Novinky našich partnerů
Nemocnost dětí byla letos v zimě nevídaná, říkají pediatři – děti bojují s respiračními infekty či angínami
Chřipka, zdánlivě nekonečná rýma a nakonec angína. Toto v zimě u svých dětí zaznamenal letos v Česku nejeden rodič. Samotní dětští lékaři marně vzpomínají, kdy se naposledy setkali s tak velkým množstvím infekcí. Děti podle nich mnohem častěji trpěly opakujícími se respiračními infekty a také angínami.
Příčinou jsou podle nich pravděpodobně pandemické roky, během kterých se dětem v důsledku izolace málo „posilovala“ imunita, a také se zvýšila agresivita virů a bakterií. Dětem se sníženou imunitou tak lékaři doporučují například tzv. speleoterapii – pobyt v krasové jeskyni, který opakovaným respiračním infekcím pomáhá předcházet. I o tom se budou bavit dětští lékaři na VI. ročníku pediatrické konference Pohybem k životu, která startuje 27. dubna v Blansku.
Epidemie respiračních onemocnění v Česku vrcholila na přelomu loňského a letošního roku. V některých krajích se nemocnost podle údajů z hygienických stanic vyšplhala i přes 3 000 případů na 100 000 obyvatel, přičemž zasáhla především děti. „Situaci, která tady panovala v prosinci, opravdu nepamatuji. Kombinace epidemií chřipky, RS virů nebo covidu-19 představovala obrovský nápor, který, sice v menší míře, ale přetrvává dosud,“ říká MUDr. Hana Zmrzlá, dětská lékařka a primářka dětské léčebny v Ostrově u Macochy. Právě „její“ Jihomoravský kraj byl v rámci celého Česka epidemií stižen extrémně, na přelomu roku se nemocnost vyšplhala téměř ke 3 500 případů respiračních infekcí na 100 000 obyvatel a tento epidemický stav zde panoval ještě na začátku dubna. „Takové množství infekcí bych přičetla na vrub pandemickým rokům, kdy jsme používáním roušek sice zabránili šíření covidu, ale i dalších virů a bakterií. V kombinaci s izolací od kolektivů jsme tím přibrzdili tvorbu protilátek a nerozvíjeli si imunitní systém, aby dokázal bojovat s patogeny,“ říká MUDr. Kateřina Bednaříková, dětská lékařka a ředitelka organizace Jihomoravské dětské léčebny. Podle lékařů je však letošní sezóna specifická i výrazně zvýšeným výskytem bakteriálních onemocnění, hlavně angín. „To je další důvod, proč je tento rok opravdu nevídaný. Z mého pohledu je však kromě slabších imunitních reakcí důvodem i evoluce samotných bakterií. Angíny nyní nemají typické příznaky a pacienti často na léčbu antibiotiky nereagují dostatečně, přetrvává pozitivita streptokoků a infekce se vracejí,“ popisuje MUDr. Zmrzlá. Obavu jí dělá také narůstající rezistence bakterií – hlavně v důsledku současného nedostatku antibiotik a jejich omezeného výběru. Přestože lékaři věří, že imunitu dětí se opět podaří „vytrénovat“, na návrat do klidných předpandemických let podle nich úplně spoléhat nelze. Podle ní je důležité ve zbytku roku dětem imunitu posilovat, ať už zdravým životním stylem, dostatkem pohybu, nebo například otužováním. Jedním ze způsobů, jak pomoci dětem, které mají imunitu narušenou a vracejí se jim respirační infekce, je podle lékařů i dlouhodobý pobyt v krasových jeskyních, tzv. speleoterapie. Ta v Česku funguje přes 40 let a zakládá se na pobytu dětí v jeskyni, při kterém hrají hry, sportují nebo cvičí. „Při opakovaných pobytech v jeskyni a dodržování léčebného plánu pozorujeme již od začátku používání této terapie celkové posílení imunity dětí. Netrpí tolik akutními respiračními infekcemi, bývají méně nemocné a nepotřebují tolik léků,“ vysvětluje MUDr. Bednaříková. Pro tyto děti se počátkem března v Ostrově u Macochy otevřela nová léčebna v bezprostřední blízkosti krasové jeskyně, která se jako jediná v Česku využívá výhradně k léčebným účelům.
Konference Pohybem k životu startuje 27. dubna a končí 28. dubna 2023.
TZ
Další aktuality v této rubrice
- Každý rok přibude 250 lidí nakažených virem HIV – roste počet pozitivních heterosexuálů
- Cena Nadace Vodafone Rafael: 200 000 korun pro neziskovku
- GaudiaPro zve na ochutnávku psychoterapeutického výcviku
- Otevřený dopis POUZP poslancům ČR
- Onkologické sestry se sejdou v Brně
- O nové léky na hubnutí je velký zájem – odborníci však varují před riziky!
- Umělá inteligence pomůže praktikům s „papírováním“
- Státní vyznamenání pro zakladatelku Loono Kateřinu Šédovou: Je to velká motivace i závazek
- Zkoumají, zda odhalí rakovinu slinivky břišní – z krve a včas
- Nový lék na epilepsii slibuje lepší léčbu