Aktuality
Moderní medicína umí v rámci operace šedého zákalu odstranit i astigmatismus
Mezi rozšířené onemocnění zraku v ČR patří šedý zákal v kombinaci s dalšími očními vadami, jakými jsou krátkozrakost, dalekozrakost či astigmatismus. Pacienti s šedým zákalem a krátko- či dalekozrakostí mohou podstoupit operaci hrazenou ze zdravotního pojištění. V případě, že potřebují odstranit i astigmatismus, platí však celou operaci ze svého. Současná legislativa doplatky na řadu zdravotnických prostředků, třeba právě nitrooční čočky napravující astigmatismus, totiž neumožňuje.
Odborníci z České společnosti refrakční a kataraktové chirurgie chtějí tento stav změnit a navrhují, aby bylo možné pro pacienty s šedým zákalem, kteří současně trpí astigmatismem od dvou dioptrií výše, použít torickou čočku, která by byla hrazena z veřejného zdravotního pojištění.
Při šedém zákalu (kataraktě) dochází ke zkalení čočky v oku pacienta. Tím dochází k rozmazání vidění a změně vidění barev. „Rizikovými faktory pro vznik šedého zákalu jsou věk, UV záření, kouření a celková onemocnění, jako je například cukrovka. V 90 % případů je šedý zákal způsoben přirozeným procesem stárnutí, nejčastěji nastupuje po padesátém roce věku. V ČR bylo v loňském roce provedeno 100 000 operací šedého zákalu,“ říká k problematice šedého zákalu profesor MUDr. Pavel Kuchynka, CSc., přednosta Oční kliniky FN Královské Vinohrady, který v pondělí 6. června 2016 svou přednáškou zahájil v Poslanecké sněmovně PČR seminář na téma Nové přístupy v léčbě šedého zákalu a astigmatismu.
V současnosti jedinou možnou variantou léčby šedého zákalu je operace spočívající v odstranění zakalené oční čočky a nahrazení čočkou umělou. Vzhledem k tomu, že mnoho pacientů s šedým zákalem trpí současně krátkozrakostí či dalekozrakostí, jsou dnes lékaři bez problémů schopni vyřešit i tento další hendikep právě v průběhu operace šedého zákalu. V tomto případě jsou operace i čočka hrazeny ze zdravotního pojištění. „V případě pacientů s astigmatismem tuto možnost doposud nemáme, pacienti si musejí celý operační zákrok a čočku hradit sami. Dle legislativy nelze platbu za zákrok dělit na hrazenou část, tedy odstranění šedého zákalu a odstranění krátko- či dalekozrakosti, a nehrazenou část, tedy odstranění astigmatismu, protože se používá takzvaná torická čočka,“ říká primář MUDr. Pavel Studený, PhD. z FN KV.
Astigmatismus je vrozená oční vada, která se vyskytuje v určité míře asi u 70–80 % osob, přičemž dle světových studií přibližně u 10 % populace je tato vada natolik vysoká, že způsobuje významné zhoršení zraku a výrazné subjektivní potíže. „Zjednodušeně řečeno, astigmatismus je nestejnoměrné zakřivení rohovky, které způsobuje neostré, rozmazané a zkreslené vidění. Čtverec například vidí astigmatik jako obdélník nebo kosodélník. Stupeň astigmatismu se udává v dioptriích, stejně jako krátko- či dalekozrakost. Astigmatismus bývá obvykle vrozený, ale může vzniknout po úrazu či neléčených očních zánětech a různých očních onemocněních. V rámci operace šedého zákalu je potom implantace torické nitrooční čočky suverénně nejlepší metodou trvalého odstranění této vady,“ vysvětluje MUDr. Martin Choleva.
Přednosta Oční kliniky 1. LF UK a Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích doc. MUDr. Jiří Pašta, CSc., FEBO k problematice chirurgické léčby šedého zákalu a astigmatismu říká: „Zrak je bezesporu nejdůležitější lidský smysl a člověk, který astigmatismem trpí, nejenže vidí rozostřeně, ale má omezené i periferní vidění a problémem může být i orientace v prostoru. Brýlemi totiž korigujeme zrak pouze v rozsahu jejich optické plochy. Astigmatismus komplikuje ale život všeobecně, pacient je limitovaný při sportu i u běžné práce s počítačem nebo při sledování televize. Operační řešení astigmatismu a šedého zákalu prošlo skutečně obdivuhodným vývojem, nejnovější torickou čočku lze laicky nazvat 3 v 1, protože napravuje šedý zákal, krátko- nebo dalekozrakost i astigmatismus zároveň.“
„Současný legislativní stav je nelogický. Proto jako zástupci České společnosti refrakční a kataraktové chirurgie navrhujeme zařazení úhrady torických čoček ze zdravotního pojištění u pacientů s šedým zákalem a s astigmatismem vyšším než 2 dioptrie. Dle tuzemských dat se jedná pouze o 6–8 % populace a pro tuto skupinu pacientů doporučujeme zavést úhradu, stejně jako tomu je od loňského roku na Slovensku. Toto opatření dokáže významně zlepšit kvalitu života pacientů. Výhodou torické čočky je, že pacient po operaci šedého zákalu a astigmatismu již nemusí nosit trvale brýle. Pacientovi se tím sníží jeho výdaje za doživotní obnovu brýlí či kontaktních čoček, pojišťovny se jedním příspěvkem na torickou čočku zbaví celoživotních nákladů spojených s hrazením potřeb astigmatika,“ podotýká prim. MUDr. Pavel Studený, PhD., zástupce přednosty Oční kliniky FN KV.
Rizikovým faktorem pro lidský zrak je nejen věk, ale i fakt, že pacient není k prevenci motivován. Podle harmonogramu VZP není vyšetření zraku zařazeno mezi preventivní prohlídky pro žádnou věkovou kategorii. To může v situaci, kdy populace ČR stárne a hranice věku pro odchod do důchodu se neustále zvyšuje, přinášet značná rizika. Na pracovním trhu se musí udržet i lidé v postproduktivním věku, jsou na ně kladeny nemalé nároky. Ústav zdravotnických informací a statistiky v roce 2013 zaznamenal 363 tisíce pacientů léčených na šedý zákal, v 58 % případů se jednalo o ženy. Ve věkové kategorii nad 65 let dokonce připadalo na tisíc obyvatel více než 137 nemocných.
tz
Ilustrační foto, zdroj: http://ocnivady.cz/ocni-vada-astigmatismus-cylindr
Další aktuality v této rubrice
- Od července mají dostat všechny sestry přidáno, pomůže dotace
- Kouření stojí svět podle WHO ročně přes 25 bilionů korun
- Kvůli hluku z tramvají se sejdou zástupci ministerstva a Prahy
- Stipendia hradeckého kraj má zatím 20 mediků, kraj chce ještě 20
- Online poradna Znám své léky pomáhá pacientům ověřit si důsledky vzájemného působení léků
- Nová metoda léčby kolena pomocí vnitřní ortézy zkrátí návrat ke sportu na polovinu
- Infuzní terapie vitaminem C proti rakovině
- Průzkum:Přes půlku zdravotníků chce odejít z nemocnic ještě letos
- Princípy bariérového ošetrovateľstva v praxi
- Haló telefone, mám „parkinsona“? Unikátní aplikace rozpozná onemocnění z nahrávky hovoru