Novinky našich partnerů
Co je to zelený zákal a kdo mi ho může vyšetřit?
Zelený zákal (glaukom) je závažné oční onemocnění, které nelze zcela vyléčit. V počáteční fázi se onemocnění nemusí projevovat žádnými zřejmými příznaky a může probíhat bez bolesti. V pozdějších stádiích se může projevit např. poruchou periferního vidění, krátkými výpadky zorného pole, sníženou zrakovou ostrostí atd. Pokud není zelený zákal léčený, může dojít až k oslepnutí pacienta.
Z tohoto důvodu je stanovení diagnózy velmi důležité. Včasnou léčbou lze oddálit rozvoj komplikací a zpomalit progresivní postup nemoci.
Nejčastější příčinou zeleného zákalu je zvýšený nitrooční tlak, který způsobuje poškození zrakového nervu. Rizikovými faktory, které mohou přispět ke vzniku zeleného zákalu, jsou např. dědičnost, vyšší věk, vady zraku (silná krátkozrakost), vážné poranění oka, přidružená onemocnění (např. diabetes, onemocnění štítné žlázy, srdeční onemocnění) atd.
Ke komu se můžu objednat na vyšetření očí?
Pro včasnou diagnózu a léčbu zeleného zákalu jsou důležitá pravidelná preventivní vyšetření u očního lékaře (oftalmologa). Pro objednání na vyšetření k oftalmologovi nepotřebujete doporučení od všeobecného praktického lékaře. A to ani v případě, že žádnou zrakovou vadu nebo potíže související s viděním nemáte a chcete jen vyšetřit preventivně.
Jak oční lékař určí diagnózu zeleného zákalu?
Oftalmolog v rámci preventivní oční prohlídky s pacientem nejprve projde jeho aktuální zdravotní stav a anamnézu (se zaměřením na zrakové vady, absolvované operace a úrazy očí, přidružená onemocnění, užívané léky atd).
Následně provede komplexní oční vyšetření pro přesné zjištění a určení diagnózy – součástí jsou různé testy očí a jejich okolí, během kterých oftalmolog zjišťuje zdravotní stav očí – např. vyšetření zorného pole (perimetru), měření zrakové ostrosti, vyšetření na štěrbinové lampě, vyšetření kontrastní citlivosti, měření nitroočního tlaku (oční tonometrie), měření komorového úhlu (gonioskopie), vyšetření očního pozadí (oftalmoskopie) atd. V případě potřeby oční lékař provede další specializovaná vyšetření.
Stanovení léčby
Na základě provedených vyšetření a výsledků stanoví oftalmolog diagnózu a v případě zeleného zákalu zvolí vhodnou formu léčby. Léčba je vždy individuální – odvíjí se od stavu onemocnění (podle typu zeleného zákalu a stupně poškození zrakového nervu), přítomnosti rizikových faktorů a přidružených onemocnění.
Základem léčby je farmakoterapie, během které ošetřující lékař pacientovi předepisuje léky – nejčastěji oční kapky na snížení nitroočního tlaku. Pokud konzervativní typ léčby nebyl dostatečný a pacientův zdravotní stav to vyžaduje, může být pacient indikován oftalmologem k laserovému výkonu, případně k chirurgickému zákroku (klasické operaci).
Součástí léčby glaukomu je také léčba přidružených onemocnění. Lékař pacientovi zároveň doporučí úpravu životního stylu (např. stop kouření, zdravější stravu, vhodnou pohybovou aktivitu).
Úhrada z veřejného zdravotního pojištění
Veškerá vyšetření, která jsou pacientovi indikována, jsou hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Všechna vyšetření je nutné provést ve smluvních zdravotnických zařízeních (tedy u poskytovatele zdravotních služeb, který má smlouvu se zdravotní pojišťovnou pacienta).
TZ (vzp.cz), foto free (pexels.com)
Další aktuality v této rubrice
- Cena Nadace Vodafone Rafael: 200 000 korun pro neziskovku
- GaudiaPro zve na ochutnávku psychoterapeutického výcviku
- Otevřený dopis POUZP poslancům ČR
- Onkologické sestry se sejdou v Brně
- O nové léky na hubnutí je velký zájem – odborníci však varují před riziky!
- Nový lék na epilepsii slibuje lepší léčbu
- FYZIOporadna – vtáčení špiček a šmajdání, jak děti „přimět“ ke zdravé chůzi?
- Sportovní prohlídky zachraňují životy profesionálů i amatérů
- Každý rok přibude 250 lidí nakažených virem HIV – roste počet pozitivních heterosexuálů
- Chystáte se darovat krev nebo krevní plazmu? Prozradíme vám, jaký je v tom rozdíl!