Novinky našich partnerů
Sportovní prohlídky zachraňují životy profesionálů i amatérů
Vrozené srdeční vady, získaná srdeční onemocnění, poruchy příjmu potravy nebo nemoci pohybového aparátu – to vše odhalí pravidelné lékařské prohlídky sportovců. Ze zákona by je měli každý rok absolvovat nejen profesionální reprezentanti, ale také dospělí a děti, kteří spolu poměřují síly v amatérských sportovních soutěžích.
Novela zákona zachovala povinné prohlídky registrovaných sportovců – nově kromě přípravek
Nově nemusí touto zdravotní kontrolou procházet děti, které jsou registrovány v tělovýchovných organizacích, ale sportovních klání se zatím neúčastní, tedy členové přípravek. Změna je součástí novely zákona o specifických zdravotních službách, kterou nedávno představilo Ministerstvo zdravotnictví.
„Původně navrhovaná změna počítala s tím, že se prohlídky budou týkat pouze vrcholových sportovců, kteří jsou součástí reprezentace. To je ale velmi malá skupina lidí, o jejichž zdraví často pečuje řada expertů. Vedle nich tu máme sportovce, kteří nejsou součástí reprezentace nebo přípravy na ni a jsou v intenzivním tréninku a jimž může sport v případě skryté zdravotní vady zásadně ublížit. Jsme proto moc rádi, že se podařilo do novely tuto skupinu sportovců vrátit, jak tomu bylo před úpravou,“ vysvětluje prof. MUDr. Eliška Sovová, Ph.D., MBA, přednostka Kliniky tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace Fakultní nemocnice Olomouc.
Pravidelné prohlídky slouží mimo jiné jako prevence rizika náhlé smrti z důvodu vrozené srdeční vady. Důležité jsou však i pro starší sportovce. Podle lékařů mají především vytrvalci s vyšší intenzitou tréninku četnější výskyt některých kardiovaskulárních onemocnění než běžná populace. „Nedávná studie testovala po dobu pěti let výkonnostní sportovce nad 35 let. Při první prohlídce se ukázalo, že 10 % z nich má významnou kardiovaskulární chorobu. O pět let později se počet lidí s patologickým nálezem na srdci zvýšil na 20 %,“ popisuje prof. Sovová.
Prohlídky zahrnují komplexní vyšetření, při kterém lékař hodnotí celkový dopad nadměrné a intenzivní fyzické zátěže na tělo sportovce. Konkrétní rozsah vyšetření, jenž se různí podle typu sportu a intenzity tréninků, blíže definuje vyhláška 391/2013 Sb. Ta současně popisuje, která vyšetření provádí pediatr či praktický lékař a kdy je potřeba absolvovat prohlídku u tělovýchovného specialisty. Rozsah vyšetření může upravovat také konkrétní sportovní svaz. Prohlídky u některých typů sportu proto zahrnují také zátěžový test. „Při vyšetření řešíme i výživu. Bohužel přibývá dětských sportovců, a to jak dívek, tak chlapců, kteří bojují s poruchou příjmu potravy. Děje se to především u sportů, kde je kladen velký důraz na hmotnost. Jde například o gymnastiku, balet nebo krasobruslení. Nadměrná fyzická zátěž u dětí s sebou nese také riziko přetrénování nebo přetížení pohybového aparátu. Například mladí hokejisti mají často skoliotické držení těla, asymetrii zad a asymetrii ramen. Cílem prohlídky je toto odhalit a minimalizovat rizika zdravotních komplikací v budoucnu,“ doplňuje doc. MUDr. Dalibor Pastucha, Ph.D., MBA, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství Fakultní nemocnice Ostrava.
Povinné prohlídky sportovců nejsou hrazeny zdravotní pojišťovnou. Všechny zdravotní pojišťovny na ně přispívají z fondu prevence. Pokud lékař nestanoví jinak, měl by je každý registrovaný sportovec účastnící se soutěží absolvovat 1× ročně. Nově se prohlídky nebudou týkat dětí v přípravkách. Novela upravující pravidla sportovních vyšetření momentálně čeká na schválení obou komor Parlamentu.
TZ, foto free (pexels.com)
Další aktuality v této rubrice
- Cena Nadace Vodafone Rafael: 200 000 korun pro neziskovku
- GaudiaPro zve na ochutnávku psychoterapeutického výcviku
- Otevřený dopis POUZP poslancům ČR
- Onkologické sestry se sejdou v Brně
- O nové léky na hubnutí je velký zájem – odborníci však varují před riziky!
- Nový lék na epilepsii slibuje lepší léčbu
- FYZIOporadna – vtáčení špiček a šmajdání, jak děti „přimět“ ke zdravé chůzi?
- Chystáte se darovat krev nebo krevní plazmu? Prozradíme vám, jaký je v tom rozdíl!
- Každý rok přibude 250 lidí nakažených virem HIV – roste počet pozitivních heterosexuálů
- Zkoumají, zda odhalí rakovinu slinivky břišní – z krve a včas