Aktuality
Kvalitní péče o nezralé novorozence spočívá v kontaktu s matkou
Více než 13 milionů – tolik dětí každý rok po celém světě spatří světlo světa předčasně. Až 7 500 z nich se narodí v České republice. Malí bojovníci tak vstupují do života nezralí – odkázaní na péči, která musí být láskyplná a zároveň vědecky podložená. Právě dostupnost moderní péče pro všechny nezralé novorozence a jejich rodiče po celém světě, to je letos téma Světového dne předčasně narozených dětí, který připadá na 17. listopadu.
Zapojit se může každý!
Již od roku 2008 je Světový den předčasně narozených dětí jednou z nejdůležitějších osvětových aktivit celého roku. Zároveň je poděkováním všem zdravotníkům za jejich obětavou péči. „Stovky organizací a statisíce jednotlivců po celém světě spojují své síly prostřednictvím osvěty a speciálních akcí. Každý rok máme nové hlavní téma, náš cíl ale zůstává stejný: zvyšovat povědomí a přímo podporovat rodiny předčasně narozených dětí a neonatologická oddělení po celé republice,“ popisuje Lucie Žáčková, ředitelka rodičovské organizace Nedoklubko, která oslavy světového dne v ČR již tradičně zastřešuje.
Nedoklubko srdečně zve všechny, kdo chtějí pomoci šířit povědomí, aby se k aktivitám světového dne připojili. Během celého listopadu můžete s hashtagem #purpurovylistopad sdílet osvětové články publikované na webu, Instagramu a Facebooku Nedoklubka. Vyrobte si originální šňůru Socks for Life z dětských ponožek, kdy jeden z deseti párů je výrazně menší, protože každé desáté děťátko se narodí předčasně – a podělte se o fotku s hashtagem #ponozkyprozivot. Ani letos nebude chybět symbolické purpurové nasvícení řady významných staveb a památek po celém Česku, a to 16. listopadu – předčasně, s ohledem na významné výročí Sametové revoluce. Purpurově zazáří například Petřínská rozhledna, Tančící dům nebo Žižkovská věž, a dalších 20 staveb po České republice. Podpořit Nedoklubko – a zároveň se potěšit, můžete také nákupem v online obchůdku, kde najdete široký výběr dárkových předmětů, pomůcek pro tvoření, publikací a mnohem více.
Již tradičně také proběhne 14. listopadu na benefičním galavečeru v Paláci Žofín předávání Cen purpurového srdce. Jedná se o ocenění určené osobnostem, které svůj život spojily s péčí o předčasně narozená miminka a jejich rodiče. Purpurové srdce je celosvětově vnímaný symbol a ocenění za zranění v boji. Původně se udělovalo vojákům, tuto myšlenku přejali i rodiče nedonošených dětí na celém světě. Od roku 2023 předává Nedoklubko novou krásnou cenu v podobě pamětní medaile o impozantním průměru 120 mm od společnosti Bohemia mincovna.
Láskyplná péče podložená vědou
K oslavám světového dne patří již podruhé KONGRES NEDOKLUBKA, na kterém se 13. a 14. listopadu v pražském Cinestar Anděl potkají odborníci z ČR i zahraničí, aby sdíleli své poznatky a zkušenosti z oblasti porodnictví a neonatologie. „Velký dík patří všem, kdo se rozhodli přispět k programu kongresu svojí přednáškou. Obrovskou inspirací pro nás všechny je profesor Nils Bergman – švédský lékař a neurovědec, který se významně zasloužil o zavedení metody Kangaroo Mother Care do péče o nezralé novorozence. Tato péče není závislá na technologickém vybavení – umožňuje ji osvícený přístup a znalosti, které lze šířit mezi zdravotníky a rodiče ve všech koutech světa,“ doplňuje Lucie Žáčková.
Nils Bergman se ptá: „Jaké prostředí dítě očekává při narození? DNA našeho druhu si zapisuje asi dva miliony let zkušeností lovců a sběračů – pouhých deset tisíc let zkušenosti zemědělců – a jen asi sto let průmyslové výroby. Dítě – tento příjemce milionů let evoluce – očekává tělo své matky.“ V roce 1988 pracoval Bergman jako lékař na misi v Zimbabwe, a to v nemocnici bez potřebného vybavení, bez inkubátorů, kde předčasně narozené děti měly velmi malou šanci na přežití. Aby těmto miminkům do dlaně pomohl, začal o ně pečovat metodou tělesného kontaktu s matkou, která byla poprvé popsána v roce 1979 v kolumbijské Bogotě. Bergman tuto metodu nejen systematicky aplikoval – ale také vědecky zkoumal, když viděl ohromující výsledky: Přežívání dětí s porodní váhou i pouhý 1 kilogram vzrostlo z 10 % na 50 % !
Ve svých přednáškách ukazuje Bergman krok po kroku, hormon po hormonu, výzkum po výzkumu, jaké zásadní změny v mozku dítěte nastávají, pokud se stane či nestane jedna zásadní věc: To, že matka a dítě zůstanou ve “skin-to-skin” kontaktu ihned po narození, bez přerušení. Navzdory dojmu, že dítě nic nevnímá a je mu jedno, kde po narození je, jeho mozek se právě v okamžiku narození nastavuje pro celý další život.
TZ, foto free (pexels.com)
O rodičovské organizaci Nedoklubko
Spolek Nedoklubko od roku 2002 pomáhá rodinám po předčasném porodu. Spolupracuje se všemi centry v ČR, kde pečují o předčasně narozená miminka. Vydává publikace informující o prevenci i o péči o předčasně narozené děti, zapojuje se do výzkumu předčasných porodů. Je zakládajícím členem evropské nadace EFCNI (European Foundation for the Care of Newborn Infants) a členem Asociace veřejně prospěšných organizací. V červnu 2022 oslavilo Nedoklubko 20 let výročí svého založení. Od roku 2023 pořádá odborný KONGRES NEDOKLUBKA představující nejmodernější poznatky z porodnictví a neonatologie z celého světa. www.nedoklubko.cz
Další aktuality v této rubrice
- Od července mají dostat všechny sestry přidáno, pomůže dotace
- Kouření stojí svět podle WHO ročně přes 25 bilionů korun
- Kvůli hluku z tramvají se sejdou zástupci ministerstva a Prahy
- Stipendia hradeckého kraj má zatím 20 mediků, kraj chce ještě 20
- Haló telefone, mám „parkinsona“? Unikátní aplikace rozpozná onemocnění z nahrávky hovoru
- Online poradna Znám své léky pomáhá pacientům ověřit si důsledky vzájemného působení léků
- Chřipka představuje pro kardiaky vážná rizika, lékaři a odborníci vyzývají k očkování
- Nová metoda léčby kolena pomocí vnitřní ortézy zkrátí návrat ke sportu na polovinu
- Infuzní terapie vitaminem C proti rakovině
- Vzácný syndrom způsobuje desítky záchvatů denně – správná léčba může pacientům výrazně ulevit