Novinky našich partnerů
Chystáte se na dovolenou do zahraničí? Nezapomeňte průkaz EHIC, ale i cestovní pojištění
Cestování do zahraničí může přinést nejen nezapomenutelné zážitky, ale i nepříjemné situace spojené s nečekaným čerpáním zdravotní péče. Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC) vám v některých zemích přístup k této péči zajistí, ovšem nikoli bez omezení a možných nákladů, které půjdou z vaší kapsy. Uhradit si budete muset případnou pacientskou spoluúčast nebo místní poplatky třeba za pobyt v nemocnici, pokud je hradí i místní. Proto je vhodné před cestou zvážit, zda není na místě se komerčně připojistit.
S průkazem EHIC po Evropě
Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC) umožňuje čerpat zdravotní péči za stejných podmínek jako místní občané v zemích Evropské unie a několika dalších státech. Konkrétně se jedná o:
- Země Evropské unie: Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko.
- Země Evropského hospodářského prostoru: Island, Lichtenštejnsko, Norsko.
- Švýcarsko: Na základě dohody o volném pohybu osob mezi EU a Švýcarskem.
- Spojené království: Na základě dohody o obchodu a spolupráci po brexitu.
Ve výše zmíněných zemích má klient s průkazem EHIC nárok na nezbytnou zdravotní péči, a to za stejných podmínek jako místní pojištěnci. Pokud je v některé zemi vyžadována finanční spoluúčast pacienta na péči nebo úhrada registračních poplatků za vyšetření (pobyt v nemocnici atd.), budou je zde vyžadovat i od cizince s průkazem EHIC. V každé zemi platí jiná pravidla a právní přepisy, od těch českých se mohou i výrazně lišit.
Při využití EHIC průkazu je také nutné, aby zdravotní péče byla poskytnuta ve zdravotnickém zařízení, které je napojené na veřejný systém (nesmí jít např. o soukromou kliniku). Náklady na péči zde uhradí místní zdravotní pojišťovna, ta je následně přeúčtuje české pojišťovně pacienta. EHIC tedy pokryje nutnou a neodkladnou péči, nikoli plánovanou či preventivní. Nezahrnuje případnou spoluúčast, poplatky, letecký transport, zásah horské služby, náklady na transport zpět do České republiky apod. Tyto výdaje nekryje veřejné zdravotní pojištění. Mohou být hrazeny komerčním cestovním pojištěním, pokud ho má klient sjednáno.
Státy mimo EU s průkazem EHIC
S některými státy mimo Evropskou unii má Česká republika uzavřené mezistátní smlouvy, které se týkají zdravotního pojištění. Aktuálně jde o Severní Makedonii, Srbsko, Černou Horu, Turecko, Albánii, Tunisko a Bosnu a Hercegovinu. V Severní Makedonii a Srbsku lze u lékaře použít Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC). Pro ostatní země je nutné mít speciální formuláře od pojišťovny, které lze získat na pobočkách VZP.
EHIC v aplikaci Moje VZP v cizině nestačí
Od loňského roku se mohou klienti VZP u lékaře prokazovat průkazem pojištěnce v mobilní aplikaci Moje VZP, pokud tuto formu lékař akceptuje (není to jeho povinnost). Při cestách do zahraničí je ale nutné vždy s sebou mít plastový průkaz fyzicky (fotografie v aplikaci nestačí).
Plánování cesty se vyplatí
Klient by se měl před odjezdem seznámit s podmínkami zdravotního pojištění země, kam hodlá vycestovat. Přibalit by si měl průkaz EHIC (pokud zde platí) a také zvážit sjednání komerčního cestovního pojištění pro větší klid a jistotu.
Zdravotní péče v soukromém zdravotnickém zařízení a refundace
Pokud by byla pacientovi poskytnuta zdravotní péče v zahraničí v soukromém zdravotnickém zařízení (jiném než napojeném na systém veřejného zdravotního pojištění) a neměl uzavřeno komerční cestovní pojištění, musí ji uhradit sám. Po návratu do ČR může zažádat u své zdravotní pojišťovny o náhradu nákladů, tzv. refundaci. Má to však svá pravidla – refundace je možná pouze do výše, která by byla českou zdravotní pojišťovnou hrazena při poskytnutí těchto zdravotních služeb na území ČR (tzn. do výše českých „cen“ a jen pokud šlo o péči, která je v ČR z veřejného zdravotního pojištění hrazená). K žádosti je třeba doložit potvrzení o úhradě a veškeré doklady o poskytnutých zdravotních službách. Žádost je následně projednána ve správním řízení a v případě splnění zákonných podmínek pak může být pojištěnci přiznána částka k refundaci.
PVZP, a.s.
Komerční cestovní pojištění kryje náklady na zdravotní péči v zahraničí. Vybírat můžete z několika balíčků cestovního pojištění u dceřiné společnosti Pojišťovna VZP, a. s. Cestovní pojištění si můžete sjednat on-line se slevou 10 %. Při sjednání na pobočce VZP nebo PVZP získají pojištěnci VZP slevu 20 % a členové Klubu pevného zdraví 30 %.
TZ VZP, foto free (pexels.com)
Další aktuality v této rubrice
- Cena Nadace Vodafone Rafael: 200 000 korun pro neziskovku
- GaudiaPro zve na ochutnávku psychoterapeutického výcviku
- Otevřený dopis POUZP poslancům ČR
- Onkologické sestry se sejdou v Brně
- O nové léky na hubnutí je velký zájem – odborníci však varují před riziky!
- Do 30 let mohou infekce zabíjet častěji než rakovina – lékaři varují před nevhodným užíváním antibiotik
- Nový lék na epilepsii slibuje lepší léčbu
- FYZIOporadna – vtáčení špiček a šmajdání, jak děti „přimět“ ke zdravé chůzi?
- Chystáte se darovat krev nebo krevní plazmu? Prozradíme vám, jaký je v tom rozdíl!
- Každý rok přibude 250 lidí nakažených virem HIV – roste počet pozitivních heterosexuálů