Názory & Volný čas
Oční lékařství v roce 2025 – kmenové buňky, umělá inteligence i rostoucí nedostatek lékařů
Oční chirurgie se řadí k nejrychleji se rozvíjejícím medicínským oborům na světě. Rok 2025 přinese do očního lékařství řadu novinek. Na několika z nich budou spolupracovat české lékařské špičky. Česko totiž patří k zemím s nejmodernějšími očními klinikami světa. Problémem je ale nedostatek odborníků, který se bude v následujících letech prohlubovat.
Moderní technologie stále více ovlivňují obor oftalmologie. Tento trend bude pokračovat i v letošním roce. „Na vzestupu jsou technologie umělé inteligence, zejména pokročilé platformy využívající AI k diagnostice onemocnění, jako je diabetická retinopatie – onemocnění cév sítnice způsobující závažné poškození zraku. Umělá inteligence toto onemocnění dokáže odhalit analýzou snímků sítnice během několika sekund i mimo specializované pracoviště. Naše klinika také vyvinula vlastní systém pro výpočet správných parametrů nitroočních čoček umělou inteligencí, který je přesnější než dosavadní běžně používané systémy. Další významnou inovací ve stádiu klinické studie je léčba sítnice kmenovými buňkami, na které i v letošním roce budeme spolupracovat s firmou Bioinova, biotechnologickou společností zaměřující se na výzkum a vývoj moderní buněčné terapie,“ popsal Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.
Důležitou výzvou pro oční lékařství je zbavit lidi s presbyopií brýlí na čtení. Tato oční vada, která vypadá možná banálně, paradoxně dlouho odolává i moderním laserovým operacím. Zhoršené zaostřování na blízko, známější jako vetchozrakost, se začíná objevovat mezi 40. a 45. rokem. Patří k nejčastějším očním vadám na světě. „Presbyopie zůstává i nadále významnou oblastí zájmu v oftalmologii. Toto věkem podmíněné snížení schopnosti zaostřovat na blízké předměty ovlivňuje miliony lidí po celém světě a představuje výzvu jak pro pacienty, tak pro lékaře. Moderní laserové technologie a pokročilé implantáty představují určitý potenciál, ale komplexní a dlouhodobé řešení presbyopie pro všechny pacienty zatím chybí. Naše klinika se této oblasti věnuje již řadu let. V roce 2022 jsme jako první na světě odoperovali vetchozrakost unikátní laserovou metodou ReLEx Smile. V loňském roce jsme také jako první na světě dokázali upravit laserem umělou čočku přímo v oku pacienta, v letošním roce bude práce na tomto projektu pokračovat,“ uvedl Martin Slovák, koordinátor klinických studií oční kliniky Gemini.
Česká oftalmologie patří ke světovým špičkám. Na české kliniky jezdí za prvotřídní péčí pacienti ze všech koutů světa. Kliniky se pyšní nejmodernějšími lasery, zahraniční lékaři se do tuzemska jezdí učit nové metody operací. Přesto se české oční lékařství potýká s nedostatkem lékařů. „V České republice panuje výrazný nedostatek oftalmologů, zejména v regionech, které nejsou tak atraktivní a konkurenceschopné jako větší města. Tento deficit zahrnuje jak specializované oční chirurgy, tak všeobecné i dětské oftalmology. Poddimenzované jsou rovněž pozice optometristů a ortoptistů, kteří by se věnovali preventivní péči. Nedostatek těchto odborníků způsobuje dlouhé čekací doby na vyšetření, což negativně ovlivňuje pacienty, zejména ty s vážnými problémy se zrakem,“ uvedl Pavel Stodůlka.
Podle světově uznávaného očního chirurga Pavla Stodůlky, který stojí v čele největší sítě očních klinik v Česku, nejsou personální vyhlídky očního lékařství vůbec růžové. „Pokud bude pokračovat trend stárnutí populace, poptávka po oftalmologických službách se zvýší, což může prohloubit nedostatek odborníků. Na druhé straně moderní technologie, jako jsou roboticky asistované operace nebo umělá inteligence při diagnostice, mohou v budoucnu zlepšit dostupnost péče a snížit nedostatek lékařů. Roli lékaře však tyto technologie zastoupit ještě zcela nezvládnou,” upozornil.
Situace se zatím nejeví příznivě ani z pohledu nastupující generace očních lékařů. „V České republice mají absolventi lékařských fakult možnost zvolit si z širokého spektra lékařských oborů, přičemž oftalmologie je velmi specializovaný, který si vybírá pouze část z nich. Mladší generace lékařů má také tendenci odcházet do zahraničí za zkušenostmi, což přispívá k odlivu odborníků, což může mít dlouhodobý dopad na dostupnost a kvalitu tuzemské zdravotní péče. Cesta k atestaci v oftalmologii je dlouhá, a u žen, které jsou v tomto oboru zastoupeny v hojné míře, může být z důvodu mateřství ještě delší. Díky dobré pověsti oční kliniky je zájem lékařů u nás pracovat vysoký. Na každém našem pracovišti máme zástupce několika generací. Starší kolegové předávají své zkušenosti těm mladším a mladí specialisté naopak přinášejí čerstvý elán a zápal, který obohacuje zkušenější tým,” uzavřel Pavel Stodůlka.
