Florence podporuje  
Zpět na přehled aktualit

Novinky našich partnerů

Zvyšujeme prestiž našich zdravotních sester na mezinárodním trhu práce

Datum: 4. 11. 2019
Zvyšujeme prestiž našich zdravotních sester na mezinárodním trhu práce

„České zdravotnictví má v bohatých zemích Arabského poloostrova vynikající pověst. Prestiž pozice zdravotní sestry je tam vysoká a sestry jsou mnohdy vnímány skoro jako andělé, kteří díky svým znalostem, vytrvalé péči a lidskému přístupu léčí arabské pacienty – a jsou za to nadstandardně oceňovány,“ říká Ing. Zuzana Babilonová, MBA, ředitelka G5 Plus.

 

Ing. Zuzana Babilonová, MBA, ředitelka G5 Plus

Jak jste se dostala k tomu, že zprostředkováváte práci českým sestrám na Arabském poloostrově?

Do Prahy jsem se přistěhovala kvůli studiu diplomacie na VŠE. Chtěla jsem pracovat na některé z ambasád ČR v zahraničí, nejlépe právě na Arabském poloostrově. Už tehdy mě Orient táhl. Český překlad koránu jsem si poprvé přečetla, když mi bylo dvacet (nelíbil se mi, tak jsem si pořídila anglický překlad). Od kolegy z volejbalu jsem dostala nabídku stáže ve společnosti, která připravovala zdravotní sestry pro práci v USA a arabských zemích. Téma zdravotnictví mi nikdy nebylo cizí a i nyní zvažuji, že se přihlásím k bakalářskému studiu ošetřovatelství.

Co je v práci vaším hnacím motorem?

Práci zdravotních sester obdivuji! Zachraňují lidem životy, pomáhají jim snášet utrpení a bolest, dávají naději anebo „poslední pomazání“. Je to fyzicky i mentálně extrémně náročná práce. Podle mě si české sestry zaslouží více. Více uznání, více pozornosti a více peněz. Líbí se mi dávat českým, slovenským, polským nebo třeba teď už i chorvatským zdravotním sestrám příležitost stát se součástí mezinárodního týmu, rozšiřovat si obzory, poznávat nové světy v ošetřovatelství, vydělávat více peněz, a tím pádem mít také možnost cestovat – a nakonec se vrátit do českého zdravotnictví a přivézt s sebou všechny cenné zkušenosti. Za 14 let mé praxe jsme tuto příležitost dali stovkám českých zdravotníků.

Jak je to podle vás s odlivem českých sester do zahraničí?

Hlavní problém vidím kromě demografického vývoje české společnosti v tom, že si práci zdravotní sestry vybírá čím dál méně mladých. Trend je bohužel ve všech okolních zemích bývalého východního bloku podobný. Lidé práci zdravotní sestry nevnímají jako dostatečně prestižní a dostatečně finančně oceňovanou. V Saúdské Arábii je zdravotní sestra anděl, všichni si ji předcházejí. Lékař sice pacienta odoperuje, ale všichni vědí, že je to právě zdravotní sestra, která jej léčí.

Kam vyjíždějí české sestry nejčastěji?

Nejvíce českých sester míří do okolních zemí – Německa, Rakouska, případně Švýcarska nebo Anglie. Často tam přitom pracují jako ošetřovatelky, a ne zdravotní sestry. Je to škoda. Ty, které vyjedou do bohatých arabských zemí, tam zůstávají v průměru dva až tři roky. Poté se vracejí zpět do ČR, mají vyděláno na byt či dům, mohou dětem zaplatit studia nebo prostě procestují svět. Mezi mladými americkými sestrami je velmi oblíbená tzv. travel nurse – zdravotní sestra, která cestuje po celém světě, aby získala cenné zkušenosti, peníze přitom nebývají hlavním motivem. Po návratu domů uplatňuje bohaté zkušenosti v praxi. Velmi zajímavý koncept. Jiný zajímavý koncept má filipínské zdravotnictví a školství – záměrně produkují více zdravotních sester, aby jich mohly část „vyvézt“, a zajistit tak příliv důchodu do vlastní země. Zároveň s tím také zvyšují kvalitu zdravotnických služeb. Jsem přesvědčená, že díky zkušenostem s českými zdravotníky přijíždí do ČR každoročně více a více lidí a vyhledávají zdravotní péči přímo u nás.

