Názory & Volný čas
Podzim a úbytek denního světla – škodí umělé zdroje zraku?
S nástupem podzimu ubývá každý den denního světla až o čtyři minuty. Kvůli jeho úbytku jsou oči více namáhány a vystavovány umělému osvětlení. Jaké typy světla našim očím škodí?
Lidé během podzimu více svítí i během dne, a proto by měli kvalitě osvětlení věnovat pozornost. Intenzita a délka světla je jeden z důležitých faktorů určující kvalitu spánku, a tím i psychickou nebo fyzickou kondici. „Denní světlo je složeno ze sedmi základních barev, které se v průběhu dne různě mění. To umělé osvětlení nedokáže a zůstává po celý den stejné. Navíc je umělé světlo většinou tvořeno pouze ze tří barev – žluté, oranžové a červené. Ty stimulují lidský organismus a při dlouhodobém působení mají vliv především na psychiku. Lidé mohou pociťovat ve větší míře podráždění či stres,“ upozornila Petra Uhlářová, lékařka z oční kliniky Gemini.
Mobily a televize
Nedostatek denního světla v kombinaci s nedostatečným či nekvalitním osvětlením má za následek zvýšené namáhání očí, bolesti hlavy a s tím spojenou únavu. Různé druhy světla mohou ovlivnit také zrak, záleží ale na intenzitě, délce expozice a typu světla. Mezi ty nejznámější patří modré světlo. „Přemíra modrého světla, které vydávají zejména LCD displeje či zářivky, může zapříčinit nespavost, únavu, pomalejší či nedostatečné zaostřování či zarudnutí očí. Je to dáno tím, že modré světlo blokuje přirozené uvolňování melatoninu – hormonu spánku. Ten má vliv nejen na jeho kvalitu, ale i na krevní oběh, imunitu, psychiku či dokonce stárnutí. Zářivky jsou i nevhodně zvoleným zdrojem světla pro kanceláře, protože vyzařují příliš ostré světlo. To způsobuje podráždění očí,“ vysvětlila Petra Uhlářová.
Světlo z telefonní baterky
Většina chytrých telefonů je vybavena přisvětlovací LED baterkou. Ta slouží především k získání lepšího světla při fotografování. Lze jí využít i jako trvalejší zdroj světla – většina telefonů tak snadno zastoupí roli baterky. „Světlo z LED baterky na telefonu není dostatečně silné na to, aby způsobilo trvalé poškození zraku při běžném používání. Přímý pohled do tohoto světla na krátkou dobu může být nepříjemný a může způsobit dočasné oslnění, ale není považován za nebezpečný,“ řekl Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.
Světla protijedoucích aut
Riziko dopravní nehody je během zimy až patnáctkrát vyšší než v letním období. Tisíce řidičů pociťují zhoršení vidění při nedostatku světla, což může nepříznivě ovlivnit bezpečnost za volantem. „Světla aut, zvláště dálková, mohou oslnit a způsobit chvilkovou ztrátu vidění, což může být při řízení nebezpečné. Časté oslnění může vést k únavě očí a zhoršenému vidění za tmy,“ vysvětlil oční chirurg.
Laserové a světelné show
Podzim je ideálním obdobím pro světelné projekce. Brzy se stmívá, a tak pořádání takových akcí je možné už od odpoledních hodin, což láká větší množství návštěvníků. „Delší vystavení oka laserovému paprsku může způsobit poškození sítnice a vést ke zhoršenému vidění. Časový interval záleží na tom, jaký má laser výkon a vlnovou délku. Například 5mW laserové ukazovátko může způsobit poškození sítnice po 10 sekundách upřeného pohledu bez mrkání. Člověk však mrká normálně asi 15x za minutu, což na ochranu očí stačí. Nebezpečné jsou laserové show zejména pro lidi s narušeným mrkacím reflexem a širšími zorničkami. Jako ochranu lze pořídit laserové ochranné brýle,“ doporučil Pavel Stodůlka.
Svařování kovů
Bolest očí při svařování plyne z nedostatečné ochrany. „I krátký pohled do intenzivního světla vzniklého při svařování z elektrického oblouku bez ochranných pomůcek může v některých případech zrak nezvratně poškodit. Nejčastěji ale hrozí zánět spojivky nebo rohovky. Při svařování byste tedy nikdy neměli zapomínat na svářecí kuklu,“ varoval Pavel Stodůlka.
