Florence podporuje  

Aktuality

  • Návštěvy gynekologa zanedbává téměř třetina Češek – na rakovinu děložního čípku zemře 400 žen ročně

    Dostupnost gynekologické péče v Česku patří k nejlepším na světě. V tuzemsku působí kolem 1 400 gynekologů. Přesto kolem 30 procent žen pravidelné prohlídky zanedbává a s přibývajícím věkem jejich procento ještě stoupá.

  • Lidé s hemofilií už mohou žít bez omezení – umožnila to preventivní léčba

    Přibližně tisíc lidí v Česku žije s hemofilií. Vrozená porucha srážlivosti krve jim způsobuje samovolná krvácení, nejčastěji do svalů nebo kloubů. Ještě před 30 lety onemocnění běžně vedlo ke ztrátě pohyblivosti. Dnes už to ale neplatí. Díky současným možnostem léčby dokážou pacienti spontánním krvácením předcházet.

  • Jaro spouští vlnu alergií – dětským pacientům uleví jeskyně

    Rýma, kýchání nebo řezání očí patří mezi nejčastější projevy jarních alergií. Ty trápí asi 25 % české populace včetně dětí, a jejich počet neustále roste. V ordinacích pediatrů se s různými alergiemi objevují čím dál mladší pacienti. Jednou z možností, jak podpořit léčbu a zmírnit příznaky, je pobyt v jeskynním prostředí neboli speleoterapie. O jejích účincích budou lékaři mluvit na VIII. ročníku pediatrické konference Pohybem k životu, která startuje 10. dubna v Blansku.

  • Umělecké terapie pomáhají tisícům lidí, ale chybí jim jasná pravidla

    Umělecké terapie pomáhají stále většímu počtu lidí zvládat duševní obtíže, stres nebo poruchy učení. Jejich účinnost potvrzují vědecké studie i zkušenosti z praxe. V Česku však stále chybí legislativní rámec pro jejich odborné poskytování, který by zajistil bezpečnost klientů i profesní standardy.

  • Vychází nové číslo časopisu Florence 1/2025

    Právě vyšlo 1. číslo roku 2025. Tak jako každý rok, i letos se můžete těšit na odborné články, zajímavé postřehy, novinky nebo reportáže z konferencí z různých oblastí zdravotnictví.

  • Den vzácných onemocnění 2025 – včasná diagnóza může změnit život

    Každý rok si v poslední únorový den připomínáme Den vzácných onemocnění, který upozorňuje na výzvy, s nimiž se na světě potýká více než 300 milionů pacientů i jejich rodin a blízkých. Ačkoliv se každá z těchto vzácných nemocí týká jen malého počtu lidí, dohromady tvoří rozsáhlou skupinu skoro 7 000 diagnóz, zasahujících do životů 30 milionů Evropanů a skoro půl milionu Čechů. 

  • Pacienti s epilepsií mohou žít bez záchvatů – správnou léčbu pomáhají nastavit ve specializovaných centrech

    Když se řekne epilepsie, řada lidí si představí život omezený pravidelně se vyskytujícími záchvaty. Díky pokrokům současné medicíny už tomu ale tak dnes být nemusí. Moderní léčbou lze u většiny lidí s epilepsií dosáhnout úplného vymizení záchvatů

  • Drastické shazování kil vyšší plodnosti nepomůže

    Svátky skončily a fitcentra se tradičně plní tzv. „ledňáčky“. Mezi nimi jsou i ti, kteří plánují v letošním roce podstoupit umělé oplodnění a chtějí se co nejrychleji zbavit přebytečných kil. Lékařské studie ale ukazují, že drastické hubnutí k lepší plodnosti nevede, naopak může tělu ublížit. 

  • Soutěž o knihu na našem INSTAGRAMU – UKONČENO

    Znáte knihu od Martina Krause – Prevence a kontrola infekcí spojených se zdravotní péčí v ošetřovatelské praxi?

    Právě v tuto chvíli probíhá na našem INSTAGRAMU o tuto knihu soutěž yes.

  • K nejlepší léčbě rakoviny plic pomáhá diagnostika s AI

    Díky pokrokům v léčbě se zlepšuje prognóza pacientů s rakovinou plic, šance na vyléčení však závisí na časném odhalení onemocnění a diagnostice, která rozhoduje o volbě správné léčby. Cestu pacientů od prvotního nálezu k terapii na míru zkracují také moderní diagnostické technologie na bázi umělé inteligence.

Další