


Aktuality
Hasiči, policisté i dozorci v Sokolově nabídli svoji kostní dřeň

Asi 70 policistů, strážníků, hasičů, záchranářů i příslušníků vězeňské služby z Karlovarského kraje se dnes v Sokolově hromadně zapsalo do registru dárců kostní dřeně. Zařadili se tak mezi asi 44.000 dosavadních dárců v České republice. Přesto jich stále není dost na to, aby se kostní dřeň dostala každému, kdo ji potřebuje, řekla dnes Jana Navrátilová z Českého národního registru dárců dřeně.
„Nápad vzešel od primářky místní transfuzní stanice Zuzany Fialové, která nás oslovila. Spolu s velitelem našich strážníků jsme si řekli, že oslovíme i další příslušníky integrovaného záchranného systému. A zájem byl obrovský,“ řekl dnes při srazu zájemců o zápis mezi dárce Jan Picka, sokolovský radní pověřený řízením městské policie.
Podle Navrátilové je zápis policistů a hasičů do registru dárců o to cennější, že jsou to většinou mladí a zdraví lidé. „Naposledy byl podobně velký odběr na Západočeské univerzitě, ale ne najednou, jako tady,“ pochvalovala si Navrátilová.
V Hornickém domě v Sokolově, kam se dobrovolníci sjeli, odebraly zdravotní sestry mužům i ženám vzorky krve. Ty pak slouží při vyhledávání vhodného dárce. Posuzuje se při tom deset hlavních znaků bílých krvinek. Čím větší je výběr, tím bližší shodu je možné najít.
Jak dnes v sálu Hornického domu zaplněném lidmi v uniformách řekl strážník Martin Vosecký, on sám daroval kostní dřeň malé holčičce. „Jsou dva druhy odběru, jeden z krve, jako jsem měl já, nebo z pánve. Darování je bezbolestné, podle těch, kteří darovali z pánve, je to jako když vám nakopou zadek,“ přiblížil s nadsázkou. „Ale ten pocit, že někomu darujete život, se nedá popsat. To snad pochopí jen ženy,“ řekl.
Transplantace kostní dřeně se v Česku provádí v Plzni, Praze, Hradci Králové, Olomouci a Brně. Úspěšnost léčby transplantací kostní dřeně je podle Navrátilové různá podle druhu onemocnění. V řadě případů je pro pacienta ale jedinou možnou léčbou.
ČTK
Ilustrační foto – zdroj: en.wikipedia.org
Další aktuality v této rubrice
- Umělecké terapie pomáhají tisícům lidí, ale chybí jim jasná pravidla
- Lidé s hemofilií už mohou žít bez omezení – umožnila to preventivní léčba
- Od července mají dostat všechny sestry přidáno, pomůže dotace
- Kouření stojí svět podle WHO ročně přes 25 bilionů korun
- Kvůli hluku z tramvají se sejdou zástupci ministerstva a Prahy
- Stipendia hradeckého kraj má zatím 20 mediků, kraj chce ještě 20
- Online poradna Znám své léky pomáhá pacientům ověřit si důsledky vzájemného působení léků
- Jaro spouští vlnu alergií – dětským pacientům uleví jeskyně
- Nová metoda léčby kolena pomocí vnitřní ortézy zkrátí návrat ke sportu na polovinu
- Infuzní terapie vitaminem C proti rakovině