Jezdíte do Saúdské Arábie i vy sama? Nebojíte se?

Jezdím a ráda. V Saúdské Arábii se cítím bezpečně, není se čeho obávat. Sama bydlím na Smíchově a někdy procházím místy, kde se naopak bojím. Pravidelně navštěvujeme partnerské nemocnice, abychom viděli, jak se tam našim zdravotníkům daří.

Jak vlastně vzniká spolupráce se saúdskou nemocnicí?

Partnerské nemocnice si vybíráme pečlivě a spolupracujeme jen s těmi nejlepšími. Každý měsíc dostáváme e-mailem několik poptávek po našich službách od mnoha dalších nemocnic, ale naším ověřovacím procesem projde jen asi pět procent nových nemocnic a klinik. Přece jen Saúdská Arábie není Evropská unie – pro práci tam potřebujete projít licenčním procesem a získat pracovní vízum, a když jede kandidát na vlastní pěst nebo s firmou bez dostatečných zkušeností, může se nachytat. V některých nešťastných případech to končí i tím, že už nikdy v budoucnu v Saúdské Arábii nebude moct pracovat. Jsou to smutné výjimky.

Jaké jsou nejčastěji poptávané pozice?

Sestry u lůžka v oblasti kritické péče, onkologie, chirurgie, interny, vlastně téměř jakékoli. V posledních letech se také velmi často objevuje poptávka po vyšších manažerských pozicích v oblasti ošetřovatelství. Českým sestrám ale mnohdy chybí znalost angličtiny nebo vzdělání zaměřené na vedení a řízení lidí. To je samozřejmě škoda i pro české zdravotnictví. Když byla má velmi dobrá kamarádka povýšena z pozice sestry u lůžka do pozice staniční, překvapilo mě, že k tomu nedostala žádné, alespoň základní manažerské školení, jak vést a řídit lidi. Na Blízkém východě jsou možnosti vzdělávání pro sestry několikanásobně větší.

Kolik si mohou sestry v Saúdské Arábii vydělat?

Mzda se liší s ohledem na vykonávanou pozici, vzdělání a praxi. Například vrchní sestra může mít čistý měsíční plat až 220 000 Kč. Sestra u lůžka až 130 000 Kč měsíčně čistého. Záleží také na tom, do jaké nemocnice jdete. Asi největší problém dělají českým sestrám pohovory se zahraničními partnerskými nemocnicemi. V ČR nedostávají sestry u pohovorů otázky na klinické případy, neabsolvují pohovor v anglickém jazyce. Je nutné počítat s tím, že o pozice v zahraničí usilují také sestry z jiných zemí, a proto je zapotřebí velmi dobré přípravy, a to i jazykové. Štěstí přeje připraveným.

Máte nějaký cíl, kterého byste v oboru chtěla dosáhnout?

Přeju si, abychom měli dostatek nebo klidně i nadbytek kvalitních zdravotních sester a mohli jsme dál budovat dobré jméno českého zdravotnictví u nás i ve světě. Aktuálně se s kolegy v G5 Plus zaměřujeme hlavně na bohatý Arabský poloostrov, protože sestrám nabízí nejvýhodnější mzdové balíčky a benefity. Do budoucna bychom chtěli českým sestrám nabídnout stejný koncept, jako je americká travel nurse – cestovat po celém světě a sbírat cenné zkušenosti. Neustále pracujeme na tom, abychom českým sestrám otevírali svět.

 
  • tisk
  • předplatit si