Číslo 5 - 6 / 2024
Implementace akčního plánu Ministerstva zdravotnictví v Ústřední vojenské nemocnici – Vojenské fakultní nemocnici Praha jako nástroje pro řízení managementu nelékařských zdravotnických povolání
Souhrn: Strategický rámec rozvoje péče o zdraví v České republice do roku 2030 a Koncepce ošetřovatelství České republiky jsou metodické dokumenty, které popisují a navrhují postupy směřující k poskytování efektivní ošetřovatelské péče v souladu s nadnárodními předpisy. Jsou metodickým rámcem a cenným podkladem pro budování strategie poskytování zdravotní péče a posílení postavení role nelékařských zdravotnických pracovníků v příštích letech. Článek popisuje implementaci těchto dokumentů v Ústřední vojenské nemocnici – Vojenské fakultní nemocnici Praha.
Klíčová slova: koncepce ošetřovatelství, management nelékařských zdravotnických pracovníků, rozvoj ošetřovatelství
Implementation of the action plan of the Ministry of Health in the Central Military Hospital – Military University Hospital in Prague as a tool for management of non-medical health professions
Summary: The Strategic Framework for the Development of Health Care in the Czech Republic until 2030 and the Concept of Nursing in the Czech Republic are methodological documents that describe and propose procedures aimed at providing effective nursing care in accordance with supranational regulations. They are a methodological framework and a valuable basis for building a strategy for health care delivery and empowering the role of non-medical health professionals in the coming years. The article describes the implementation of these documents in the Central Military Hospital – Military University Hospital in Prague.
Key words: nursing concept, management of non-medical health workers, nursing development
Strategický rámec rozvoje péče o zdraví v České republice do roku 2030 a Koncepce ošetřovatelství
Strategický rámec rozvoje péče o zdraví v České republice do roku 2030 (dále Zdraví 2030) určuje kroky a budoucnost péče o zdraví občanů ČR v příštích 10 letech. Jedná se o rozsáhlý metodický materiál s mezirezortním přesahem, který se přímo dotýká řízení zdravotní péče v ČR na národní a lokální úrovni, s dopadem k jednotlivým aktérům a poskytovatelům zdravotních služeb. Zdraví 2030 je koncepcí, která navazuje na mezinárodní dokumenty OSN, Agendy 2030 a jeho dílčích cílů. Zdraví 2030 se dotýká tří specifických cílů:
- Ochrana a zlepšení zdraví obyvatel;
- Optimalizace zdravotnického systému;
- Podpora vědy a výzkumu (MZ ČR, 2020).
Koncepce ošetřovatelství je jedním z akčních plánů Zdraví 2030. Tento dokument se týká všech nelékařských zdravotnických povolání, jejichž základní činností je poskytování ošetřovatelské péče, tzn. profesí všeobecná sestra, praktická sestra, dětská sestra, ošetřovatel a sanitář. Cílem koncepce ošetřovatelství je důraz na náročnější a samostatnější práci ošetřovatelského personálu. Zdůrazňuje praxi založenou na spolupráci, která je stěžejním předpokladem pro kvalitní a bezpečnou péči. Dále zajišťuje jednotný postup při poskytování ošetřovatelské péče ve zdravotnických zařízeních lůžkové nebo ambulantní péče, v sociálních zařízeních a ve vlastním sociálním prostředí jednotlivců, rodin a skupin osob (MZ ČR, 2019).
Cíle Strategie rozvoje ošetřovatelské péče v ÚVN-VFN Praha
Hlavním cílem implementace metodických dokumentů Ministerstva zdravotnictví je vytvořit nástroj pro řízení nelékařských zdravotnických profesí, rozvíjet jednotlivé nelékařské obory, zajistit bezpečnou a kvalitní ošetřovatelskou péči, podpořit vzdělávání a připravenost systému na nečekané události. Ústřední vojenská nemocnice – Všeobecná fakultní nemocnice Praha (dále ÚVN) si klade za cíl poskytovat kvalitní, bezpečnou, odbornou zdravotnickou péči založenou na nejmodernějších léčebných metodách a postupech ve prospěch zachování zdraví a kvality života pacienta (ÚVN, 2024). Stejně tak jako je kladen důraz na rozvoj vědy, medicíny a lékařských profesí, jsou i ošetřovatelská péče a rozvoj nelékařských zdravotnických povolání klíčové pro udržení fungování systému poskytování zdravotní péče. Metodické dokumenty Zdraví 2030 a Koncepce ošetřovatelství nabízejí způsob, jak mohou poskytovatelé zdravotních služeb přistupovat k rozvoji ošetřovatelství v nemocnicích, umožní zasadit stávající aktivity nelékařských zdravotnických pracovníků do přehledného rámce a identifikovat podněty, na něž je možné se do budoucna v rámci rozvoje ošetřovatelství zaměřit. Tyto kroky budou vedeny nejen managementem nelékařských zdravotnických pracovníků, ale také jednotlivými vrchními a staničními sestrami, které se aktivně podílejí na rozvoji ošetřovatelství na svých pracovištích a se svými týmy přispívají k naplnění strategických cílů koncepce.
