Florence podporuje  
Zpět na detail čísla

Číslo 5 - 6 / 2024

Co motivuje sestry? Výsledky průzkumu v Ústřední vojenské nemocnici – Vojenské fakultní nemocnici Praha

Datum: 6. 12. 2024
Autor: Mgr. L. Gutová, MBA, LL.M., Mgr. A. Vojáčková

V současné době, kdy zdravotnictví čelí nedostatku kvalifikovaných zdravotnických pracovníků, je klíčové porozumět tomu, co motivuje sestry k setrvání v oboru a co by je mohlo přilákat k práci v konkrétním zdravotnickém zařízení.

Motivace sester a spokojenost v zaměstnání jsou klíčovými faktory pro zajištění kvalitní péče o pacienty. V reakci na potřebu zvýšit atraktivitu pracovního prostředí pro sestry proběhl v Ústřední vojenské
nemocnici – Vojenské fakultní nemocnici Praha (dále ÚVN) průzkum zaměřený na identifikaci preferencí sester v oblasti benefitů s důrazem na návrhy nových benefitů, které by sestry ocenily ze strany nemocnic a státu.

Průzkumu realizovaného formou dotazníkového šetření se účastnilo celkem 375 všeobecných sester pracujících v ÚVN.


Benefity ze strany nemocnice

V první části průzkumu byly sestry dotazovány na to, jaké další benefity by ocenily ze strany nemocnice. Z odpovědí bylo identifikováno sedm hlavních okruhů benefitů:

1. Doprava: Sestry nejčastěji zmiňovaly potřebu zlepšení parkovacích možností, a to především více parkovacích míst a přednostního parkování pro zaměstnance dojíždějící z mimopražských oblastí. Dále byly navrženy příspěvky na dopravu a zvýhodněné kupony na MHD.

2. Dovolená a odpočinek: Sestry by ocenily více dní volna, např. ve formě sick days, a příspěvky na dovolenou, vč. možnosti proplácení z Fondu kulturních a sociálních potřeb (FKSP). Dalším často zmiňovaným benefitem byly dotované lázeňské a wellness pobyty.

3. Finanční odměny: Návrhy sester zahrnovaly měsíční zásluhové odměny a zavedení 13. platu. Výsluhy pro sestry byly dalším navrhovaným benefitem, který by motivoval dlouholeté zaměstnance.

4. Stravování: Sestry by ocenily zavedení stravenek pro ty, kteří nevyužívají dotovaného stravování, a obměnu sortimentu v zaměstnanecké jídelně s důrazem na zdravější volby jídel.

5. Podpora dětí zaměstnanců: Sestry navrhly příspěvky na sportovní aktivity dětí, letní tábory a další akce pořádané pro děti zaměstnanců nemocnice.

6. Zdravotní péče: Přednostní termíny v ambulancích pro zaměstnance a příspěvky na zubní ošetření byly benefity, které sestry v rámci svého průzkumu rovněž často zmiňovaly.

7. Vzdělávání: Jazykové kurzy pro sestry byly dalším navrhovaným benefitem, který by přispěl ke zvyšování kvalifikace a osobnímu rozvoji zaměstnanců.


Benefity ze strany státu

Ve druhé části průzkumu sestry odpovídaly na otázky týkající se benefitů, které by uvítaly ze strany státu nebo státních institucí. Zde byly identifikovány čtyři hlavní oblasti:

1. Doprava: Nejčastěji zmiňovaným benefitem byla možnost zakoupení zvýhodněných MHD kuponů nebo „lítačky“, kterou by stát či město mohly nabídnout zdravotnickému personálu.

2. Výsluhy.

3. Předčasný důchod: Sestry rovněž uváděly možnost předčasného důchodu jako důležitý motivující faktor, přičemž tato výhoda by mohla být poskytována na základě dlouholeté služby a specifického pracovního nasazení ve zdravotnictví.

4. Podpora odpočinku: Dotované lázeňské pobyty financované státem byly dalším benefitem, který by přispěl k regeneraci a dlouhodobému zdraví zdravotnického personálu.


Závěrem

Výsledky průzkumu v ÚVN jasně ukazují, že pro všeobecné sestry jsou klíčové nejen tradiční benefity jako finanční odměny a volno, ale také specifické podpůrné služby, které by přispěly k jejich pohodě, zdraví a osobnímu rozvoji. Je zřejmé, že kombinace benefitů ze strany státu i zaměstnavatele by mohla výrazně zvýšit atraktivitu povolání všeobecné sestry, a tím podpořit kvalitu a stabilitu zdravotní péče v České republice.

Pro nemocnice a státní instituce je důležité naslouchat potřebám zdravotnického personálu a přizpůsobit nabídku benefitů tak, aby odpovídala skutečným požadavkům a přispěla k dlouhodobé spokojenosti a motivaci sester v jejich náročné profesi. Tento průzkum může sloužit jako základní podklad pro budoucí diskuzi a implementaci benefitů, které by mohly zdravotníky skutečně podpořit.

 

Mgr. Lenka Gutová, MBA, LL.M.
Mgr. Anna Vojáčková
Ústřední vojenská nemocnice –
Vojenská fakultní nemocnice Praha

 
  • tisk
  • předplatit si