Florence podporuje  

Novinky našich partnerů

  • Dětská paliativní péče – PALLIUM

    Dovolte nám představit Institut Pallium.

    Které propojuje a podporuje všechny, kteří se podílejí na péči o děti a dospívající se závažným život limitujícím či ohrožujícím onemocněním.

  • Sportovní prohlídky zachraňují životy profesionálů i amatérů

    Vrozené srdeční vady, získaná srdeční onemocnění, poruchy příjmu potravy nebo nemoci pohybového aparátu – to vše odhalí pravidelné lékařské prohlídky sportovců. Ze zákona by je měli každý rok absolvovat nejen profesionální reprezentanti, ale také dospělí a děti, kteří spolu poměřují síly v amatérských sportovních soutěžích.

  • Téměř každý třetí pár vzdá boj s neplodností – příčinou je emoční zátěž léčby

    Až 30 % párů ukončí léčbu neplodnosti na reprodukčních klinikách předčasně. Často i přes vysokou šanci na úspěšné početí. Podle odborníků za tím stojí především emoční a stresová zátěž, kterou proces léčby přináší. Právě psychická podpora je proto klíčovým prvkem, který může párům pomoci vytrvat.

  • Každý rok přibude 250 lidí nakažených virem HIV – roste počet pozitivních heterosexuálů

    Přes 30 let uplynulo od doby, kdy lidé vnímali nákazu HIV jako v kultovním filmu Philadelphia. Tedy jako něco, co se týká převážně homosexuálů, drogově závislých a vždy končí smrtí. Dnes však už na HIV existují léky, díky nimž nemocní přestanou být infekční a žijí stejně jako zdraví lidé. Infekce už také přestala být doménou gayů, naopak neustále přibývá infikovaných heterosexuálů. 

  • Umělá inteligence pomůže praktikům s „papírováním“

    Vypisovat žádanky na vyšetření nebo pročítat lékařské zprávy – to vše by místo praktických lékařů mohla a měla v budoucnu dělat umělá inteligence (AI). Lékaři tráví administrativou v průměru téměř třetinu své pracovní doby. Díky AI by měli více času na péči o nemocné.

  • SYNLAB přináší na český trh inovativní analýzu střevního mikrobiomu

    Společnost SYNLAB, lídr v oboru laboratorní diagnostiky, přináší na český trh inovativní analýzu střevního mikrobiomu – myBIOME. Nová služba, dostupná od poloviny října, může představovat významný krok na cestě za hlubším pochopením vlivu střevního mikrobiomu na lidské zdraví pro odbornou i laickou veřejnost.

  • Státní vyznamenání pro zakladatelku Loono Kateřinu Šédovou: Je to velká motivace i závazek

    Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono, převzala z rukou prezidenta republiky Petra Pavla státní vyznamenání. Během slavnostního ceremoniálu ve Vladislavském sále Pražského hradu obdržela v pondělí 28. října medaili za zásluhy o stát v oblasti vědy.

  • V čele nejmodernější oční kliniky v Česku stojí Drahomíra Baráková – na kontě má přes 40 tisíc operací

    Kariéra Drahomíry Barákové začala po promoci na Univerzitě Karlově v roce 1980. Začínala s drobnými zákroky na očních víčkách, dnes se řadí k předním českým očním chirurgům a stojí v čele nejmodernější oční kliniky v Česku.

  • Zkoumají, zda odhalí rakovinu slinivky břišní – z krve a včas

    Česku odstartovala klinická studie, která zkoumá, zda je možné najít nádor slinivky břišní včas. Řeší citlivost testu, který by měl z krve pacienta odhalit případné přednádorové změny. okud se účinnost tzv. lipidomického testu prokáže, půjde o zásadní průlom. Test by se pak totiž mohl stát nástrojem pro screening nádorových onemocnění slinivky břišní.

  • Co je to zelený zákal a kdo mi ho může vyšetřit?

    Zelený zákal (glaukom) je závažné oční onemocnění, které nelze zcela vyléčit. V počáteční fázi se onemocnění nemusí projevovat žádnými zřejmými příznaky a může probíhat bez bolesti. V pozdějších stádiích se může projevit např. poruchou periferního vidění, krátkými výpadky zorného pole, sníženou zrakovou ostrostí atd. Pokud není zelený zákal léčený, může dojít až k oslepnutí pacienta.

Další