Aktuality
Pitný režim – nutnost či jen módní trend?
Pitný režim a hydratace organizmu se v posledních letech staly často diskutovaným tématem. I přesto, že je pitný režim nutný pro zachování zdraví a správného fungování organizmu se objevují názory, že jeho prosazování a dodržování je jen módním výstřelkem a nepředstavuje reálné potřeby pro lidské tělo. Jaká je tedy pravda? Jak by měl pitný režim ve skutečnosti vypadat a co jsou jen mýty a mylné představy?
„Denně je nezbytné vypít jeden a půl litru tekutin, aby byla zachována stálost vnitřního prostředí. Žízeň je vlastně volání organismu o pomoc, proto bychom pocitu žízně měli předcházet pravidelným celodenním příjmem vhodných tekutin,“ zdůrazňuje MUDr. Dita Pichlerová, lékařka, internistka a obezitoložka z OB Kliniky v Praze.
Zatímco hlad můžeme obelstít pitím vody, žízeň ničím neobejdeme. Obecně se dá říct, že by dospělý člověk měl vypít za den asi 20–40ml tekutin na 1kg tělesné hmotnosti. Voda je základní součástí vnitřního prostředí těla a její dostatek je nezbytný pro správné fungování tkání a orgánů. Doporučuje se pít v průběhu celého dne po menších dávkách. Náhlým zvýšeným přísunem tekutin totiž zbytečně zatěžujeme ledviny.
Pokud chceme orientačně zjistit, zda přijímáme dostatečné množství tekutin, stačí běžně sledovat, jak zbarvená je moči, která z našeho těla odchází. Moč by měla mít světlý lehce nažloutlý odstín, měli bychom vymočit okolo dvou litrů denně. Respektive příjem tekutin by se měl zhruba rovnat výdeji.
Optimální denní příjem tekutin je poměrně variabilní a závisí zejména na věku a celkovém zdravotním stavu. Příjem také musíme zvýšit v teplém počasí a při sportu, kdy musíme kromě močení počítat i se zvýšeným pocením a odparem. Mezi první známky dehydratace patří zvýšená únava, bolest hlavy. Později se mohou přidat křeče a podrážděnost. Pokožka je vysušená, kvalita pleti a vlasů je zhoršena. Dlouhodobá dehydratace může zapříčinit například vznik ledvinových kamenů, selhání ledvin, dekompenzaci souběžných onemocnění, tachykardii nebo dokonce může vést až k infarktu.
„Nejpřirozenějším zdrojem tekutin pro naše tělo je samozřejmě čistá nesycená voda. Můžeme ochutit citronem, pomerančem, zázvorem, mátou atd. Nemusíme se vyhýbat ani slazeným nápojům, naopak slazené nápoje bývají dobrým zdrojem rychlé energie. Důležitá je hydratace před, během i po sportovním výkonu. Zatímco před výkonem se doporučuje čistá neslazená a neperlivá voda s plátkem citronu, nebo slabý, neslazený bylinkový čaj, během sportovního výkonu se doporučuje pravidelně doplňovat tekutiny po 15 minutách – ideálně iontový nápoj či slazený nápoj,“ uvádí MUDr. Pichlerová.
Káva a alkohol organismus dehydruje, takže je důležité si ke kávě dát sklenici vody, stejně tak jako při konzumaci například vína nezapomenete na džbánek s vodou, kterou budete popíjení prokládat.
U obézních a diabetiků je vhodné buď sladké nápoje zcela vyřadit, nebo je nahradit light nápojem. Hodně se v poslední době diskutuje o bezpečnosti aspartmu, ale ze studií jasně vyplývá, že je to nejbezpečnější známé umělé sladidlo a není třeba se jeho konzumace obávat. Maximální denní dávka je 40mg/kg, což by bylo pro 80kg vážícího člověka 3200mg/den. To by znamenalo vypít například 5,5l light nápoje denně.
Pitný režim v létě
- dodávejte tělu více tekutin, aby tělo udrželo stálou vnitřní teplotu a nepřehřívalo se, musí se zvýšit pocení i odpar z kůže
- dodávejte tělu zvláště vodu, minerálky
- hlavním zdrojem hydratace má být voda, ale k hydrataci přispívají všechny tekutiny
- při sportu a zvýšené fyzické aktivitě můžete sáhnout po slazených nápojích a ředěných džusech, které dodají potřebnou energii
- nikdy nečekejte, až budete mít žízeň (žízeň je volání o pomoc a třeba jí předcházet dostatečnou hydratací)
- pijte pravidelně po celý den, nikoli nárazově, minimálně 1,5 litru za den
- při ve větším teplu a při sportu objem zvyšujte
- volte nápoje, které odpovídají vašim aktivitám a životnímu stylu
- pokud si hlídáte váhu, volte nízkokalorické nápoje
tz
Ilustrační foto – zdroj: www.ireceptar.cz
Další aktuality v této rubrice
- Kvalitní péče o nezralé novorozence spočívá v kontaktu s matkou
- Od července mají dostat všechny sestry přidáno, pomůže dotace
- Kouření stojí svět podle WHO ročně přes 25 bilionů korun
- Kvůli hluku z tramvají se sejdou zástupci ministerstva a Prahy
- Stipendia hradeckého kraj má zatím 20 mediků, kraj chce ještě 20
- Haló telefone, mám „parkinsona“? Unikátní aplikace rozpozná onemocnění z nahrávky hovoru
- Online poradna Znám své léky pomáhá pacientům ověřit si důsledky vzájemného působení léků
- Chřipka představuje pro kardiaky vážná rizika, lékaři a odborníci vyzývají k očkování
- Nová metoda léčby kolena pomocí vnitřní ortézy zkrátí návrat ke sportu na polovinu
- Infuzní terapie vitaminem C proti rakovině