TZ, foto free (pexels.com)
SOUKROMÁ OČNÍ KLINIKA GEMINI, www.gemini.cz
Soukromá oční klinika Gemini rozvíjí dlouholetou tradici zlínské oční chirurgie. První klinika byla otevřena ve Zlíně v roce 2003 a v současnosti provozuje klinika v České republice deset pracovišť: ve Zlíně, v Průhonicích u Prahy, Praze-Jinonicích, Českých Budějovicích, Ostravě, Vyškově, Brně, Novém Jičíně a Liberci. Jako jediná česká oční klinika otevřela pracoviště také ve Vídni. Vedle operací zbavujících pacienty potřeby nosit brýle a operací šedého zákalu se na klinikách provádějí i estetické zákroky, jako například plastika horních a dolních víček. V čele týmu operatérů stojí světově uznávaný oční chirurg prim. MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., FEBOS-CR.
prim. MUDr. PAVEL STODŮLKA, Ph.D., FEBOS-CR, www.lasik.cz
Studium medicíny na Univerzitě Palackého v Olomouci ukončil v roce 1989 s vyznamenáním a pochvalou rektora. V roce 2000 absolvoval postgraduální studium na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové s tématem disertace metoda LASIK, kterou v ČR zavedl. Zkušenosti s oční chirurgií sbíral i po světě, hlavně v Kanadě. Působil jako přednosta očního oddělení Baťovy nemocnice ve Zlíně. V roce 2003 založil soukromou oční kliniku Gemini – největší soukromou oční kliniku v Česku. Několik očních operací, například centraci vychýlené lidské čočky, implantaci presbyopické fakické čočky nebo odstranění vetchozrakosti pomocí laseru ReLEx Smile, provedl jako první oční chirurg na světě a řadu očních operací zavedl jako první v Česku. Vyvíjí nové lasery pro oční chirurgii, jako např. CAPSULaser. Přednáší na prestižních mezinárodních očních kongresech, vyučuje v kurzech pro zahraniční oční lékaře. V roce 2017 jako první lékař v České republice složil zkoušku FEBOS-CR. V letech 2022 až 2024 byl evropským prezidentem odborné společnosti AECOS - Americko-evropský kongres oční chirurgie. V roce 2019 si Pavel Stodůlka na své konto připsal další dvě světová prvenství – jako první oční chirurg na světě provedl operaci šedého zákalu novým femtomatrixovým laserem, který jako jediný disponuje robotickým ramenem a zároveň je nejrychlejším na světě. Druhým prvenstvím byla operace, takzvaná rotace lentikuly, která sníží astigmatismus oka pacienta (nesprávné zakřivení rohovky). V roce 2024 provedl první oficiální operaci vysoké dalekozrakosti hyperopickým ReLEx SMILE na světe. Pravidelně se umisťuje v žebříčku nejoblíbenějších lékařů v Rakousku, v roce 2024 byl zvolen již pošesté. Jako první oční chirurg provedl laserovou operaci očí metodou CLEAR v Česku a Rakousku. Od roku 2022 je nositelem medaile Za zásluhy 1. stupně. Koncem roku 2022 převzal v Římě cenu prof. Emilio Campos za inovace v oftalmologii. Je členem výboru nejvýznamnější evropské odborné společnosti očních chirurgů ESCRS - European Society of Cataract and Refractive Surgeons. Od roku 2025 zastává funkci Tresurer, která patří mezi klíčové pozice v nejvyšším vedení této společnosti.
Další aktuality v této rubrice
- Problémy s erekcí trápí až 50 % mužů. Bezbolestná léčba poruch erekce je konečně tady
- Akné či růžovka? Podobné projevy, ale rozdílné příčiny
- Lyžování je hned po hokeji nejnáročnějším sportem na přesnost vidění. Chraňte svůj zrak
- Začíná podzim a tělo by se mělo zbavit toxinů
- Výživa podle individuálních potřeb a genetických predispozic – doplňky stravy na míru zohledňují nejen vstřebatelnost ale také optimální dávkování
- Zrak na horách – pět mýtů, které oči (ne)ohrozí
- Mýty nebo fakta – co je pravdy na těchto 10 pořekadlech o těhotenství?
- Zimní úrazy svalů a kloubů – včasná fyzioterapie umí zkrátit hojení na třetinu
- Znaménka „krásy“ – ne vždy dělají radost a jsou neškodná, je třeba je hlídat
- Chůze jako po střepech? Bolavé paty ukazují na vadné držení těla