Číslo 5 - 6 / 2024
Management zápachu a exsudátu z rány pomocí víceúčelového obvazu – studie případů (série 22 kazuistik)
Chronické rány jsou častým problémem s narůstající prevalencí také v souvislosti se stárnutím populace. Mezi nejčastější nehojící se rány řadíme žilní, arteriální ulcerace nebo diabetické komplikace na noze, které představují významnou zátěž pro jednotlivce (ovlivňují kvalitu jejich života) i společnost (zvyšují náklady na zdravotní péči).
Léčba obtížně se hojících ran je komplexní. Zápach nebo exsudát patří k nejvíce obtěžujícím příznakům, které vedou k psychickému nepohodlí pacientů i jejich rodin, a proto je jim věnována speciální pozornost. Nepříjemný zápach je způsoben rozkladem tkáně a bakteriální kolonizací, na níž se podílejí těkavé látky, které obsahují molekuly schopné snadného odpařování. V ranách mezi takové látky patří organické kyseliny, kadaverin a putrescin. Zápach a jeho dopady na jedince byly předmětem mnoha výzkumů. V této souvislosti je popisován pocit znechucení a vjem přirovnávaný k zápachu hnijícího masa.
Tvorba exsudátu se za normálních okolností v postupně se hojící ráně snižuje. Předpokládá se však, že u nehojících se ran prodlužuje zánětlivou fázi a zpomaluje hojení. Nadměrná tvorba exsudátu pak může vést k prosakování krytí a obvazů, což může být pro pacienta velmi často pocitově nepříjemné. K řešení problému nadměrné tvorby exsudátu jsou používány superabsorpční krytí. Randomizovaná kontrolovaná studie prokázala, že při použití superabsorpčních krytí dochází ve srovnání se standardní péčí k rychlejšímu zmenšení plochy rány a k výraznějšímu omezení macerace.
V klinické praxi se často používá víceúčelové krytí (z angl. multi-purpose dressing), které je indikováno pro obtížně se hojící a málo až silně exsudující rány a také pro infikované nebo infekcí ohrožené rány. Jedná se o hydrofilní netkanou látku, která se skládá z polypropylenu, síťky a přísad (pigmentů). Obsahuje také netkaný kompozit z buničité vaty a akrylátového polymeru s aktivním uhlím. Přidaná vrstva aktivního uhlí pomáhá sekvestrovat a inhibovat bakterie a enzymy a také vázat toxiny. Uvedená krytí jsou pro management exsudátu velmi účinná, protože jejich značnou absorpční schopnost a retenci tekutin lze podle potřeby upravit.
Do prezentované uvedené série případů bylo zahrnuto 22 pacientů z ambulance péče o rány, u nichž bylo k omezení zápachu a exsudátu aplikováno víceúčelové krytí. Pacienti splňovali vstupní kritéria: měli exsudující nehojící se ránu trvající déle než 4 týdny, věk < 18 let a znalost francouzštiny, s ohledem na fakt, že studie byla realizována a předtím schválena etickou komisí v Ženevě.
Sběr dat probíhal od listopadu 2018 do března 2020. Sestry zaznamenávaly údaje elektronicky a měřily plochy ran 3D zobrazovacím zařízením. Byly sledovány parametry jako typ rány, její plocha (cm²), zápach (vizuální analogová škála (VAS) 0–100 dle hodnocení sester), bolest (VAS 0–10) a macerace kůže kolem rány (cm²) na začátku a na konci aplikace krytí. Socio-ekonomické a zdravotní údaje byly shromažďovány pouze na začátku studie. Data byla analyzována pomocí popisné statistiky a párových testů. Statistická významnost byla stanovena na hladinu významnosti p < 0,05. Analýzy byly provedeny v programu STATA, verze 17.
Průměrný věk pacientů byl 82,1 let, s mírnou převahou žen. Všichni měli exsudující žilní, smíšené nebo diabetické vředy. Průměrný BMI byl 25,8 kg/m². Nejčastějšími komorbiditami byly kardiovaskulární onemocnění a diabetes.
Průměrná úroveň zápachu na začátku byla 17,7 (rozmezí 10–40). Krytí bylo používáno 3–23 dní (medián 7,5). U všech pacientů zápach zcela vymizel (p < 0,001).
Na začátku mělo 81,8 % pacientů exsudativní rány s macerací okolní kůže (průměrně 3,6 cm²). Po aplikaci krytí se projevy macerace plošně zmenšily průměrně na 1,2 cm² (p < 0,001). Průměrné snížení plochy macerace bylo o 65,1 %, u 44,4 % případů projevy macerace zcela vymizely.
Bolest na začátku studie pociťovalo 90,9 % pacientů (úroveň průměrně 3,3). Po aplikaci krytí došlo ke snížení na průměrnou hodnotu 2,1 (p = 0,001). U 25 % pacientů se bolest snížila o dvě třetiny po průměrné době 8,8 dne. Bolest zcela vymizela u 15 % pacientů, u 45 % zůstala nezměněna.
Průměrná plocha rány se zmenšila z počátečních 4,43 cm² na 2,40 cm² ke konci studie (p < 0,001). U všech ran došlo ke zmenšení plochy, v průměru o 45,5 %. U žádné z ran u sledovaných pacientů nedošlo k úplnému zhojení.
Lze tedy shrnout, že studie s 22 pacienty hodnotící účinnost víceúčelového superabsorpčního krytí s aktivním uhlím na omezení zápachu a exsudátu, na snížení bolesti a na zlepšení hojení nehojících prokázala:
- úplné vymizení zápachu u všech sledovaných pacientů;
- snížení rozsahu macerace kůže v okolí rány průměrně o 65,1 %;
- snížení bolesti (u 25 % pacientů o dvě třetiny);
- zmenšení plochy rány u všech pacientů (průměrně o 45,5 %).
Během studie nebyly pozorovány žádné nežádoucí účinky.
Přestože má tato studie své limity vyplývající ze sledování heterogenního souboru pacientů a zařazení pacientů s různou etiologií rány, pomohla získat cenné informace týkající se používání krytí u pacientů s nehojící se ránou a její výsledky svědčí o tom, že použití víceúčelového obvazu může zlepšit kvalitu života pacientů.
Redakce Florence ve spolupráci s prof. PhDr. Andreou Pokornou, Ph.D.
Ústav zdravotnických věd, LF MU Brno
Zpracováno podle článku: Probst S., Saini C. The management of wound odour and exudate using a multi- -purpose dressing – a case series. Journal of Wound Management 2024; 25(1): 43–47. doi: 10.35279/jowm2024. 25.01.04.
Další články v tomto čísle
- Editorial
- Prestižní Cena Anežky České pro Marii Pekařovou
- Co motivuje sestry? Výsledky průzkumu v Ústřední vojenské nemocnici – Vojenské fakultní nemocnici Praha
- Síť českých biobank získala finanční prostředky na jejich rozvoj a modernizaci
- Pohled na ošetřovatelství dříve a dnes
- Nadváha a obezita – pandemie 21. století
- Nutričné stratégie pre zlepšenie kvality života onkologických pacientov
- Výživa a pitný režim pacientů po operaci střeva
- Neonatologie očima dětské sestry
- Rodič jako nezbytná součást neonatologické péče