Florence podporuje  

Aktuality

  • Kvalitní péče o nezralé novorozence spočívá v kontaktu s matkou

    Více než 13 milionů – tolik dětí každý rok po celém světě spatří světlo světa předčasně. Až 7 500 z nich se narodí v České republice. Malí bojovníci tak vstupují do života nezralí – odkázaní na péči, která musí být láskyplná a zároveň vědecky podložená. Právě dostupnost moderní péče pro všechny nezralé novorozence a jejich rodiče po celém světě, to je letos téma Světového dne předčasně narozených dětí, který připadá na 17. listopadu.

  • Haló telefone, mám „parkinsona“?  Unikátní aplikace rozpozná onemocnění z nahrávky hovoru

    Pár minut telefonního hovoru – tolik stačí unikátní české aplikaci k tomu, aby rozpoznala počínající Parkinsonovu nemoc. Speciální software analyzuje během rozhovoru řeč volajícího a dokáže přitom odhalit i nepatrné změny v hlase, které předznamenávají nástup choroby.

  • Chřipka představuje pro kardiaky vážná rizika, lékaři a odborníci vyzývají k očkování

    Česká republika s méně než 10% proočkovaností proti chřipce v porovnání s ostatními evropskými státy dlouhodobě zaostává. Očkování proti chřipce přitom může snížit riziko infarktu myokardu o 15–45 %. V souvislosti s chřipkou zemře v České republice ročně až 2 000 lidí.

  • Vzácný syndrom způsobuje desítky záchvatů denně – správná léčba může pacientům výrazně ulevit

    Až desítky epileptických záchvatů denně – nejen to musejí překonat pacienti, kteří bojují s Lennoxovým-Gastautovým syndromem (LGS). Závažné neurologické onemocnění postihuje nejčastěji děti kolem 3 let věku. Projevuje se epileptickými záchvaty různého typu, syndrom provází také mentální postižení a další zdravotní komplikace.

  • Nemoci srdce, ledvin a metabolismu se řadu let schovávají

    Mravenčí práce – tak by se dalo nazvat úsilí lékařů objevit včas cukrovku, selhávající ledviny nebo srdce. Všechny tři nemoci se totiž umně schovávají a téměř nijak na sebe zpočátku neupozorňují. Když už se to však stane, pacientovi doživotně značně ztrpčí život. A pokud lékař narazí na jednu z nich, je velice pravděpodobné, že ve skrytu už číhají další dvě. Srdce, ledviny a nemoci metabolismu, jako je právě cukrovka, jsou totiž „spojené nádoby“.

  • Statisícům Čechů řídnou kosti – neví o tom

    Statisícům Čechů řídnou kosti – když to zjistí, leží už většinou v nemocnici se zlomeninou, která se nehojí. Pro starší a oslabené pacienty může být tato zlomenina fatální – často se totiž pojí se zápalem plic kvůli znemožnění pohybu. Své by o tom mohla říct slavná historická postava Karel IV., který osteoporózou trpěl a zemřel na zápal plic poté, co si po seskoku z koně zlomil krček stehenní kosti.

  • Cukrovka a selhání srdce ročně zabijí desetitisíce Čechů – novela zákona chce „nakopnout“ prevenci

    Nezdravý životní styl Čechů stojí za stále častějším výskytem cukrovky a srdečních potíží. Dvě třetiny dospělých se potýkají s nadváhou nebo obezitou, která je hlavní příčinou diabetu 2. typu. Přispívá také k rozvoji nemocí srdce a cév. Na choroby oběhové soustavy v Česku každoročně zemře asi 50 tisíc lidí, cukrovka má na svědomí životy dalších 20 tisíc osob.

  • Revmatici upozornili na svou nemoc

    Revmatoidní artritida není jen nemoc kloubů – pacientům hrozí vyšší riziko zlomenin, infekcí či plicní embolie. Pacientská organizace Revma Liga Česká republika na to upozornila na akci, kterou uspořádala u příležitosti Světového dne artritidy. Příchozí zde mohli konzultovat své zdravotní potíže přímo s odborníky. Osvětový den s mottem „Včasná péče – silnější obrana“ se konal v pražském Karlíně 6. října, zúčastnilo se ho přes 500 lidí, odborníci provedli se zájemci 200 konzultací.

  • „Revma“ bolí – nejvíc trpí klouby

    Nejen bolesti kloubů, ale i vyšší riziko zlomených kostí, plicní embolie nebo infekcí. To vše v Česku každý rok hrozí přibližně 3 000 nových pacientů, kteří se od lékařů dozví, že trpí revmatoidní artritidou.

     

  • Nemocné srdce je největším zabijákem Čechů

    Největším zabijákem české populace jsou stále nemoci srdce a cév – mají na svědomí asi 40 % všech úmrtí. Problémy s tímto klíčovým orgánem ročně stojí život téměř 50 000 lidí a podle kardiologů často zcela zbytečně. Až 80 % srdečních příhod lze totiž předem zabránit – především včasnou léčbou a prevencí.

Další