Číslo 3 / 2024
Opalovací přípravky – Kdy? Proč? Jak?
V roce 2023 onemocnělo v České republice rakovinou kůže 21 osob v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Nejrizikovější skupinou jsou muži ve věku 50–60 let a ženy ve věku 20–30 let. Bohužel v posledních letech stoupá počet případů onemocnění u dětí.
První jarní sluneční paprsky patří mezi nejagresivnější, mnoho lidí ale prevenci v tyto dny podceňuje a řeší až problémy, které vznikly následkem pozdní nebo špatně zvolené ochrany. Přitom je prevence velmi jednoduchá – včas a správně použít opalovací přípravek.
Na trhu existuje nepřeberné množství značek a typů s různými faktory. Jak se tedy mezi nimi orientovat?
Opalovací přípravky dle typu ochranného filtru
Filtry opalovacích přípravků jsou fyzikální, chemické a kombinované.
Fyzikální ochranné filtry
Nejčastěji se využívají oxid zinečnatý (ZnO) nebo oxid titaničitý (TiO2). Fungují na principu odrazu a/nebo rozptylu slunečních paprsků z pokožky.
- Výhody:
– ochrana před UVB i UVA paprsky (tzv. broad-spectrum);
– funkce je aktivována ihned po jejich nanesení;
– hypoalergenní, vhodné pro děti.
- Nevýhody:
– většinou zanechávají bílý ochranný film na pokožce;
– nutná častější aplikace.
Chemické ochranné filtry
Na rozdíl od fyzikálních filtrů paprsky neodráží, ale pohlcují. Pomocí chemické reakce je mění na teplo, proto je podmínkou, aby se produkt dostatečně vstřebal do pokožky.
- Výhody:
– nezanechávají na pokožce bílý film;
– dobře se roztírají;
– větší portfolio forem – fluidy, krémy, mléka, mlhy, oleje.
- Nevýhody:
– aplikace nutná min. 30 min před plánovaným pobytem k zajištění potřebné ochrany;
– nutná aplikace každé 2 hod;
– riziko vzniku alergické reakce.
Opalovací přípravky dle ochranného faktoru
Hodnota ochranného faktoru (SPF – sun protection factor) udává, o jaký násobek času je možné prodloužit pobyt na slunci, aniž by se pokožka spálila/poškodila. Neznamená však, že s nejvyšším faktorem se dosáhne 100% ochrany před slunečním zářením. Pro zvolení vhodného opalovacího faktoru je také zapotřebí znát fototyp pokožky klienta. Podle rychlosti spálení/opálení a reakce na sluneční záření se dělí do šesti skupin.
V České republice se nejčastěji setkáváme se čtyřmi fototypy – I., II., III., IV.
Rozlišujeme UVA a UVB záření. Celkem 95 % záření je typu UVA, jež se vyskytuje celý rok a může způsobovat stárnutí pokožky (případy profesionálních řidičů), kožní alergické reakce (zarudnutí, pigmentové skvrny, vyrážky) aj. Prochází skrze mraky nebo sklo.
Naopak průnik UVB záření je mraky nebo sklem blokován. UVB záření je zodpovědné za opálení nebo v horším případě spálení pokožky.
Na co vždy myslet?
- Děti do 1 roku věku se nemají slunit vůbec. Bohužel se v praxi často setkáme se si-tuací, kdy matka trvá na koupi opalovacího přípravku pro svého kojence. Je ale nutné mít na paměti, že pokožka u takto malých dětí je mnohem slabší, s podstatně menším obsahem pigmentu, který by ji dokázal ochránit před škodlivými vlivy záření. Ideální ochranou je proto nevystavovat dítě slunečním paprskům, případně použít speciální přípravky určené pro děti do 1 roku.
- U dětí od 1 roku je praktické sáhnout po přípravku obsahující minerální filtry. Rodič lépe vidí místa, která namazal, případně může vždy přemazat místa, odkud se opalovací krém z nějakého důvodu smyl, např. vlivem vody nebo potu. S výhodou lze používat krémy/mléka určená pro častý pobyt ve vodě.
- Omezovat pobyt na přímém slunci mezi 11. a 15. hodinou především v letních měsících.
- Opalovat se po dobu max. 4 hod, s použitím ochranných prostředků.
- Chránit se před sluncem deštníkem/slunečníkem, vhodnou pokrývkou hlavy a krku, nezapomínat na oblečení s UV filtrem, a to nejen u dětí. Nosit kvalitní sluneční brýle.
- Nezapomínat na ochranu uší, nosu, dekoltu, ramen, rtů a nártů. Ochranný přípravek je třeba použít také na místa na hlavě, která nejsou dostatečně krytá vlasy (výraznější pěšinky, místa řídkého růstu vlasů, případně zcela bez vlasů).
- U dětí myslet na části těla nekryté stříškou kočárku (zejména u kočárků obrácených směrem od osoby vezoucí kočárek, která tak nekontroluje místo slunečního osvitu dostatečně často).
- Ochrana před slunečním zářením se týká nejen léta, ale prakticky celého roku.
Je velká řada léčiv, doplňků stravy a potravin, které přinášejí riziko fotosenzibility. Typicky jsou to třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum), která bývá obsažena mj. v čajových nebo tabletových směsích na spaní, rostliny obsahující furanokumariny (např. petržel, celer, limetka a další) nebo kapsaicin. Dále některé léky ze skupin antiflogistik nebo analgetik (ibuprofen, diclofenac, ketoprofen, naproxen). Vždy je třeba dbát doporučení odborníka.
