Názory & Volný čas
-
Podzim a úbytek denního světla – škodí umělé zdroje zraku?
S nástupem podzimu ubývá každý den denního světla až o čtyři minuty. Kvůli jeho úbytku jsou oči více namáhány a vystavovány umělému osvětlení. Jaké typy světla našim očím škodí?
-
Čtvrtina dospělých už se neumí narovnat. Jak se bránit shrbeným a bolavým zádům?
Sedavý způsob života, práce na počítači, neustálé sledování mobilu – to vše formuje páteř do shrbení, které si mozek fixuje jako přirozené. Zdravé narovnání je pak člověku nepříjemné a sklon ke kulacení zad se prohlubuje. 25 procent dospělých Čechů se už podle odhadu fyzioterapeutů ani vědomě narovnat nedokáže.
-
Moje cesta s metastatickou rakovinou prsu – nová publikace pomáhá pacientkám dobře žít
Přestože metastatická rakovina prsu zůstává nevyléčitelným onemocněním, díky pokrokům moderní medicíny již není synonymem beznaděje. S rozvojem cílených terapií a podpůrné péče se z této diagnózy stává chronické onemocnění, které je možné mít pod kontrolou. Pacientky dnes mohou žít řadu let, proto je klíčovým faktorem kvalita jejich života. Jak svůj život prožívají a jak se vyrovnávají s fyzickými i psychickými výzvami, hraje zásadní roli.
-
Chůze jako po střepech? Bolavé paty ukazují na vadné držení těla
„Plantární fasciitis“ či „calcar calcanei“ nebo lidově „patní ostruha“ patří k rozšířeným ortopedickým problémům. Během života postihne 10 až 15 procent populace. Bodavá bolest paty se objeví náhle, jen tak ale nezmizí. Jak svým chodidlům ulevit a kdy vyhledat odbornou pomoc?
-
Debutující spisovatelka z Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí uchvacuje čtenáře poezií a příběhy pro děti
Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí má ve svých řadách nadanou spisovatelku. Kristýna Marika Zatloukalová (21), praktická sestra z oddělení centrální sterilizace, loni oslovila čtenáře svou debutovou básnickou sbírkou „Zrcadlo“ a letos přichází s novinkou v podobě literatury pro děti. Její první vydaná kniha představuje jedinečný pohled na svět skrze lyricko-epickou poezii. Je hluboká, provokativní a nutí čtenáře k zamyšlení nad základními otázkami lidského bytí.
-
Světový den zraku se letos zaměřuje na zdraví očí u dětí a dospívajících – ohrožuje je nedostatečná péče i digitální zařízení
Každoročně si v říjnu připomínáme Světový den zraku, jehož cílem je upozornit, jak stěžejní vliv na náš život mají zdravé oči. Letos připadá na 10. října a zaměřuje se na důležitost dobrého vidění u dětí a dospívajících. Pod heslem „Miluj své oči“ Mezinárodní agentura pro prevenci slepoty (IAPB) zdůrazňuje potřebu péče o zrak u nejmladší generace a chce zvýšit povědomí o 450 milionech dětí na celém světě, které mají problémy se zrakem a potřebují léčbu.
-
V říjnu si připomínáme světový týden plazmy – Proč vzrůstá poptávka po lécích z plazmy a komu dárci vlastně pomáhají?
Darování plazmy zachraňuje životy. Pokaždé, když dárce vejde do odběrového centra a vyhrne si rukáv, má to významný dopad pro život některého z nemocných, který potřebuje léky vyrobené z plazmy. Mezinárodní týden plazmy (International Plasma Awareness Week, IPAW) se proto zaměřuje na zvyšování povědomí o důležitosti této nenahraditelné tekutiny a oslavuje dobrovolné dárce jako hrdiny.
-
10 zajímavostí, které jste (ne)věděli o krevní plazmě
Je všeobecně známo, že plazma je součást krve, z níž lze vyrobit léky pro vážně nemocné. Protože ji nelze uměle vyrobit, dárci představují pro tyto pacienty naději na lepší život. Věděli jste ale, proč není možné využít „tučnou“ plazmu, jaká by měla být minimální váha zájemce o dárcovství nebo že v Česku se smí darovat každé dva týdny? Přinášíme vám zajímavosti o darování plazmy.
-
Nejžádanější metoda operace očí se v Česku provádí 29 let – ročně zbaví brýlí desetitisíce lidí
Metoda LASIK přinesla doslova převrat v oční chirurgii. Jejím autorem je řecký profesor Pallikaris, který ji poprvé provedl už v roce 1991. Do České republiky se dostala o čtyři roky později, kdy ji vůbec poprvé v Česku provedl světově uznávaný oční chirurg Pavel Stodůlka. Dodnes patří tato metoda odstraňující dioptrie k nejpoužívanějším na světě.
-
Druhá brada trápí ženy i muže – cvičení ani diety nemusí stačit, vzniknout může i kvůli mobilu
Věk, genetika, nadváha nebo hormonální změny – to vše má vliv na vznik podbradku. Trápí ženy i muže napříč všemi věkovými kategoriemi. V posledních letech se lékaři čím dál častěji setkávají s další příčinou vzniku druhé brady – na vině jsou mobilní telefony a špatné držení těla.
Nejčtenější
- Problémy s erekcí trápí až 50 % mužů. Bezbolestná léčba poruch erekce je konečně tady
- Akné či růžovka? Podobné projevy, ale rozdílné příčiny
- Lyžování je hned po hokeji nejnáročnějším sportem na přesnost vidění. Chraňte svůj zrak
- Začíná podzim a tělo by se mělo zbavit toxinů
- Podzim a úbytek denního světla – škodí umělé zdroje zraku?
- Čtvrtina dospělých už se neumí narovnat. Jak se bránit shrbeným a bolavým zádům?
- Mýty nebo fakta – co je pravdy na těchto 10 pořekadlech o těhotenství?
- Chůze jako po střepech? Bolavé paty ukazují na vadné držení těla
- Moje cesta s metastatickou rakovinou prsu – nová publikace pomáhá pacientkám dobře žít
- Debutující spisovatelka z Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí uchvacuje čtenáře poezií a příběhy pro děti