TZ, foto free (pexels.com)
SOUKROMÁ OČNÍ KLINIKA GEMINI, www.gemini.cz
Soukromá oční klinika Gemini rozvíjí dlouholetou tradici zlínské oční chirurgie. První klinika byla otevřena ve Zlíně v roce 2003 a v současnosti provozuje klinika v České republice deset pracovišť: ve Zlíně, v Průhonicích u Prahy, Praze-Jinonicích, Českých Budějovicích, Ostravě, Vyškově, Brně, Novém Jičíně a Liberci. Jako jediná česká oční klinika otevřela pracoviště také ve Vídni. Vedle operací zbavujících pacienty potřeby nosit brýle a operací šedého zákalu se na klinikách provádějí i estetické zákroky, jako například plastika horních a dolních víček. V čele týmu operatérů stojí světově uznávaný oční chirurg prim. MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., FEBOS-CR.
prim. MUDr. PAVEL STODŮLKA, Ph.D., FEBOS-CR, www.lasik.cz
Studium medicíny na Univerzitě Palackého v Olomouci ukončil v roce 1989 s vyznamenáním a pochvalou rektora. V roce 2000 absolvoval postgraduální studium na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové s tématem disertace metoda LASIK, kterou v ČR zavedl. Zkušenosti s oční chirurgií sbíral i po světě, hlavně v Kanadě. Působil jako přednosta očního oddělení Baťovy nemocnice ve Zlíně. V roce 2003 založil soukromou oční kliniku Gemini – největší soukromou oční kliniku v Česku. Několik očních operací, například centraci vychýlené lidské čočky, implantaci presbyopické fakické čočky nebo odstranění vetchozrakosti pomocí laseru RElexSmile, provedl jako první oční chirurg na světě a řadu očních operací zavedl jako první v Česku. Vyvíjí nové lasery pro oční chirurgii, jako např. CAPSULaser. Přednáší na prestižních mezinárodních očních kongresech, vyučuje v kurzech pro zahraniční oční lékaře. V letech 2022 až 2024 byl evropským prezidentem odborné společnosti AECOS - Americko-evropský kongres oční chirurgie. V roce 2019 si Pavel Stodůlka na své konto připsal další dvě světová prvenství – jako první oční chirurg na světě provedl operaci šedého zákalu novým femtomatrixovým laserem, který jako jediný disponuje robotickým ramenem a zároveň je nejrychlejším na světě. Druhým prvenstvím byla operace, takzvaná rotace lentikuly, která sníží astigmatismus oka pacienta (nesprávné zakřivení rohovky). V roce 2024 provedl první oficiální operaci vysoké dalekozrakosti hyperopickým ReLEx SMILE na světe. Pravidelně se umisťuje v žebříčku nejoblíbenějších lékařů v Rakousku, v roce 2021 byl zvolen již potřetí. Jako první oční chirurg provedl laserovou operaci očí metodou CLEAR v Česku a Rakousku. Od roku 2022 je nositelem medaile Za zásluhy 1. stupně. Koncem roku 2022 převzal v Římě cenu prof. Emilio Campos za inovace v oftalmologii. Je členem výboru nejvýznamnější evropské odborné společnosti očních chirurgů ESCRS - European Society of Cataract and Refractive Surgeons.
Další aktuality v této rubrice
- Oční lékařství v roce 2025 – kmenové buňky, umělá inteligence i rostoucí nedostatek lékařů
- Problémy s erekcí trápí až 50 % mužů. Bezbolestná léčba poruch erekce je konečně tady
- Akné či růžovka? Podobné projevy, ale rozdílné příčiny
- Lyžování je hned po hokeji nejnáročnějším sportem na přesnost vidění. Chraňte svůj zrak
- Začíná podzim a tělo by se mělo zbavit toxinů
- Výživa podle individuálních potřeb a genetických predispozic – doplňky stravy na míru zohledňují nejen vstřebatelnost ale také optimální dávkování
- Zrak na horách – pět mýtů, které oči (ne)ohrozí
- Mýty nebo fakta – co je pravdy na těchto 10 pořekadlech o těhotenství?
- Zimní úrazy svalů a kloubů – včasná fyzioterapie umí zkrátit hojení na třetinu
- Znaménka „krásy“ – ne vždy dělají radost a jsou neškodná, je třeba je hlídat