Florence podporuje  

Aktuality

  • Vychází nové dvojčíslo 5–6/2024

    Právě v těchto dnech k Vám do schránek míří poslední dvojčíslo letošního roku.

    Přejeme příjemné čtení.

     

    Redakce Florence

  • Méně vedlejších účinků léčby a hospitalizací – život s nádorovou nemocí krve je stále kvalitnější

    Existuje poměrně velké množství zhoubných krevních onemocnění. Některá jsou akutní a mohou nemocného bezprostředně ohrožovat na životě. Jiná jsou chronická, přichází pozvolna a nemocný je nevnímá. Z toho plyne, že výzvy, kterým různí pacienti čelí, se také mohou lišit. Jedno však má společné celé spektrum těchto nemocí: kvalita života pacientů během léčby a po ní se stále zlepšuje.

  • Kamery s AI už vyšetřily zrak 50 tisícům diabetiků, retinopatii odhalily u několika tisíc z nich

    S diabetem se dnes léčí už každý desátý člověk, mezi klienty VZP je to zhruba 590 tisíc lidí. Jejich počet navíc každoročně roste, s tím i výskyt souvisejících komorbidit v populaci. K nim patří také diabetická retinopatie, vážné onemocnění ohrožující zrak pacientů. Odhalit ji včas mohou díky programu VZP také sami diabetologové. Slouží jim k tomu speciální kamerky vybavené umělou inteligencí. Do programu se již zapojilo 158 lékařů, vyšetření provedli u téměř 50 tisíc klientů VZP.

  • Kvalitní péče o nezralé novorozence spočívá v kontaktu s matkou

    Více než 13 milionů – tolik dětí každý rok po celém světě spatří světlo světa předčasně. Až 7 500 z nich se narodí v České republice. Malí bojovníci tak vstupují do života nezralí – odkázaní na péči, která musí být láskyplná a zároveň vědecky podložená. Právě dostupnost moderní péče pro všechny nezralé novorozence a jejich rodiče po celém světě, to je letos téma Světového dne předčasně narozených dětí, který připadá na 17. listopadu.

  • Haló telefone, mám „parkinsona“?  Unikátní aplikace rozpozná onemocnění z nahrávky hovoru

    Pár minut telefonního hovoru – tolik stačí unikátní české aplikaci k tomu, aby rozpoznala počínající Parkinsonovu nemoc. Speciální software analyzuje během rozhovoru řeč volajícího a dokáže přitom odhalit i nepatrné změny v hlase, které předznamenávají nástup choroby.

  • Chřipka představuje pro kardiaky vážná rizika, lékaři a odborníci vyzývají k očkování

    Česká republika s méně než 10% proočkovaností proti chřipce v porovnání s ostatními evropskými státy dlouhodobě zaostává. Očkování proti chřipce přitom může snížit riziko infarktu myokardu o 15–45 %. V souvislosti s chřipkou zemře v České republice ročně až 2 000 lidí.

  • Vzácný syndrom způsobuje desítky záchvatů denně – správná léčba může pacientům výrazně ulevit

    Až desítky epileptických záchvatů denně – nejen to musejí překonat pacienti, kteří bojují s Lennoxovým-Gastautovým syndromem (LGS). Závažné neurologické onemocnění postihuje nejčastěji děti kolem 3 let věku. Projevuje se epileptickými záchvaty různého typu, syndrom provází také mentální postižení a další zdravotní komplikace.

  • Nemoci srdce, ledvin a metabolismu se řadu let schovávají

    Mravenčí práce – tak by se dalo nazvat úsilí lékařů objevit včas cukrovku, selhávající ledviny nebo srdce. Všechny tři nemoci se totiž umně schovávají a téměř nijak na sebe zpočátku neupozorňují. Když už se to však stane, pacientovi doživotně značně ztrpčí život. A pokud lékař narazí na jednu z nich, je velice pravděpodobné, že ve skrytu už číhají další dvě. Srdce, ledviny a nemoci metabolismu, jako je právě cukrovka, jsou totiž „spojené nádoby“.

  • Statisícům Čechů řídnou kosti – neví o tom

    Statisícům Čechů řídnou kosti – když to zjistí, leží už většinou v nemocnici se zlomeninou, která se nehojí. Pro starší a oslabené pacienty může být tato zlomenina fatální – často se totiž pojí se zápalem plic kvůli znemožnění pohybu. Své by o tom mohla říct slavná historická postava Karel IV., který osteoporózou trpěl a zemřel na zápal plic poté, co si po seskoku z koně zlomil krček stehenní kosti.

Další