekubity, který by se mj. zabýval edukační činností směrem k nelékařům. Jeho náplň by se týkala hlavně dodržování a dokumentování preventivních opatření snižujících riziko vzniku dekubitů. Dále jako výborně se osvědčující doporučují zřízení depa inventáře antidekubitních pomůcek určených k půjčování v rámci celé nemocnice.
Dekubity a soudní pře
MUDr. Zuzana Kala Grofová z Nutričního a dietologického oddělení, Oddělení klinické biochemie a diagnostiky Pardubické krajské nemocnice, a. s., Pardubice svou přednášku opřela o skutečnost, že v oblasti výskytu dekubitů je zaznamenán větší výskyt žalob na zdravotnická zařízení. Autorka uvedla, že pacienti a/nebo jejich rodiny mohou považovat vývoj dekubitu za selhání zdravotnického systému a ohrožení pacientů. Pokud chybí odpovídající vysvětlení, hledají právní nápravu či finanční náhrady. Přestože se právní systémy v jednotlivých státech liší, je průkaz nedbalosti univerzálním principem.
Zavádění národních standardů a doporučených postupů má proto velký význam. Retrospektivní studie v USA ukázala, že při 49 sporech, které stály přes 14 milionů dolarů, by se díky zavedeným guidelines 11 milionů dolarů ušetřilo. A to stojí za pozornost. Základní ochranou je dobrá dokumentace.
Kazuistika
Kazuistika, kterou autorka uvedla, ukazuje, jak lehce může být zdravotnické zařízení vystaveno soudnímu sporu.
87letá pacientka byla přijata do nemocnice s anamnézou uzavřeného dekubitu 4. stupně na pravém boku, dále měla ischemickou chorobu DK, diabetes mellitus II. typu, stav po levostranné CMP, hypertenzi a močovou inkontinenci. Riziko vzniku dekubitu bylo hodnoceno jako mírné. Pacientka byla uložena na standardní matraci, polohována po 2 hodinách na lůžku i křesle. Dva dny po přijetí označila sestra zarudnutí na pravém boku a patě. 5. den se objevil dekubitus 2. stupně na pravém boku a patě. Na pravý bok byl aplikován hydrokoloidní obvaz, na patu nic. V dokumentaci je záznam, že by měla být konzultována sestra-spe cialistka.
Obecné chyby: nesprávné hodnocení rizika, hodnocení nebylo opakováno, vzhledem k vysokému riziku by byla vhodnější matrace s dynamickým povrchem, žádná intervence po objevení zarudnutí, dokud se nevyvinuly dekubity 2. stupně, žádná léčba dekubitu na patě ani prevence pro druhou patu. Nebyly použity prostředky pro prevenci ani včasná agresivní terapie. Těmto dekubitům se dalo předejít. Vzhledem k nedostatečné dokumentaci je nemocnice vystavena možnosti soudní pře.
Takovýto případ se může objevit kdekoli na světě. Žalobce by mohl být schopen demonstrovat nedbalost v péči o pacienta. Musí prokázat tři faktory: nezodpovědnost, příčinnost a porušení standardu péče. Pokud se je podaří prokázat, obvykle při vyhrává. Zanedbání zodpovědnosti je lehce prokazatelné, nedostatek péče se projevil poraněním kůže. Příčinnost zkoumá, zda postižení vzniklo přímo následkem nedostatečné péče a bylo předvídatelné. Nedostatečná dokumentace průkaz usnadňuje. Porušení standardu lékařské/ošetřovatelské péče (posouzení) záleží na hodnotícím expertovi.
Dokumentace ke zmírnění expozice soudním sporům má obsahovat:
A. Prevence dekubitů:
• 1. nástroj k hodnocení rizika (Waterlow, Norton, Braden apod.);
• 2. denní hodnocení stavu kůže;
• 3. časový plán polohování a mírnění tlaku;
• 4. používání pomůcek k redistribuci tlaku (na lůžku i křesle);
• 5. kontrola vlhkosti (pocení, inkontinence moči a stolice);
• 6. hodnocení nutričního stavu a suplementace (je-li indikována);
• 7. edukace pacienta a/nebo rodiny.
B. Léčba dekubitů:
• 1. pravidelné a opakované hodnocení rány (denně, týdně apod.);
• 2. charakteristika vředu: a) délka, b) šířka, c) hloubka, d) množství exsudátu, e) typ tkáně, f) bolest;
• 3. lokální péče o ránu: a) příprava spodiny rány;
• 4. časový plán polohování a mírnění tlaku;
• 5. používání pomůcek k redistribuci tlaku (na lůžku i křesle);
• 6. kontrola vlhkosti (pocení, inkontinence moči a stolice);
• 7. hodnocení nutričního stavu a suplementace (je-li indikována);
• 8. používání doplňkové léčby (např.léčba rány negativním tlakem, elektrická stimulace);
• 9. edukace pacienta a/nebo rodiny.
• Na závěr autorka uvedla, že vedle dokumentace je nesmírně důležitá komunikace s rodinou pacienta, aby se mj. zabránilo i nerealistickým očekáváním.
Dovedeme odhalit pochybení v poskytované nutriční péči?
Důležitou součástí prevence a léčby dekubitů je odpovídající nutrice pacientů ve zdravotnických zařízeních. Řízenou diskusi nad dvěma kazuistikami vedla vrchní nutriční terapeutka z Oddělení klinické výživy FTNsP v Praze Tamara Starnovská, RNT. Na příkladu případových studií shrnula nejčastější pochybení, kterých se odpovědní pracovníci dopouštějí, a vyzvala sestry v auditoriu, aby se vyjadřovaly ke správnosti jednotlivých kroků nutriční péče. u spe ciálních otázek se správnost odpovědí pohybovala od 70 do 95 procent. I tento vynikající výsledek potvrdil, že stále existuje značný prostor pro edukaci nelékařských zdravotnických pracovníků.
Jarmila Škubová, Fota Vl. Šípková, jš
Další články v tomto čísle
- Jedině možně rozumně
- Sledování dekubitů jako indikátoru kvality ošetřovatelské péče
- Jak potřebná je prevence pracovního násilí?
- Základy praktické terminologie pro sestry
- Nursing Times, 2010, 106, č. 32, 41, 43
- Akutní myeloidní leukémie u 54leté pacientky
- Ošetrovateľská starostlivosť o dieťa s mechanickou poodporou srdca ECMO na OAIM
- Ochrana zranitelných dospělých – systém britské péče
- Starostlivosť o spirituálne potreby nevyliečitelne chorých a zomierajúcich
- Anglická diabetologická terminologie