


Novinky našich partnerů
-
Nepravidelná a bolestivá menstruace může značit neplodnost – řada žen ale potíže podceňuje
Za ženskou neplodností stojí ve většině případů gynekologické potíže, které ženy roky přehlíží. Mezi ty nejčastější patří syndrom polycystických ovarií (PCOS) a endometrióza. Projevují se bolestivou nebo nepravidelnou menstruací. Tyto symptomy mnoho pacientek vnímá jako běžnou součást cyklu. Jenže právě ony mohou být signálem, že tělo nefunguje, jak má, a že se početí miminka neobejde bez asistované reprodukce.
-
Rodiče významně ovlivňují stravovací návyky dětí – obézní děti mají návyky horší, ukazuje nový výzkum
Rodinné prostředí zásadně ovlivňuje stravovací návyky dětí. V novém výzkumu na to upozorňují vědci z Mendelovy univerzity v Brně. Odborníci zkoumali, jakým způsobem se k jídlu staví děti s nadváhou či obezitou a současně ty, která kila navíc netrápí. Potvrdili, že na horším stravování dětí s obezitou má lví podíl právě rodina.
-
Praktičtí lékaři startují kampaň „11 milionů důvodů“ – chtějí kvalitně pečovat o všechny obyvatele České republiky
Praktičtí lékaři spouští kampaň „11 milionů důvodů“. Upozorňují na zhoršující se dostupnost primární péče, zejména ve venkovských oblastech, a její nevyužitý potenciál. V tuzemsku je v současné době bez praktika milion pacientů, ordinace jsou přetížené a rodiče marně shání pro své děti pediatra.
-
Pilotní screening zraku odhalí oční vady u dětí již v raném věku
Lékaři spustili pilotní program na rok 2025, který pomůže odhalit závažné oční vady u nejmenších dětí včas. Už nyní si mohou rodiče nechat vidění svých potomků vyšetřit v přibližně 450 ordinacích praktických lékařů pro děti a dorost. Speciální optický přístroj, který se při vyšetření používá, je k dětem přívětivý – místo klasických lékařských přístrojů se dívají do kamery ve tvaru usměvavého obličeje. Vyšetření je zcela bezbolestné a pro matku ani dítě není stresující.
-
Světový týden glaukomu: Preventivní prohlídky a inovativní způsoby léčby pomáhají zabránit ztrátě zraku
Glaukom neboli zelený zákal je závažné oční onemocnění, které patří mezi hlavní příčiny slepoty v České republice i na celém světě. Právě tomuto onemocnění a jeho prevenci se věnuje Světový týden glaukomu, který letos připadá na 9.–15. března.
-
Většina lidí po zhubnutí znovu přibere – nadváhou nebo obezitou trpí víc než polovina české populace
Přísná dieta, rychlý úbytek kilogramů – a za pár měsíců opět na začátku, mnohdy ještě s dalšími kily navíc. Taková je realita většiny lidí, kteří se snaží zhubnout. Podle odborníků se jen 10–20 % z nich podaří udržet si novou váhu dlouhodobě. Tato fáze vyžaduje péči a pozornost stejně jako samotné hubnutí, ale lidé ji často podceňují.
-
AGEL VOŠZ slaví – 25 absolventů kombinovaného studia zvládlo úspěšně spojit práci, rodinu i vzdělání
Čerství absolventi AGEL Vyšší odborné školy zdravotnické potvrzují, že profesní růst ve zdravotnictví je možný i při zaměstnání. Celkem 25 diplomovaných sester úspěšně zakončilo kombinované studium. Závěrečné zkoušky probíhaly v posledních lednových dnech na všech pobočkách zdravotnické školy AGEL, a to v Ostravě, Českém Těšíně a v Přerově.
-
Na rakovinu děložního hrdla zemře ročně 300 žen – národní plán může pomoci předejít zbytečným úmrtím
Každý rok v Česku kvůli rakovině děložního hrdla zbytečně zemře asi 300 žen. Nádorovému onemocnění, které je způsobeno lidským papilomavirem (HPV), lze přitom předejít očkováním. Zkušenosti jiných států ukazují, že je touto cestou možné snížit výskyt nemoci na minimum.
-
Sedm tipů, jak v novém roce posílit své zdraví – jen zhubnout nestačí, lékaři doporučují zaměřit se na celkovou kondici
Do nového roku vstupuje řada lidí s novým předsevzetím. K těm nejčastějším patří přání zhubnout. Každoročně se tak v lednu zaplní fitness centra a v kurzu začnou být nejrůznější diety. Upínat se pouze na rychlý pokles váhy je ale podle lékařů nesmyslné. Krátkodobá změna životního stylu totiž ve většině případů kýžený výsledek nepřinese a lidé se brzy začnou vracet k zažité rutině.
-
Chystáte se na dovolenou do zahraničí? Nezapomeňte průkaz EHIC, ale i cestovní pojištění
Cestování do zahraničí může přinést nejen nezapomenutelné zážitky, ale i nepříjemné situace spojené s nečekaným čerpáním zdravotní péče. Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC) vám v některých zemích přístup k této péči zajistí, ovšem nikoli bez omezení a možných nákladů, které půjdou z vaší kapsy. Uhradit si budete muset případnou pacientskou spoluúčast nebo místní poplatky třeba za pobyt v nemocnici, pokud je hradí i místní. Proto je vhodné před cestou zvážit, zda není na místě se komerčně připojistit.
Nejčtenější
- Cena Nadace Vodafone Rafael: 200 000 korun pro neziskovku
- GaudiaPro zve na ochutnávku psychoterapeutického výcviku
- Otevřený dopis POUZP poslancům ČR
- Onkologické sestry se sejdou v Brně
- Nepravidelná a bolestivá menstruace může značit neplodnost – řada žen ale potíže podceňuje
- O nové léky na hubnutí je velký zájem – odborníci však varují před riziky!
- Nový lék na epilepsii slibuje lepší léčbu
- FYZIOporadna – vtáčení špiček a šmajdání, jak děti „přimět“ ke zdravé chůzi?
- Rodiče významně ovlivňují stravovací návyky dětí – obézní děti mají návyky horší, ukazuje nový výzkum
- Chystáte se darovat krev nebo krevní plazmu? Prozradíme vám, jaký je v tom rozdíl!