Číslo 3 / 2011
ČAS před fórem delegátů piluje program
Po čtyřech letech, 26. března, se opět sejde nejvyšší plénum České asociace sester (ČAS), Fórum delegátů, aby zvolilo prezidentku, nové prezidium a revizní komisi a aby aktualizovalo stanovy a řády ČAS. Především však se vyjádří k programu, který bude organizace v následujících letech realizovat.
Dva faktory – aktuální situace, která vyhrotila problémy ve zdravotnictví (Děkujeme, odcházíme) a objektivní nutnost zefektivnění zdravotnictví – mění zásadním způsobem postavení sester a ostatních nelékařů v systému. Česká asociace sester si je toho vědoma, a proto její současné vedení vypracovalo dokument 13 bodů, návrhů a doporučení, pro který získalo konsenzus jak členské základny ČAS, ministerstva zdravotnictví, tak i politickou podporu napříč vládní koalicí. Dokument byl představen veřejnosti 2. února.
Ministr Heger o blízkých změnách, které se dotknou sester
2. února jednal ministr zdravotnictví MUDr. Leoš Heger se zástupkyněmi nelékařů organizovaných v ČAS (prezidentkou a prezidiem ČAS). O výsledcích tohoto jednání byli na briefingu informováni novináři a jejich prostřednictvím veřejnost. Ministr charakterizoval dva faktory současného zdravotnictví, které se ošetřovatelství bezprostředně dotýkají. Tím prvním je akce Děkujeme, odcházíme, druhou je reforma zdravotnictví, kterou ministerstvo připravuje. Uvedl, že zdravotnictví trpí tím, že mezi jednotlivými profesemi probíhá neustálá diskuse, která by se někdy dala nazvat až konkurenčním bojem. Tyto jevy brzdí rozvoj zdravotnictví. Na schůzce se obě strany domlouvaly, co by se dalo dělat, aby se vztahy zlepšily.
Navýšení kompetencí nelékařů
Ministerstvo zdravotnictví vidí několik hlavních oblastí, kde by se profesní vztahy mezi zdravotníky měly zlepšovat. Navýšení kompetencí sester a ostatních nelékařů je jednou z cest. Ministr Heger uvedl, že cílem je stav, který je běžný v rozvinutých zemích. Lékař tam má své definované poslání a daleko účinněji než u nás je doplňován dalšími profesními skupinami. Uvedl příklad praktického lékaře, který by mohl být uvolněn pro daleko rozsáhlejší vyšetřování, kdyby některé jeho výkony prováděly sestry. Poukázal na diagnózy, které jinde sestry vykonávají samostatně. Proto je třeba v zákoně a příslušných vyhláškách mnohem precizněji definovat kompetence a odpovědnosti zdravotníků nelékařů.
Transformace domácí péče
Mnohem rozsáhlejší vliv na zdravotnický systém čeká na sestry a ostatní nelékaře v oblasti zdravotně-sociální, kde ministerstvo zdravotnictví společně s ministerstvem práce a sociálních věcí připravuje podmínky pro rozvinutí domácí péče. V České republice je dostatečný počet agentur domácí péče s dostatečnou kapacitou, ale je třeba zpřesnit způsob financování, indikace péče a dát sestrám mnohem větší prostor. V současné době je zahájena diskuse o zákoně o zdravotnických službách, kde existují tři úrovně péče – péče fakultních nemocnic, doléčovací péče, která se dnes provádí zejména v léčebnách dlouhodobě nemocných, a ošetřovatelská péče, která potřebuje občasný dohled lékaře a obsahuje hlavně sesterské činnosti. Úkolem je sladit součinnost MZ a MPSV tak, aby bylo možno až polovinu objemu léčeben dlouhodobě nemocných transformovat do sféry, v níž sestry budou mnohem více zapojeny.
Prezidentka ČAS po jednání na MZ ČR 2. února
„Toto jednání ČAS s ministerstvem je jedno z řady,“ uvedla na briefingu 2. února prezidentka ČAS Mgr. Dana Jurásková, Ph.D., MBA. „ČAS považuje za velmi důležité, aby nelékaři, jako jedna velká obec zdravotnických pracovníků, měli v diskusích o dalším vývoji zdravotnictví svůj prostor, a tím vliv na změny a stav tohoto resortu. Chceme prostor i v takových diskusích, jako jsou jednání o personálním a technickém vybavení nemocnic, abychom byli při tvorbě zejména těch pravidel, která budou zasahovat do praxe nelékařů.“
Česká asociace sester pro ministerstvo zdravotnictví připravila 13 základních bodů formou návrhů a požadavků, jejichž prostřednictvím by se chtěla zapojit do realizace zdravotnické reformy (plné znění viz níže). Nyní k těmto jednotlivým bodům připravuje konkrétní návrhy. Mezi priority patří transformace lůžkového fondu (převodu akutních lůžek na lůžka následné péče), kde požaduje rozšíření kompetencí nelékařů, aby mohli poskytovat služby tomuto typu pacientů. Součástí diskusí byla i úvaha o transformaci domácí péče. D. Jurásková uvedla, že v oblasti zdravotně-sociální má asociace zájem, aby domácí prostředí bylo dominantní.
Nejbližší jednání s ministerstvem zdravotnictví se bude dotýkat zdravotně-sociálních lůžek a agentur domácí péče. ČAS aktuálně nabídla ministerstvu potenciál nelékařů v případě nedostatku lékařských kapacit způsobených jejich hromadnými výpověďmi a možnost převzetí některých jejich činností.
Otázka sester je i otázkou politickou
K účasti sester na zdravotnické reformě z hlediska politika se na brie fingu vyjádřil senátor za ODS Marek Šnajdr. O 13bodovém dokumentu ČAS se vyjádřil, že je to základ spolupráce ČAS s ministerstvem a vládou. Pokud bude naplněna alespoň část uvedených bodů, pak to českému zdravotnictví, zdravotníkům i pacientům významně pomůže. M. Šnajdr vyjádřil přesvědčení, že vzhledem k nárokům na vzdělání nelékařů, které se u nás významným způsobem zvýšily, je třeba přijmout kompetenční opatření v oblasti možností poskytovat péči. Když se to podaří, bude to mít pozitivní vliv na zefektivnění českého zdravotnictví a posílení personální stability v resortu.
Transformace lůžkového fondu neznamená rušení lůžek
M. Šnajdr na závěr, zvláště pro novináře, upřesnil, co konkrétně bude transformace lůžkového fondu znamenat. „Transformaci lůžkového fondu je třeba chápat jako systémovou změnu – neznamená to jen rušení lůžek, ale transformaci lůžek akutních na lůžka následné péče. Je celá řada výkonů, po kterých je možné pacienta stabilizovat v domácí péči a tam mu zajistit účinnou a kvalitní péči.“
Text a foto Jarmila Škubová
Další články v tomto čísle
- Jedině možně rozumně
- Sledování dekubitů jako indikátoru kvality ošetřovatelské péče
- Jak potřebná je prevence pracovního násilí?
- Základy praktické terminologie pro sestry
- Nursing Times, 2010, 106, č. 32, 41, 43
- Akutní myeloidní leukémie u 54leté pacientky
- Ošetrovateľská starostlivosť o dieťa s mechanickou poodporou srdca ECMO na OAIM
- Ochrana zranitelných dospělých – systém britské péče
- Starostlivosť o spirituálne potreby nevyliečitelne chorých a zomierajúcich
- Anglická diabetologická terminologie