Názory & Volný čas
Nejžádanější metoda operace očí se v Česku provádí 29 let – ročně zbaví brýlí desetitisíce lidí
Metoda LASIK přinesla doslova převrat v oční chirurgii. Jejím autorem je řecký profesor Pallikaris, který ji poprvé provedl už v roce 1991. Do České republiky se dostala o čtyři roky později, kdy ji vůbec poprvé v Česku provedl světově uznávaný oční chirurg Pavel Stodůlka. Dodnes patří tato metoda odstraňující dioptrie k nejpoužívanějším na světě.
Laserová operace LASIK v prvním kroku oddělí tenkou vrstvu rohovky a následně odstraní dioptrie laserovou korekcí. „Metoda dokáže efektivně korigovat nejčastější oční vady, tedy krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus. LASIK ve velké míře nahradil své předchůdce LASEK a PRK. Při těchto metodách se povrch rohovky odstraňoval mechanicky. Díky vývoji operačních postupů a technologií byly ve velké míře mechanické nástroje nahrazeny lasery. Zavedením laserové technologie v oblasti očního lékařství se staly operace bezpečnější, přesnější a především bezbolestné. Odstranění dioptrií laserem se navíc vyznačuje krátkou a bezproblémovou rekonvalescencí, kdy se pacienti mohou vrátit ke svým běžným aktivitám v řádu několika málo dnů,“ řekl Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.
Laserovou operaci odstraňující dioptrie podstoupí v Česku odhadem až 30 tisíc pacientů ročně. V posledních letech se jejich věk snižuje. „Počet mladých lidí s dioptrickou oční vadou každým rokem roste, nejvíc přibývá lidí s krátkozrakostí, na které se velkou měrou podílí časté ostření zraku do blízka, například na počítač nebo mobilní telefon. Jak se zvyšuje počet mladých lidí, které trápí dioptrická vada, roste i počet těch, kteří ji chtějí řešit operativně. Mladší generace má dnes lepší povědomí o možnostech korekce zraku, vede aktivní život a brýle nebo čočky mohou být omezující – to jsou hlavní důvody, proč věk pacientů v posledních letech klesá. Mnoho mladých zákrok navíc považuje za dlouhodobě finančně výhodný v porovnání s častým nákupem nových dioptrických brýlí. Obecně se doporučuje zákrok podstoupit nejdříve kolem 20. roku, protože oční vada musí být před zákrokem stabilizovaná. Pokud má ale pacient stabilizovanou oční vadu a splňuje další podmínky, může zákrok podstoupit i dříve,“ uvedl Pavel Stodůlka.
Naopak vyšší věk může být pro podstoupení laserové operace kontraindikací. S přibývajícím věkem totiž dochází v oku k různým změnám. „Limitním věkem pro podstoupení laserové operace bývá 45. rok. Potom totiž zpravidla dochází ke snižování schopnosti oční čočky zaostřovat – presbyopii. Metoda LASIK je navržena především pro korekci krátkozrakosti, dalekozrakosti a astigmatismu, ale presbyopii neřeší. Samozřejmě je možné zbavit se dioptrií i po dovršení tohoto věku. Nejčastěji ale ne laserem, nýbrž výměnou nitrooční čočky, která také umožňuje pacientovi vidět ostře bez brýlí,“ vysvětlil Pavel Stodůlka.
Na vzrůstající zájem o laserovou korekci oční vady má vliv i jejich úroveň a dostupnost. Kliniky v České republice se řadí k nejlépe vybaveným na světě. Přitom v rámci Evropské unie patří Česko k zemím, které špičkové operace nabízejí nejlevněji. „Česká oční chirurgie patří k nejlepším na světě, lékaři pracují s nejmodernějšími lasery, čekací lhůty jsou oproti okolním státům výrazně nižší a znatelně nižší jsou i ceny jednotlivých zákroků. Například operace oční vady laserem stojí v Česku třetinu než ve Velké Británii. K jednomu z mýtů patří, že cena laserové operace se odvíjí od počtu dioptrií. Cena laserové oční operace se nikdy od počtu dioptrií neodvíjela. Drahá je samotná technologie, která se během operace použije, a je v podstatě jedno, jestli se při operaci odstraní jedna dioptrie nebo deset,“ uzavřel Pavel Stodůlka.
