Florence podporuje  
Zpět na přehled aktualit

Aktuality

Kamery s AI už vyšetřily zrak 50 tisícům diabetiků, retinopatii odhalily u několika tisíc z nich

Datum: 25. 11. 2024
Kamery s AI už vyšetřily zrak 50 tisícům diabetiků, retinopatii odhalily u několika tisíc z nich

S diabetem se dnes léčí už každý desátý člověk, mezi klienty VZP je to zhruba 590 tisíc lidí. Jejich počet navíc každoročně roste, s tím i výskyt souvisejících komorbidit v populaci. K nim patří také diabetická retinopatie, vážné onemocnění ohrožující zrak pacientů. Odhalit ji včas mohou díky programu VZP také sami diabetologové. Slouží jim k tomu speciální kamerky vybavené umělou inteligencí. Do programu se již zapojilo 158 lékařů, vyšetření provedli u téměř 50 tisíc klientů VZP.

V období od března 2023 do letošního září prošlo příslušným vyšetřením za využití kamer 47 tisíc diabetiků (klientů VZP). „Diabetická retinopatie byla diagnostikována u 6 tisíc z nich, v téměř 13 % případů se tak podezření lékařů skutečně potvrdilo,“ komentuje výsledky Jan Bodnár, náměstek ředitele VZP ČR pro zdravotní péči. Cena kamerek využívaných pro vyšetření zraku v diabetologických ordinacích se podle něj velmi různí: „Ceny se pohybují od 300 tisíc po téměř milion korun. Samotné pořízení přístroje ale ordinacím k zahájení výkonu nestačí. Lékař či jiný zdravotnický personál musí být také odborně proškolen,“ vysvětluje Jan Bodnár. Teprve následně může podle něj ordinace uzavřít s VZP příslušné dodatky ke smlouvě a tento typ péče začít poskytovat: „Některé kraje jsou z našeho pohledu plně saturovány, kamerami je vybaven dostatečný počet ordinací, jinde bychom navýšení jejich počtu ještě uvítali,“ dodává Jan Bodnár.


Každý desátý s diabetem

S cukrovkou 1. či 2. typu se dnes léčí téměř 590 tisíc klientů VZP. V roce 2023 zaplatila pojišťovna za péči o diabetiky téměř 10 miliard korun. Zhruba dvě třetiny nákladů představují výdaje na úhradu léčivých přípravků a zdravotnických prostředků. Například na úhradu moderních senzorů, jenž umožňují nepřetržité měření hladiny cukru v krvi pacienta, pojišťovna vynaložila tři čtvrtě miliardy korun.


Preventivní prohlídky

V rámci preventivních prohlídek u praktického lékaře se od 18 let věku každé 2 roky provádí orientační chemické vyšetření moči a od věku 40 let v téže periodicitě také laboratorní vyšetření glykémie, při nichž by měl být dosud nepoznaný diabetes u pacienta zachycen.

Diabetická retinopatie je jednou z nejčastějších komplikací diabetu, která vzniká kvůli dlouhodobě vysoké hladině cukru v krvi. Cukrovka poškozuje drobné cévy v sítnici oka, což může vést k jejich ztenčení, prosakování nebo vzniku nových, abnormálních cév, které jsou náchylné k praskání. Tyto změny způsobují zhoršení zraku a v pokročilých stádiích mohou vést k úplné slepotě. pokud není onemocnění včas rozpoznáno a léčeno. Příznaky často nejsou patrné v raném stádiu, a proto je pravidelné oční vyšetření nezbytnou součástí prevence. Včasné zachycení diabetické retinopatie je klíčové pro úspěšnou léčbu. Pacientům s diabetem je proto doporučeno, aby pravidelně podstupovali oční vyšetření, a nyní mají díky novým výkonům možnost provést jej při pravidelné návštěvě svého diabetologa. Toto zjednodušení přístupu ke screeningu může výrazně snížit riziko pozdního odhalení onemocnění a tím ochránit kvalitu života pacientů.


Počet speciálních kamerek po krajích ČR


TZ, foto free (pexels.com)

 
  • tisk
  • předplatit si