Aktuality
Nová metoda léčby kolena pomocí vnitřní ortézy zkrátí návrat ke sportu na polovinu
Metoda spočívá v akutním ošetření předního zkříženého vazu či vnitřního postranního vazu za použití augmentace páskem z pleteného vlákna FiberTape. Jedná se o minimálně invazivní artroskopický výkon, který je velice šetrný oproti používané plastice vazů.
Nová metoda, kterou doporučují specialisté ze zahraničí a je zde stále více využívána, např. Dr. Barthofferem z UKH v Linzi, koresponduje se současným trendem medicíny (tzv. regenerativní medicíny), kdy se lékaři snaží obnovit a ponechat pacientovi co nejvíce jeho tělesných tkání. Vnitřní ortéza zde působí jako materiál, který kolenní kloub stabilizuje a umožní tělu poškozené struktury – vazy, vrátit co nejdříve do původního stavu. Ošetřený vaz s podporou vnitřní ortézy dovolí téměř okamžité zatížení končetiny a návrat k běžné zátěži. Sportovní aktivity jsou doporučovány po 6 týdnech po operaci.
„Pokud je možno pacienta ošetřit touto metodou, provedeme akutní operaci, při které přichytíme(přišijeme) poraněný vaz zpět ke stehenní kosti, odkud byl odtržen, vedle něj poté umístíme a na stehenní i holenní kosti fixujeme pásek z pleteného vlákna FiberTape. Jedná se vlastně o takovou vnitřní ortézu. Operaci provádíme v celkové či epidurální anestezii v bezkreví. Celé ošetření je provedeno ze 4 drobných ran délky asi 1cm cca do 30 minut. K tomuto typu výkonu indikujeme pacienty, kteří si úraz způsobili při volnočasových aktivitách, nejčastěji při sportu. Právě těchto pacientů s poškozením nitrokloubních struktur, přední zkřížený vaz nevyjímaje v ortopedických ordinacích stále výrazně přibývá.“ říká MUDr. Robert Frei z Centra sportovní a pohybové medicíny v Praze.
Ošetření je provedeno ze čtyř drobných ran délky asi 1 cm
Největší výhodou pro pacienty je krátká doba léčby a rychlý návrat k běžné zátěži. Oproti dříve používanému postupu, kdy byl pacient většinou léčen ortézou s následnou plastikou předního zkříženého vazu, kdy celková doba léčení trvala přibližně 6-12 měsíců, je doba léčby za použití vnitřní ortézy zkrácena na 6-8 týdnů.
Díky tomu, může pacient hned po operaci plně zatěžovat do bolesti, nemusí nosit berle ani ortézu, pokud to není nutné ke zmírnění bolestí. Od prvního dne po operaci může cvičit a zatěžovat do bolesti. Plný rozsah pohybu povolujeme asi po 2-3 týdnech a ke sportovním aktivitám se může vrátit do 6 týdnů od operace. Vlastní vaz se sice hojí několik měsíců, ale po tuto dobu ho chrání FiberTape umístěný vedle něj,“ uvádí MUDr. Vít Heblt z Ortopedického oddělení Litomyšlské nemocnice. "Tímto ošetřením ušetříme pacientovi i pojišťovně jeden operační výkon a s tím spojené náklady a současně umožníme pacientovi návrat k zátěži a sportovním aktivitám do 6 týdnů místo do 15 měsíců," uzavírá MUDr. Vít Heblt.
FiberTape
Pacient s vnitřní ortézou chodí o berlích asi 2-3 týdny a po stejnou dobu může nosit i vnější ortézu. Rehabilitace probíhá hned od prvního pooperačního dne a plná zátěž bez sportů je povolena po 3 týdnech, kdy pacient může jezdit na kole či rotopedu, po 5-6 týdnech může běhat a posilovat. Plná sportovní zátěž a kontaktní sporty, lyže, tenis je i zde povolena za 6 týdnů.
tz
Ilustrační foto, zdroj: J&N PUBLICITY
Další aktuality v této rubrice
- Od července mají dostat všechny sestry přidáno, pomůže dotace
- Kouření stojí svět podle WHO ročně přes 25 bilionů korun
- Kvůli hluku z tramvají se sejdou zástupci ministerstva a Prahy
- Stipendia hradeckého kraj má zatím 20 mediků, kraj chce ještě 20
- Soutěž o knihu na našem INSTAGRAMU
- Online poradna Znám své léky pomáhá pacientům ověřit si důsledky vzájemného působení léků
- K nejlepší léčbě rakoviny plic pomáhá diagnostika s AI
- Infuzní terapie vitaminem C proti rakovině
- Průzkum:Přes půlku zdravotníků chce odejít z nemocnic ještě letos
- Princípy bariérového ošetrovateľstva v praxi