TZ, foto free (pixabay.com)
SOUKROMÁ OČNÍ KLINIKA GEMINI, www.gemini.cz
Soukromá oční klinika Gemini rozvíjí dlouholetou tradici zlínské oční chirurgie. První klinika byla otevřena ve Zlíně v roce 2003 a v současnosti provozuje klinika v České republice deset pracovišť: ve Zlíně, v Průhonicích u Prahy, Praze-Stodůlkách, Českých Budějovicích, Ostravě, Vyškově, Brně, Novém Jičíně a Liberci. Jako jediná česká oční klinika otevřela pracoviště také ve Vídni. Vedle operací zbavujících pacienty potřeby nosit brýle a operací šedého zákalu se na klinikách provádějí i estetické zákroky, jako například plastika horních a dolních víček. V čele týmu operatérů stojí světově uznávaný oční chirurg prim. MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., FEBOS-CR.
prim. MUDr. PAVEL STODŮLKA, Ph.D., FEBOS-CR, www.lasik.cz
Studium medicíny na Univerzitě Palackého v Olomouci ukončil v roce 1989 s vyznamenáním a pochvalou rektora. V roce 2000 absolvoval postgraduální studium na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové s tématem disertace metoda LASIK, kterou v ČR zavedl. Zkušenosti s oční chirurgií sbíral i po světě, hlavně v Kanadě. Působil jako přednosta očního oddělení Baťovy nemocnice ve Zlíně. V roce 2003 založil soukromou oční kliniku Gemini – největší soukromou oční kliniku v Česku. Několik očních operací, například centraci vychýlené lidské čočky, implantaci presbyopické fakické čočky nebo odstranění vetchozrakosti pomocí laseru RELex SMILE, provedl jako první oční chirurg na světě a řadu očních operací zavedl jako první v Česku. Vyvíjí nové lasery pro oční chirurgii, jako např. CAPSULaser. Přednáší na prestižních mezinárodních očních kongresech, vyučuje v kurzech pro zahraniční oční lékaře. V letech 2022 až 2024 byl evropským prezidentem odborné společnosti AECOS - Americko-evropský kongres oční chirurgie. V roce 2019 si Pavel Stodůlka na své konto připsal další dvě světová prvenství – jako první oční chirurg na světě provedl operaci šedého zákalu novým femtomatrixovým laserem, který jako jediný disponuje robotickým ramenem a zároveň je nejrychlejším na světě. Druhým prvenstvím byla operace, takzvaná rotace lentikuly, která sníží astigmatismus oka pacienta (nesprávné zakřivení rohovky). V roce 2024 provedl první oficiální operaci vysoké dalekozrakosti hyperopickým ReLEx SMILE na světe. Pravidelně se umisťuje v žebříčku nejoblíbenějších lékařů v Rakousku, v roce 2021 byl zvolen již potřetí. Jako první oční chirurg provedl laserovou operaci očí metodou CLEAR v Česku a Rakousku. Od roku 2022 je nositelem medaile Za zásluhy 1. stupně. Koncem roku 2022 převzal v Římě cenu prof. Emilio Campos za inovace v oftalmologii. Je členem výboru nejvýznamnější evropské odborné společnosti očních chirurgů ESCRS - European Society of Cataract and Refractive Surgeons.
Další aktuality v této rubrice
- Zimní úrazy svalů a kloubů – včasná fyzioterapie umí zkrátit hojení na třetinu
- Problémy s erekcí trápí až 50 % mužů. Bezbolestná léčba poruch erekce je konečně tady
- Akné či růžovka? Podobné projevy, ale rozdílné příčiny
- Lyžování je hned po hokeji nejnáročnějším sportem na přesnost vidění. Chraňte svůj zrak
- Začíná podzim a tělo by se mělo zbavit toxinů
- Mýty nebo fakta – co je pravdy na těchto 10 pořekadlech o těhotenství?
- Znaménka „krásy“ – ne vždy dělají radost a jsou neškodná, je třeba je hlídat
- Čtvrtina dospělých už se neumí narovnat. Jak se bránit shrbeným a bolavým zádům?
- Chůze jako po střepech? Bolavé paty ukazují na vadné držení těla
- Podzim a úbytek denního světla – škodí umělé zdroje zraku?