Novinky našich partnerů
Vyšetření u specialisty? Počkáte si! Návrh úhradové vyhlášky pro rok 2024 je podle ambulantních lékařů diskriminující
Podle Sdružení ambulantních specialistů je návrh nové úhradové vyhlášky Ministerstva zdravotnictví nesystémový až diskriminující. Lékaři poukazují na nejednotné úhrady napříč obory i na to, že dokument nebere v potaz zvýšené náklady na ambulancemi poskytované zdravotní služby, které stále rostou vlivem inflace.
Navzdory tomu ministerstvo zdravotnictví plánuje umělé snížení úhrad, které je v rozporu s vyhláškou o automatické valorizaci bodových hodnot u jednotlivých výkonů. Specialisté upozorňují, že situace může mít kritický dopad na pacienty. Hrozí pokles kvality péče, omezení provozu odborných ambulancí a dlouhé čekací lhůty na specifická vyšetření.
Částka, kterou ambulantní lékaři dostanou od pojišťovny za provedená vyšetření, by podle seznamu výkonů měla odpovídat růstu inflace a s ní spojeným nákladům na provoz ordinací. To už ale neplatí – alespoň podle připravované tzv. úhradové vyhlášky na rok 2024. Z ní totiž vyplynulo, že Ministerstvo zdravotnictví plánuje úhrady uměle snížit, aby se jejich inflačnímu zhodnocení vyhnulo. „Snížení úhrad naprosto ignoruje růst nákladů spojených s ambulantní péčí, například provoz a pronájem ordinací, energie i cenu zdravotnického materiálu,“ vysvětluje MUDr. Zorjan Jojko, předseda Sdružení ambulantních specialistů (SAS). Ti vnímají postoj ministerstva jako snahu o bagatelizaci stoupajících nákladů, které souvisí s raketovým zdražením všech nákladových položek nutných pro kvalitní fungování odborných ambulancí.
Kardiologie i ortopedie v ohrožení
„Vyhláška by měla v navržené podobě negativní dopad zejména na obory, které jsou materiálově a technicky náročné, například ortopedii, chirurgii či kardiologii. Tyto obory trpí zdražením nejvíce, inflační zhodnocení výkonů by se ale do jejich úhrad téměř nepromítlo. Jestli se tento problém bude prohlubovat, pacienti budou muset bohužel počítat s tím, že jen obtížně seženou příslušné specialisty. Ti totiž nebudou mít dostatek finančních prostředků na to, aby pokračovali v dosavadním rozsahu a dostupnosti svého provozu,“ varuje MUDr. Jojko, a poukazuje na to, že u oboru radiační onkologie vyhláška s rostoucí inflací počítá, u jiných oborů však nikoli: „Máme jednoznačně za to, že zůstanou-li hodnoty bodů a koeficient v navržené nepřiměřeně nízké úrovni, řada výkonů se stane nerentabilní. To znamená, že dojde ke snížení dostupnosti a kvality péče. Upozorňujeme, že stále jsme toho názoru, že nejsystémovější by bylo všechny regulace zrušit.“
Zástupci SAS kritizují rovněž nevyvážené nastavení hodnoty signálního kódu, který nahrazuje dřívější regulační poplatky za pohotovostní službu. Podle návrhu má mít u specialistů hodnotu jen 52 korun, zatímco u praktických lékařů je to 80 korun. „Nesouhlasíme s tím, aby ministerstvo udělovalo jednotlivým oborům různou hodnotu signálních kódů,“ říká Jojko. „Jelikož povaha konzultace s pacientem se mezi odbornostmi nijak neliší, nemělo by tomu tak být ani u jejího finančního ohodnocení. Navrhujeme proto, aby byla napříč odbornostmi stanovená kompromisní částka.“
Když nebudou specialisté
Pro lékaře-specialisty jsou výše úhrad zásadní pro provoz vlastních ambulancí. V nejhorším případě proto hrozí i úbytek lékařů, kteří by si v Česku poskytování péče zkrátka nemohli dovolit. Taková situace by zásadním způsobem poškodila pacienty. „Ministerstvo zdravotnictví snížením reálných úhrad systematicky pracuje na tom, aby významně klesla dostupnost a kvalita péče ambulantních specialistů, kterých už teď začíná být nedostatek. Mnozí odcházejí do důchodu, za nově stanovených podmínek však musíme počítat i s poklesem motivace mladých doktorů. Takovou situaci by už nebylo možné napravit jen pomocí peněz – vidíme ji třeba na příkladu dětských psychiatrů. Vyšší úhrady jsou zde čerpány jen omezeně a ke zlepšení dostupnosti této péče nedochází, protože lékaři už zkrátka nejsou,“ dodává MUDr. Jojko.
Pokud se tedy situace, resp. podmínky dané úhradovou vyhláškou na rok 2024 nezlepší, ambulantní specialisté budou nuceni omezit dostupnost svých služeb – to povede k omezenému množství pacientů, kteří lékaři budou schopni vyšetřit či k delším čekacím lhůtám na prohlídky. „Ambulantní specialisté budou nuceni hledat úspory za každou cenu, například omezením investic do moderního vybavení a technologií svých ambulancí. To může ovlivnit pokročilé diagnostické a léčebné možnosti poskytované jejich pacientům a samozřejmě se tak podepíše i na celkové kvalitě a dostupnosti poskytované péče,“ uzavírá MUDr. Zorjan Jojko.
TZ SAS, Foto free (pixabay.com)
Další aktuality v této rubrice
- Každý rok přibude 250 lidí nakažených virem HIV – roste počet pozitivních heterosexuálů
- Cena Nadace Vodafone Rafael: 200 000 korun pro neziskovku
- GaudiaPro zve na ochutnávku psychoterapeutického výcviku
- Otevřený dopis POUZP poslancům ČR
- Onkologické sestry se sejdou v Brně
- O nové léky na hubnutí je velký zájem – odborníci však varují před riziky!
- Umělá inteligence pomůže praktikům s „papírováním“
- Státní vyznamenání pro zakladatelku Loono Kateřinu Šédovou: Je to velká motivace i závazek
- Zkoumají, zda odhalí rakovinu slinivky břišní – z krve a včas
- Nový lék na epilepsii slibuje lepší léčbu