Identifikace cílů
V ÚVN působí 11 klinik a více než 40 odborných pracovišť, proto musí být akční plán individuální, přizpůsobený pro každé pracoviště dle jeho potřeb, zaměření a možností. Z tohoto důvodu byla před vlastní tvorbou Akčního plánu ÚVN provedena identifikace cílů a priorit jednotlivých klinik a pracovišť. V tomto kroku byli vyzváni všichni vedoucí pracovníci nelékařských zdravotnických povolání k prostudování Zdraví 2030, Koncepce ošetřovatelství a jejich akčních plánů, aby vybrali klíčové a specifické cíle, které se týkají poskytování zdravotních služeb ÚVN. Následně jednotlivé strategické cíle Zdraví 2030 a Koncepce ošetřovatelství seřadili dle důležitosti a významu pro jejich oddělení. Na závěr vypracovali akční plán jimi řízeného pracoviště za účelem naplnění Koncepce rozvoje ošetřovatelské péče ÚVN. Identifikace priorit se zúčastnilo 33 vrchních a staničních sester. Na základě těchto podkladů vznikl přehledný graf prioritizace strategických a dílčích cílů, který umožnil detailnější plánování Akčního plánu ošetřovatelství v ÚVN (graf 1).
Strategický cíl č. 1: Vzdělání a praxe založená na spolupráci všech zainteresovaných stran
Strategický cíl č. 1 je pro všechny vedoucí pracovníky klíčový a podílet se na jeho rozvoji chtějí všichni vedoucí pracovníci. Dílčí cíl 1.1 je klíčovým pro téměř tři čtvrtiny vrchních sester (23) a nejdůležitějšími oblastmi pro zaměstnance jsou: výuka budoucích sester na klinických pracovištích, podpora a navýšení kapacit sester-mentorek v klinické výuce a v neposlední řadě motivace, vzdělávání a edukace rodin, neformálních pečovatelů a ostatních uživatelů.
Dvě třetiny všech vedoucích pracovníků mají zájem o oblast profesního rozvoje sester (dílčí cíl 1.2). Nejčastějším bodem diskuze zde bylo specializační a celoživotní vzdělávání nelékařských zdravotnických povolání a mentoring nových absolventů a kolegů. Dílčí cíl 1.3: Věda a výzkum nelékařských zdravotnických povolání, pro který hlasovalo sedm vrchních sester, je oblastí, kterou chce ÚVN do budoucna rozvíjet. V současnosti se celorepublikově setkáváme s nedostatkem podpory a prostoru pro výzkumnou činnost nelékařských pracovníků. Je tedy velmi potěšující, že vedoucí pracovníci v ÚVN se chtějí podílet na rozvoji nelékařského výzkumu.
Strategický cíl č. 2: Bezpečná úroveň personálního obsazení a kvalita poskytované ošetřovatelské péče
Strategický cíl č. 2 se dotýká oblastí, které jsou pro všechny vedoucí pracovníky klíčové. Všichni dotázaní se shodli, že je potřeba dosáhnout optimálního počtu zdravotnických pracovníků. Tento bod zahrnuje nejen zintenzivnění náboru nových zaměstnanců, spolupráci jednotlivých oddělení s náborovým střediskem, ale i vytvoření vhodných podmínek pro stávající zaměstnance a podporu zvyšování jejich kompetencí. Tato oblast jde ruku v ruce se zvyšováním kvality ošetřovatelské péče (dílčí cíl 2.3), která je založena na poskytování kvalitní péče vzdělaným personálem. Dílčí cíl 2.2 je reakcí na proběhlou pandemii covidu-19, která nám ukázala, že je potřeba být připraveni poskytovat zdravotní péči i ve specifických případech a je potřeba definovat roli a činnost záložního týmu ÚVN.
Strategický cíl č. 3: Posílení postavení sester
Strategický cíl č. 3 je oblastí, pro kterou hlasovala pětina vrchních sester. Tento cíl se prolíná se všemi předchozími cíli. V této oblasti hovořili vedoucí pracovníci především o úpravě právních předpisů a podpoře při definování role profesních/stavovských organizací. Oblastí, do které se může zapojit ÚVN, je vytvoření vhodných pracovních podmínek pro všechny nelékařské zdravotnické pracovníky. Na tomto kroku nemocnice dlouhodobě pracuje, mj. vznikem týmových supervizí či začleněním pozice ombudsmana do struktury ÚVN.
