Číslo 5 - 6 / 2024
Zlínská univerzita otevře nový program – Domácí péče a hospicová péče
Domácí péče je klíčovou součástí českého zdravotnického systému, která umožňuje pacientům zůstat v jejich vlastním sociálním prostředí a současně čerpat potřebnou zdravotní péči.
Domácí péče představuje komplexní systém, který vyžaduje efektivní koordinaci, vysokou úroveň odbornosti všeobecných sester a pečlivé řízení, aby bylo možné poskytovat kvalitní a bezpečnou péči pacientům v jejich vlastním sociálním prostředí.
Fakulta humanitních studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně nabídne v akademickém roce 2025/2026 navazující magisterský studijní program pro všeobecné sestry – Domácí péče a hospicová péče. Jako první vysoká škola v ČR tak umožní všeobecným sestrám absolvovat specializační program na úrovni magisterského studia. Univerzita tímto krokem reaguje na aktuální demografické i společenské výzvy.
S rostoucím počtem stárnoucí populace a s nárůstem chronických onemocnění se zvyšuje i poptávka po kvalifikovaných zdravotnických pracovnících, kteří dokážou poskytovat empatickou a profesionální péči a podporu přímo v domácnostech pacientů, v zařízeních sociálních služeb nebo v hospicích. Práce sestry v domácí a hospicové péči se liší od lůžkové péče zejména v prostředí, kde je poskytována, a ve způsobu interakce s pacienty a neformálními pečujícími. Některé specifické aspekty této práce zahrnují individuální přístup k pacientovi, samostatnost a rozhodování, široký rozsah kompetencí, koordinaci péče s neformálními pečujícími a dalšími zdravotnickými pracovníky, časovou flexibilitu, trpělivost, empatii a znalost péče o komplikované zdravotní stavy.
Studijní program Domácí péče a hospicová péče je navržen jako dvouletý navazující magisterský specializační program v prezenční i kombinované formě. Orientuje se především na klíčové oblasti, jako jsou specifika ošetřovatelské péče ve vlastním sociálním prostředí pacienta, paliativní péče, rehabilitace, komunikace s pacienty a neformálními pečujícími včetně podpory v závěru života, bez nichž se všeobecná sestra při výkonu této náročné profese neobejde.
„V letošním akademickém roce je to již 20 let, co vzděláváme na UTB ve Zlíně všeobecné sestry v bakalářském studijním programu, a jsme velmi rádi, že můžeme zájemcům nabídnout navazující magisterské studium, navíc v oboru domácí péče a hospicové péče,“ říká Anna Krátká, organizační garantka nového studijního programu. „Uvědomujeme si zároveň závazek, který na sebe bereme, a uděláme maximum pro to, abychom připravili sestry specialistky, které pozitivně ovlivní kvalitu života pacientů a jejich rodin v domácnostech, v pobytových službách a v paliativní a hospicové péči,“ dodává.
Podle děkana fakulty Mgr. Libora Marka, Ph.D., představuje nabídka nového studijního programu významný přínos pro zlínský region. „Fakulta humanitních studií je připravena vzdělat nové generace odborníků schopných naplňovat rostoucí potřebu kvalifikované péče. Naši absolventi přispějí k rozvoji i udržitelnosti místních zdravotních a sociálních služeb. Co je však nejpodstatnější, pomohou zlepšovat kvalitu života těžce nemocných pacientů i jejich blízkých,“ uvedl Libor Marek.
Od ledna příštího roku bude možné podávat přihlášky ke studiu. Fakulta přijme do prvního ročníku navazujícího studia v prezenční i kombinované formě přibližně třicet studentů.
PhDr. Anna Krátká, Ph.D.
PhDr. Mgr. Michaela Hofštetrová Knotková
Ústav zdravotnických věd, Fakulta humanitních studií, UTB ve Zlíně
Další články v tomto čísle
- Editorial
- Prestižní Cena Anežky České pro Marii Pekařovou
- Co motivuje sestry? Výsledky průzkumu v Ústřední vojenské nemocnici – Vojenské fakultní nemocnici Praha
- Síť českých biobank získala finanční prostředky na jejich rozvoj a modernizaci
- Pohled na ošetřovatelství dříve a dnes
- Nadváha a obezita – pandemie 21. století
- Nutričné stratégie pre zlepšenie kvality života onkologických pacientov
- Výživa a pitný režim pacientů po operaci střeva
- Neonatologie očima dětské sestry
- Rodič jako nezbytná součást neonatologické péče