Novinky našich partnerů
Každý rok přibude 250 lidí nakažených virem HIV – roste počet pozitivních heterosexuálů
Přes 30 let uplynulo od doby, kdy lidé vnímali nákazu HIV jako v kultovním filmu Philadelphia. Tedy jako něco, co se týká převážně homosexuálů, drogově závislých a vždy končí smrtí. Dnes však už na HIV existují léky, díky nimž nemocní přestanou být infekční a žijí stejně jako zdraví lidé. Infekce už také přestala být doménou gayů, naopak neustále přibývá infikovaných heterosexuálů.
V současnosti je počet nakažených v obou skupinách téměř vyrovnaný. Každý rok testy v Česku nově odhalí okolo 250 HIV pozitivních. Situaci by podle odborníků mohlo zlepšit větší povědomí o testování, díky kterému by se k léčbě nemocní dostali dříve, než infekce závažně oslabí jejich imunitní systém. I o tom nedávno debatovaly stovky lékařů na 10. kongresu klinické mikrobiologie, infekčních nemocí a epidemiologie v Ostravě.
„Pokud je pacient dobře léčen, tak se v jeho krvi přestává množit HIV, není nakažlivý a virus nešíří dál. Tento koncept označujeme ‚léčba jako prevence‘. Nejen že má pozitivní přínos pro nemocného, ale zároveň i pro celou společnost,“ popisuje MUDr. Pavel Dlouhý, předseda Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP a primář Infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. Díky účinné léčbě žijí HIV pozitivní lidé stejně kvalitní život jako zdraví. Dožívají se vysokého věku a mohou například počít dítě.
Právě v terapii HIV lékaři pozorují značný posun k lepšímu. „V začátcích léčby musel pacient denně užívat až 25 tabletek. Dnes medikace natolik pokročila, že stačí pouze jedna tableta denně,“ vysvětluje MUDr. Dlouhý s tím, že tento způsob léčby se v dnešní době týká většiny nemocných. Další možností je například injekční terapie, kterou lékař pacientovi aplikuje jednou za dva měsíce. Přesto se léčení pacienti často potýkají s předsudky, a to nejen ve společnosti, ale třeba i ve zdravotnických zařízeních, kde bývají neprávem odmítáni kvůli možnému přenosu nákazy. „Z jejich zkušeností víme, že mají problém najít třeba zubaře či chirurgické pracoviště. I pro některé lékaře je obtížné přijmout skutečnost, že dobře léčený pacient už virus nešíří. Skutečné riziko nákazy přitom představuje ten člověk, který infekci HIV má, ale neví o ní,“ vysvětluje MUDr. Dlouhý. Virus HIV se přenáší krví, z matky na dítě nebo pohlavním stykem, který je nejčastějším způsobem infikace. Každoročně v Česku lékaři odhalí přítomnost viru HIV u zhruba 250 lidí, a to speciálním krevním testem.
Přes skvělé výsledky léčby nelze ani dnes HIV infekci podceňovat. Její nebezpečí tkví v tom, že se dlouho nijak neprojevuje a nakažený o ní řadu měsíců nebo let nemusí vůbec vědět – nemá tak důvod se nechat na HIV testovat. Virus ale mezitím postupně ničí imunitní systém člověka a v posledním stadiu se plně rozvíjí v onemocnění AIDS, kdy může i dnes pacient podlehnout závažné infekční či nádorové komplikaci. „Čím později infekci odhalíme, tím větší hrozí riziko, že je obranyschopnost narušená natolik, že se nám nepodaří léčbou její fungování obnovit. Proto je důležité neotálet, a pokud jsme si vědomi nějakého rizika, nechat se otestovat. Řada zájemců chodí na testy pravidelně, aby na případnou infekci přišli včas,“ říká doc. Svatava Snopková, vedoucí HIV centra Fakultní nemocnice v Brně. Otestovat se zájemci mohou kdekoliv po celém Česku. Pokud se nechají testovat u České společnosti AIDS pomoc, je vše anonymní a bezplatné. „Jedinou podmínkou je vyplnění anonymního dotazníku předem. Ten nám pomůže správně určit, na které další pohlavní choroby bychom měli zájemce testovat,“ přibližuje Ing. Stanislav Pekárek, ředitel České společnosti AIDS pomoc. Ta provozuje testovací checkpointy na více než deseti místech v tuzemsku, například v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci nebo Českých Budějovicích. Organizace také pravidelně jezdí se speciálními sanitkami testovat na HIV i do dalších měst v Česku nebo třeba i na festivaly.
„Zatímco kolem roku 2015 dominovali MSM (muži mající sex s muži), nyní se karta obrací a vidíme zřetelný úbytek nákaz v této skupině, a naopak se zvyšuje záchyt ve skupině heterosexuálů,“ říká Ing. Stanislav Pekárek. „Pokles u MSM si vysvětlujeme souhrou několika faktorů, a to vysokou mírou testování ve skupině, včasnou léčbou nových záchytů, ale i prevencí,“ dodává. Kromě tradičního kondomu a uvážlivé volby sexuálního partnera (které chrání i proti dalším sexuálně přenosným infekcím, jako jsou například syfilis nebo kapavka) je novou možností prevence užívání takzvaného PrEPu neboli preexpoziční profylaxe, která brání usazení viru HIV v těle. Ideální je především pro osoby, jež se častěji vystavují riziku onemocnění. „PrEP funguje tak, že se každý den užívá jedna tableta antivirotik, která z 99 % zabrání nákaze HIV. Díky tomuto modernímu způsobu bychom mohli v budoucích letech výrazně snížit počet nově nakažených,“ uzavírá MUDr. Dlouhý s tím, že včasné testování a dostupnost moderních léků může také v České republice zásadně změnit vývoj epidemie HIV a zabránit zbytečným nákazám i jejich komplikacím.
TZ, foto free (pexels.com)
O Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP
Společnost infekčního lékařství ČLS JEP soustřeďuje lékaře, kteří pracují v oboru infekčních nemocí nebo mají zájem o tento obor. Je součástí České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (ČLS JEP) jakožto zastřešující organizace. Působí jako nejvyšší odborná autorita v oboru infekčního lékařství. Více informací o společnosti a aktuální informace a doporučení jsou k dispozici na www.infektologie.cz. Informace o testování na infekční nemoci jsou dostupné na www.testujsevcas.cz.
Další aktuality v této rubrice
- Cena Nadace Vodafone Rafael: 200 000 korun pro neziskovku
- GaudiaPro zve na ochutnávku psychoterapeutického výcviku
- Otevřený dopis POUZP poslancům ČR
- Onkologické sestry se sejdou v Brně
- O nové léky na hubnutí je velký zájem – odborníci však varují před riziky!
- Nový lék na epilepsii slibuje lepší léčbu
- FYZIOporadna – vtáčení špiček a šmajdání, jak děti „přimět“ ke zdravé chůzi?
- Sportovní prohlídky zachraňují životy profesionálů i amatérů
- Chystáte se darovat krev nebo krevní plazmu? Prozradíme vám, jaký je v tom rozdíl!
- Téměř každý třetí pár vzdá boj s neplodností – příčinou je emoční zátěž léčby