Jak použít správně a v dostatečném množství ochranný přípravek?
U chemických filtrů je nutné namazat se min. 30 minut před plánovaným odchodem z domu, resp. před pobytem na slunci. To platí u naprosté většiny opalovacích krémů. Aplikace je nutná každé 2–3 hod, případně po každém osprchování nebo utření se ručníkem/osuškou.
Rozlišujeme údaj water resistant (voděodolnost po dobu 40 min) a waterproof (vodu nepropustný po dobu 80 min).
V případě aplikace mléka nebo fluidu platí pravidlo dvou prstů. Znamená nanesení produktu na ukazováček a prostředníček. Získané množství je dostačující pro ochranu jedné části těla, kterou se rozumí např. hrudník, levá ruka atd. (obr. 1). Na celé tělo je dostačujícím množstvím 30–50 ml ochranného mléka.
U spreje platí pravidlo šesti střiků (na jednu část těla, např. stehno, hruď).
Hodnoty jsou orientační. Je rozdíl mezi např. tělem útlého školáka a dospělého muže. Aplikace sprejem ve větru (např. na pláži) může snižovat účinnost. Obecně panuje tendence mazat se nedostatečně – slabou vrstvou a pouze jednou za den.
Zvláštní skupinou, která vyžaduje mimořádnou péči, jsou osoby např. po ozařování nebo podstupující imunosupresivní léčbu po transplantacích. Vlivem léčby je imunitní systém oslaben a kůže má téměř nulovou šanci chránit se před slunečním zářením. To může vést k vyššímu riziku poškození nebo v nejhorším případě až k rakovině kůže. Tito pacienti by se měli před plánovaným pobytem na slunci (tzn. vč. pobytu venku, i když se nejedná o výslovné slunění) chránit nejen přípravky se speciálními ochrannými filtry, ale také důsledně dodržovat kontroly u dermatologů alespoň 1× ročně.
Na trhu jsou pro výše uvedené pacienty k dispozici produkty spadající do skupiny zdravotnických prostředků. Tyto pacienty je třeba zvlášť důsledně a opakovaně edukovat a zdůrazňovat ochranu před slunečním zářením právě v jejich případě. Na rizika spojená s pobytem na přímém slunci myslíme i u pacientů s kardiostimulátorem atp.
Ke každému opalovacímu přípravku je doporučeno zakoupit i panthenolové, případné jiné zklidňující mléko, gel nebo pěnu po opalování. Nejenže jsou SOS pomocníkem při případném spálení, ale také pokožku po slunění hydratují a napomáhají její regeneraci. Pěny jsou ideální volbou při spáleninách, kdy pacient cítí bolest při běžném způsobu mazání. Gely díky odpařování vody pokožku ochladí a konzistenčně se více hodí na obličejové partie. Mléka jsou univerzální, vhodná na jakékoli partie těla – nejčastěji ramena, nohy, paže.
Léto už nám otevřelo svou náruč a čekají nás slunečné dny. Využijme pro sebe pozitivní účinky slunce, ale rozhodně nepodceňujme ty negativní.
Vybrat správný prostředek s aktivní UV ochranou pro každodenní péči nebo na dny dovolené vám pomůže farmaceutický asistent ve vaší lékárně.
VÍTE, ŽE…
… při denním používáním krému s ochranným faktorem (min. SPF 25) se snižuje výskyt rizika vzniku melanomu až o 50 %?
… u osob, které používají opalovací přípravky s SPF faktorem na denní bázi, jsou projevy stárnutí pokožky sníženy až o 24 %?
… pro zajištění dostatečné denní dávky vitaminu D se u zdravých osob stačí vystavit slunci po dobu 15 min (mimo nejagresivnější záření v poledních hodinách)?
… u dětí můžeme použít mléko, které se aplikuje i na mokrou pokožku?
… existují oční kapky na suché oko s aktivní ochranou proti UV záření?
Literatura
1. KUBEŠOVÁ B. Rakovinou kůže trpí čím dál více lidí. Jak ji včas odhalit? Zdraví.Euro.cz. 2021. [online]. Dostupné z: https://zdravi.euro.cz/clanky/rakovina-kuze-priznaky-lecba/.
2. PERFECTCLINIC.cz. Jak správně chránit pokožku před slunečním zářením. 2024 [online]. Dostupné z: https://www.perfectclinic.cz/pro-media/jak- -spravne-chranit-pokozku-pred-slunecnim-zarenim/.
Thi Hien Trang Nguyenová, DiS.
Česká komora farmaceutických asistentů, z. s.
členka předsednictva, farmaceutická asistentka
Další články v tomto čísle
- Editorial
- Cena Alice Garrigue Masarykové za mimořádně významné zásluhy v ošetřovatelství
- Klinická studie ScrePAN
- Nové specializační vzdělávání v oboru hojení ran
- Migréna – když bolest hlavy řídí váš život
- Pacientská organizace Migréna-help
- Spánek a jeho základní poruchy
- Popáleniny – závažný úraz všetkých vekových skupín
- Role Informační a edukační poradny podpůrné péče v rámci Komplexního onkologického centra v Plzni
- Nové poziční dokumenty pro hojení ran EWMA