Florence podporuje  
Zpět na detail čísla

Číslo 5 - 6 / 2024

Síť českých biobank získala finanční prostředky na jejich rozvoj a modernizaci

Datum: 6. 12. 2024
Autor: RNDr. K. Nováková, Ph.D., doc. Mgr. R. Hrstka, Ph.D.

Síť českých biobank získala v roce 2024 finanční prostředky na nové přístrojové vybavení díky projektu „Rozvoj a modernizace národní sítě biobank“ v rámci Operačního programu Jana A. Komenského. Tyto přístroje umožní zefektivnění, robotizaci a automatizaci procesů při zpracování a uchování biologického materiálu a dat.

Velká výzkumná infrastruktura BBMRI.cz (Biobanking and Biomolecular Resources Research Infrastructure of the Czech Republic) Síť českých biobank (představena ve Florence 2/2024) získala v roce 2024 prostředky ve výši 184 mil. Kč na pořízení přístrojového vybavení, a to prostřednictvím projektu s názvem „Rozvoj a modernizace národní sítě biobank (BBMRInv)“ v rámci Operačního programu Jana A. Komenského (výzva č. 02_23_015 Výzkumné infrastruktury I). Právě přístroje pořízené z projektu BBMRInv umožní zefektivnění, robotizaci i automatizaci procesů nezbytných při zpracování a uchování biologického materiálu či dat.

V průběhu realizace projektu (1. 4. 2024 až 31. 12. 2026) je v plánu pořídit > 50 přístrojů, které:

  • přispějí k automatizaci a robotizaci biobank;
  • modernizují přístroje používané v preanalytické fázi přípravy biologického materiálu;
  • umožní zavést pokročilé expertní analýzy na biologickém materiálu.


 

Dále dojde k potřebné aktualizaci a dalšímu rozvoji bioinformatických systémů a databází biobank.

Díky projektu BBMRInv budou modernizovány všechny členské biobanky, které jsou součástí velké výzkumné infrastruktury BBMRI.cz zaměřené na dlouhodobé skladování unikátního biologického materiálu a dat od zdravých dárců či pacientů (neboli biobanking).

V současnosti tvoří infrastrukturu osm biobank, respektive institucí, které je zastřešují. Do BBMRI.cz jsou zapojeny přední české univerzity (Karlova univerzita a její tři biobanky při lékařských fakultách v Hradci, Plzni a 1. LF v Praze; Masarykova univerzita v Brně, Univerzita Palackého v Olomouci) a také specializovaná zdravotnická zařízení, jako je Revmatologický ústav, Ústav hematologie a krevní transfuze a Masarykův onkologický ústav, který je koordinátorem infrastruktury.

Výkonný ředitel BBMRI.cz doc. Roman Hrstka dodává: „Věřím, že rozšíření skladovacích kapacit a zprovoznění robotizovaných či automatizovaných procesů při zpracování vzorků posune biobanky výrazně dopředu. Také jsem rád, že se rozšíří portfolio expertních analýz nabízených široké vědecké komunitě pořízením vysoce specializovaných přístrojů.“

BBMRI.cz bylo zřízeno z rozhodnutí vlády České republiky v roce 2010 a je také jedním ze spoluzakladatelů panevropské sítě BBMRI-ERIC. Hlavním účelem obou infrastruktur, národní i evropské, je zvýšit dostupnost kvalitního biologického materiálu a dat pro vědce, lékaře, studenty, univerzity a firmy a akcelerovat biomedicínský výzkum a přesun laboratorních poznatků do praxe v souladu s právním, etickým i sociálním rámcem.

 

RNDr. Kateřina Nováková, Ph.D.
doc. Mgr. Roman Hrstka, Ph.D.
Masarykův onkologický ústav, Brno


Podpořeno projekty LM2023033 (BBMRI.cz – Síť českých biobank) a CZ.02.01.01/00/23_015/0008196 – spolufinancováno Evropskou unií (BBMRInv – Rozvoj a modernizace národní sítě biobank).

 

 
  • tisk
  • předplatit si