Číslo 5 - 6 / 2024
Zpráva z konference EPUAP 2024 v Lausanne
Ve dnech 25.–27. září 2024 se konala tradiční konference Evropského poradního panelu pro otázky dekubitů (European Presssure Ulcer panel – EPUAP) v kongresovém centru EPFL SwissTech Convention Center ve švýcarském městě Lausanne. Jednalo se o odbornou akci, na níž se setkali mezinárodní odborníci s cílem zviditelnit problematiku tlakových lézí, ale i dalších poškození kůže a sliznic, které mohou souviset s celkovým stavem pacienta, jeho imobilitou a jejichž důsledkem mohou být závažná poškození zdraví.
Konference se účastnilo 436 odborníků a 108 zástupců distributorů zdravotnických prostředků. Celkový počet 544 účastníků se tak pomalu blíží počtům před obdobím pandemie COVID-19. Nejvíce účastníků bylo samozřejmě z pořádající země. Hlavní organizátorkou konference a předsedkyní lokálního organizačního výboru byla Lucie Charboneau, která je všeobecnou sestrou působící v klinické praxi. Spolu s dalšími odborníky (např. prof. Sebastianem Probstem anebo Dr. Mohamadem Bourim) připravili velmi zajímavý odborný i společenský program. Česká republika se díky 17 účastníkům umístila na 8. místě v pořadí co do počtu návštěvníků, což je velmi dobrá účast, a je možné jednoznačně říci, že „česká stopa“ je viditelná.
Na konferenci probíhalo dvanáct plenárních zasedání (tzv. klíčových sekcí – key sessions) zaměřených vždy na konkrétní oblast – například vzdělávání, nové technologie v diagnostice a léčbě apod. Svou příležitost však mělo i velké množství odborníků jak z klinické praxe, tak z řad vzdělavatelů, případně výrobců a distributorů zdravotnických prostředků v tzv. free paper session, jejichž obsah byl tvořen na základě zaslaných abstrakt. Mezi nejatraktivnější a nejvíce zastoupené kategorie, v nichž byla abstrakta přijata k prezentaci, patřily níže uvedené kategorie:
- Inovativní přístupy v klinickém výzkumu (prevence a léčba) (25);
- Dekubity: bezpečnost pacientů, kvalita péče a politika (22);
- Prevence a léčba dekubitů ve specializovaných zařízeních a u specifických populacích (13);
- Technologie na podporu hojení ran (13);
- Dekubity: implementace vědeckých poznatků a vzdělávání (10).
Za Českou republiku bylo akceptováno celkem pět abstraktů s velmi vysokou kvalitou a jeden z abstraktů byl dokonce publikován ve speciálním čísle časopisu Journal of Wound Care jako jeden ze sedmi nejkvalitnějších.
Organizováno bylo rovněž sedm odborných workshopů, z nichž tradičně k nejnavštěvovanějším patřil workshop zaměřený na polohování a debridement rány. Letošní ročník měl rozsáhlou posterovou sekci. Celkově bylo prezentováno 77 posterů a předáno bylo celkem sedm ocenění jak v pedagogické oblasti, tak ve vývoji a výzkumu diagnostických a terapeutických přístupů v managementu ran. Cenu zkušeného výzkumníka obdržel prof. Jan Kottner (Německo), předchozí prezident EPUAP, a cenu pro rozvíjejícího se výzkumníka na začátku kariéry pak Silvia Caggiari (Spojené království). Oba přednesli velmi zajímavé příspěvky, které popisovaly jejich dosavadní zjištění a výsledky výzkumů. Mezi oceněnými byli ale i studenti – Julie Deprez ze Švédka a Nils Ohde z Německa s příspěvkem na téma prognostických faktorů pro vznik dermatitidy související s inkontinencí (Prognostic Factors for the Development of Incontinence-Associated Dermatitis (IAD): A Systematic Review). Protože část konference probíhala ve francouzštině, byla oceněna i nejlepší přednáška ve francouzském jazyce (Charlene Roussey ze Švýcarska) a nejlepší přednáška v angličtině (Ralph Gordon, Spojené království). V rámci posterové sekce byl oceněn kolega z Portugalska Pedro Sardo, který se zároveň stal novým členem výboru EPUAP.
Zcela novým formátem v rámci odborného programu byly panelové diskuze, jichž se účastnili rovněž pacienti. Jejich pohled na poskytovanou péči se může významně lišit, a je proto významné jim naslouchat a snažit se o péči zaměřenou na pacienta a případně na další účastníky procesu péče. K velmi zajímavým částem programu patřila ukázka exoskeletonu a nových možností telerehabilitace.
Konference EPUAP se koná každý rok a ta příští nás čeká v září 2025 v Helsinkách (více se můžete dozvědět na https://epuap.org/future-events/). Věříme, že se ještě zvýší počet kolegů z České republiky, protože máme jistě mnoho zkušeností, které lze sdílet. Pokud Vás zaujala činnost EPUAP a nemáte o ní dostatek informací či byste se chtěli dozvědět o problematice více, neváhejte navštívit webové stránky organizace EPUAP https://epuap.org/ anebo využijte český portál dekubity.eu, na němž je mnoho informací přeloženo a sdíleno s českou odbornou i laickou veřejností. A nezapomeňte – dne 21. 11. 2024 je další Den STOP dekubitům. Přidejte se k nám.
prof. PhDr. Andrea Pokorná, Ph.D.
Ústav zdravotnických věd, LF MU Brno
Další články v tomto čísle
- Editorial
- Prestižní Cena Anežky České pro Marii Pekařovou
- Co motivuje sestry? Výsledky průzkumu v Ústřední vojenské nemocnici – Vojenské fakultní nemocnici Praha
- Síť českých biobank získala finanční prostředky na jejich rozvoj a modernizaci
- Pohled na ošetřovatelství dříve a dnes
- Nadváha a obezita – pandemie 21. století
- Nutričné stratégie pre zlepšenie kvality života onkologických pacientov
- Výživa a pitný režim pacientů po operaci střeva
- Neonatologie očima dětské sestry
- Rodič jako nezbytná součást neonatologické péče