Průběh implementace Akčního plánu NLZP a vize do budoucna
Implementace akčního plánu je řízena náměstkem nelékařských zdravotnických povolání prostřednictvím delegování úkolů. Tato metoda je nástrojem, který přináší efektivitu personálního využití, časovou úsporu a profesní růst zaměstnanců. Jde o řízení vrchních sester oddělení, které jsou seznámeny se stanovenými cíli, mají přidělené úkoly a v rámci těchto úkolů se mohou flexibilně rozhodovat a prioritizovat, jakou cestou dosáhnou vytyčených cílů (Grohar-Murray et al., 2003).
Už jen definování oblastí pro implementaci dokumentů Ministerstva zdravotnictví bylo pro management ÚVN i pro jednotlivá pracoviště velmi přínosné. Došlo ke zpřehlednění současných aktivit v oblasti nelékařských zdravotnických povolání. Byla definována místa v nastaveném systému poskytování zdravotní péče, kde je prostor pro nové aktivity či jejich zlepšení. Na základě zpětné vazby od vedoucích pracovníků je možné zvyšovat kvalitu poskytované péče, plánovat a zlepšovat podmínky pro práci na jednotlivých pracovištích, poskytnout zaměstnancům podporu a prostor při realizaci vzdělávacích aktivit v rámci nemocnice i mimo ni, zapojit je do edukace rodin a široké veřejnosti a využít jejich potenciál k rozvoji ošetřovatelského povolání. Mnoho cílů je v ÚVN již implementováno nebo jejich implementace probíhá. Z aktivit je možné uvést např. spolupráci s pacientskými organizacemi nebo edukační aktivity pro rodiny a jejich příbuzné. S oddělením vzdělávání je umožněno praktickým sestrám v ÚVN studium na vyšší odborné škole, aby získaly odbornou způsobilost k výkonu všeobecné sestry bez odborného dohledu. Pro získání odborných znalostí jsou pořádány kurzy pro sanitáře, specializační vzdělávání pro sestry, kurzy managementu a peer programy pro vedoucí pracovníky. Na základě podnětů při tvorbě Akčního plánu ÚVN vzniká výzkumné středisko pro nelékařská zdravotnická povolání a je připravována výzkumná spolupráce s univerzitami.
Akční plán ÚVN je stále živým dokumentem, který se vyvíjí a upravuje. Stejně jako má Zdraví 2030 krátkodobé a dlouhodobé cíle, tak i Akční plán ÚVN bude prioritizovat a zavádět jednotlivé strategické cíle na základě mnoha faktorů a možností. Už nyní je však zřejmé, že se jedná o velmi důležitý krok, který je nedocenitelným nástrojem řízení pro management nelékařských zdravotnických povolání a dává příležitost nelékařským zdravotnickým profesím růst, seberealizovat se, zlepšovat a zkvalitňovat poskytovanou péči a zvyšovat prestiž ošetřovatelství v České republice.
Mgr. Lenka Gutová, MBA, LL. M.
Mgr. Michaela Kalinová
Ústřední vojenská nemocnice –
Vojenská fakultní nemocnice Praha
Literatura
1. GROHAR-MURRAY M. E., DICROCE H. R. Zásady vedení a řízení v oblasti ošetřovatelské péče. Praha: Grada Publishing 2003: 173–182.
2. MZ ČR. Koncepce Ošetřovatelství. In: Věstník č. 6/2021. [online]. Dostupné z: https://mzd.gov.cz/vestnik/vestnik-c-6-2021/.
3. MZ ČR. Zdraví 2030. Strategický rámec rozvoje péče o zdraví v České republice do roku 2030. 2020. [online]. Dostupné z: https://zdravi2030.mzcr.cz/zdravi-2030-strategicky-ramec.pdf.
4. ÚVN-VFN. Výroční zpráva za rok 2023. Praha: ÚVN-VFN 2024: 2–5.
Další články v tomto čísle
- Editorial
- Prestižní Cena Anežky České pro Marii Pekařovou
- Co motivuje sestry? Výsledky průzkumu v Ústřední vojenské nemocnici – Vojenské fakultní nemocnici Praha
- Síť českých biobank získala finanční prostředky na jejich rozvoj a modernizaci
- Pohled na ošetřovatelství dříve a dnes
- Nadváha a obezita – pandemie 21. století
- Nutričné stratégie pre zlepšenie kvality života onkologických pacientov
- Výživa a pitný režim pacientů po operaci střeva
- Neonatologie očima dětské sestry
- Rodič jako nezbytná součást neonatologické péče