Názory & Volný čas
Řasy a obočí: mají ochrannou funkci – díky obočí se mezi sebou poznáme
Úloha řas a obočí není jen estetická – společně oko chrání před nečistotami, potem nebo dešťovými kapkami. Obočí má i identifikační úlohu, řasy zase fungují jako senzor nebezpečí.
Tvar obočí, který kopíruje klenbu oka, má svůj význam. Plní především ochrannou funkci. „Bez obočí by nám z čela do očí stékal slaný pot, což by způsobovalo nepříjemné pálení nebo podráždění. Kromě toho obočí do jisté míry chrání zrak před slunečním zářením, vlhkostí, špínou nebo třeba prachem. Obočí má ale ještě jednu vlastnost, o které se málo ví. Je důležité pro identifikaci. Chybějící obočí zkrátka narušuje schopnost našeho mozku rozeznávat tváře a výrazy lidí,“ řekl Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.
Stejně tak řasy nejsou jen na ozdobu. „Řasy slouží jako ochrana očí před prachem i nečistotami. Fungují dokonce jako senzory při detekci nebezpečí v rámci mechanismu známého jako „boj, nebo útěk", kdy se automaticky zrychlí mrkání. Řasy mají svůj vlastní životní cyklus, ten trvá zhruba tři měsíce. Řasa poté vypadne a je nahrazena novou. Na horním víčku mají lidé kolem 150 řas, na spodním přibližně 80. Některé studie uvádějí, že optimální délka řas, která poskytuje dostatečnou ochranu oka, je zhruba třetina šířky oka,“ vyjmenoval Pavel Stodůlka.
I řasy mohou postihnout onemocnění. „Mezi ně patří například zánět okrajů očních víček, z nichž řasy vyrůstají (blefaritida), abnormální růst řas směrem do oka (trichiáza) nebo zvýšená ztráta řas (madaróza), případně jejich nadměrné vypadávání ve spojitosti s onemocněním organismu jako alopecie,“ uvedl Pavel Stodůlka.
Pozor na umělé řasy a lepidla k jejich aplikaci. Mohou totiž vyvolat alergie, způsobit zarudnutí, šupinatění nebo otoky víček a zároveň oslabují vlastní řasy. „Některé umělé řasy jsou vyrobeny z jemné srsti zvířat, která je sama o sobě alergizující. Pokud se lepidlo dostane přímo do oka, hrozí dokonce ohrožení zraku. Na trhu existují také speciální séra na řasy, která podporují jejich růst i hustotu. Je však třeba si vybírat kvalitní, osvědčené přípravky,“ doporučil Pavel Stodůlka.
Protože řasy i obočí zachytávají nečistoty, měla by se jim věnovat dostatečná péče. „Mikroskopické částečky nečistot sice nemusí být viditelné, ale mohou zapříčinit vznik zánětů nebo podráždění očí. Proto je důležité si obličej každý večer důkladně umývat. U žen by mělo být samozřejmostí také každý večer řasy i obočí odlíčit a postupovat přitom jemně, aby se nepolámaly,“ upozornil Pavel Stodůlka.
TZ, foto free (pixabay.com)
SOUKROMÁ OČNÍ KLINIKA GEMINI, www.gemini.cz
Soukromá oční klinika Gemini rozvíjí dlouholetou tradici zlínské oční chirurgie. První klinika byla otevřena ve Zlíně v roce 2003 a v současnosti provozuje klinika v České republice deset pracovišť: ve Zlíně, v Průhonicích u Prahy, Praze-Krči, Českých Budějovicích, Ostravě, Vyškově, Brně, Novém Jičíně a Liberci. Jako jediná česká oční klinika otevřela pracoviště také ve Vídni. Vedle operací zbavujících pacienty potřeby nosit brýle a operací šedého zákalu se na klinikách provádějí i estetické zákroky, jako například plastika horních a dolních víček. V čele týmu operatérů stojí světově uznávaný oční chirurg prim. MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., FEBOS-CR.
prim. MUDr. PAVEL STODŮLKA, Ph.D., FEBOS-CR, www.lasik.cz
Studium medicíny na Univerzitě Palackého v Olomouci ukončil v roce 1989 s vyznamenáním a pochvalou rektora. V roce 2000 absolvoval postgraduální studium na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové s tématem disertace metoda LASIK, kterou v ČR zavedl. Zkušenosti s oční chirurgií sbíral i po světě, hlavně v Kanadě. Působil jako přednosta očního oddělení Baťovy nemocnice ve Zlíně. V roce 2003 založil soukromou oční kliniku Gemini – největší soukromou oční kliniku v Česku. Několik očních operací, například centraci vychýlené lidské čočky, implantaci presbyopické fakické čočky nebo odstranění vetchozrakosti pomocí laseru RElexSmile, provedl jako první oční chirurg na světě a řadu očních operací zavedl jako první v Česku. Vyvíjí nové lasery pro oční chirurgii, jako např. CAPSULaser. Přednáší na prestižních mezinárodních očních kongresech, vyučuje v kurzech pro zahraniční oční lékaře. V letech 2022 až 2024 byl evropským prezidentem odborné společnosti AECOS - Americko-evropský kongres oční chirurgie. V roce 2019 si Pavel Stodůlka na své konto připsal další dvě světová prvenství – jako první oční chirurg na světě provedl operaci šedého zákalu novým femtomatrixovým laserem, který jako jediný disponuje robotickým ramenem a zároveň je nejrychlejším na světě. Druhým prvenstvím byla operace, takzvaná rotace lentikuly, která sníží astigmatismus oka pacienta (nesprávné zakřivení rohovky). Pravidelně se umisťuje v žebříčku nejoblíbenějších lékařů v Rakousku, v roce 2021 byl zvolen již potřetí. Jako první oční chirurg provedl laserovou operaci očí metodou CLEAR v Česku a Rakousku. Od roku 2022 je nositelem medaile Za zásluhy 1. stupně. Koncem roku 2022 převzal v Římě cenu prof. Emilio Campos za inovace v oftalmologii. Je členem výboru nejvýznamnější evropské odborné společnosti očních chirurgů ESCRS - European Society of Cataract and Refractive Surgeons.
Další aktuality v této rubrice
- Problémy s erekcí trápí až 50 % mužů. Bezbolestná léčba poruch erekce je konečně tady
- Akné či růžovka? Podobné projevy, ale rozdílné příčiny
- Lyžování je hned po hokeji nejnáročnějším sportem na přesnost vidění. Chraňte svůj zrak
- Začíná podzim a tělo by se mělo zbavit toxinů
- Zimní úrazy svalů a kloubů – včasná fyzioterapie umí zkrátit hojení na třetinu
- Mýty nebo fakta – co je pravdy na těchto 10 pořekadlech o těhotenství?
- Znaménka „krásy“ – ne vždy dělají radost a jsou neškodná, je třeba je hlídat
- Chůze jako po střepech? Bolavé paty ukazují na vadné držení těla
- Čtvrtina dospělých už se neumí narovnat. Jak se bránit shrbeným a bolavým zádům?
- Podzim a úbytek denního světla – škodí umělé zdroje zraku?