Aktuality
VIII. KONGRES PERIOPERAČNÍCH SESTER S MEZINÁRODNÍ ÚČASTÍ POD ZÁŠTITOU FN OSTRAVA
Ve dnech 6.–7. června 2019 se v severomoravském městě Ostravě, v hotelu Harmony Club,uskutečnil VIII. kongres perioperačních sester s mezinárodní účastí. Organizátorem byl výbor sekce perioperačních sester ČAS ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Ostrava.
Kongres zahájila paní PhDr. Dana Streitová, manažerka Centrálních operačních sálů ve Fakultní nemocnici Ostrava. Přivítala účastníky, pozvané hosty, seznámila s organizací akcea poděkovala všem partnerům, kteří podpořili dvoudenní kongres. Za ČAS vystoupila s pozdravením všech přítomných viceprezidentka Mgr. Tydlačková, za FN Ostrava přednesla zdravici Mgr. Eva Minaříková,Ph.D.
Předsedkyně sekce paní Ing. Jaroslava Jedličková ocenila dvě navržené osobnosti z FN Ostrava za jejich celoživotní práci v oboru a předala pamětní medaile. Oceněnými jsou paní Zdenka Zajíčková, bývalá staniční sestra chirurgické stanice, a pan MUDr. Tomáš Posolda, dlouholetý primář operačních sálů ve fakultní nemocnici, oceněný za výbornou spolupráci a podporu perioperačních sester. Oba dva stále ještě působína COS ve FN Ostrava.
Motto kongresu „Riziko se objevuje vždy, když nevíte, co děláte“ se prolínalo řadoupřednášek a především pak workshopy s praktickýmpředstavením práce se zdravotnickými přístroji.
První blok se zabýval hlavně vědou a výzkumem v perioperační péči, zhodnocením mezinárodního projektu, mezi oborovou spoluprací ERAS a průběhem Kongresu EORNA 2019 v Holandsku. Druhý blok odborného programu seznámil s využitím elektrochirurgie spektrem všech oborů i využitím jiných náročných přístrojů používaných na operačních sálech. Ve třetím a čtvrtém bloku zazněla sdělení perioperačních sester o novinkách a zajímavých postupech v perioperační péči.
Kongres nenabízel jen odborné přednášky, ale i možnost kulturního vyžití v podvečerních hodinách někteří účastníci absolvovali komentovanou prohlídku v Dolní oblastiVítkovice –Vysokopecní okruh včetně návštěvy Bolt Toweru.
Druhý den kongresu byl vyhrazen trojici workshopů. Na úvod vystoupil MUDr. Šinkovič z Banské Bystrice s přednáškou „Princípy elektrochirurgie – teória a prax“.Workshopy byly zaměřeny na principy monopolární, bipolární koagulace a použití pokročilé techniky v elektrochirurgii.
Kongresu se celkově zúčastnilo 176 účastníků, 25 přednášejících, 103 pasivních účastníků a 48 zástupců podporujících firem.
Ing. Jaroslava Jedličková,MBA
Další aktuality v této rubrice
- Od července mají dostat všechny sestry přidáno, pomůže dotace
- Kouření stojí svět podle WHO ročně přes 25 bilionů korun
- Kvůli hluku z tramvají se sejdou zástupci ministerstva a Prahy
- Stipendia hradeckého kraj má zatím 20 mediků, kraj chce ještě 20
- Online poradna Znám své léky pomáhá pacientům ověřit si důsledky vzájemného působení léků
- Nová metoda léčby kolena pomocí vnitřní ortézy zkrátí návrat ke sportu na polovinu
- Infuzní terapie vitaminem C proti rakovině
- Vychází nové dvojčíslo 5–6/2024
- Méně vedlejších účinků léčby a hospitalizací – život s nádorovou nemocí krve je stále kvalitnější
- Haló telefone, mám „parkinsona“? Unikátní aplikace rozpozná onemocnění z nahrávky hovoru