Číslo 5 / 2022
Anděl mezi zdravotníky: Cenu Sympatie Florence získala lékárnice Gabriela Bendová
Vítězkou čtenářů časopisu Florence se stala létající lékárnice magistra Gabriela Bendová z Královéhradecké lékárny. Zeptali jsme se, co jsi přivedlo ke studiu farmacie a jak jí tato profese naplňuje.
Vysvětlíte nám, co to je „létající“ lékárnice?
Létající lékárník ja v podstatě lékárník/ce s křídly. Létající lékárník je vždy nablízku tam, kde je ho nejvíce zapotřebí v rámci personálního vykrytí lékáren po našem Královéhradeckém kraji. Hlavním přínosem práce létajícího lékárníka je pro mě mnohem rychlejší a lepší profesní rozvoj. Musím disponovat různymi pracovními zkušenostmi, které následně uplatním při nástupu do určité nové lékárny. Důležitá je schopnost rychle se zorientovat, navázat komunikaci s místními pacienty a rozpoznat jejich problémy. Většina našich lékáren je rodinného typu se svými stálými klienty, kteří velmi rádi přijímají doporučení.
Co Vás přivedlo právě ke studiu farmacie a k práci v lékárně? Co Vás na ní nejvíce baví?
Důvodů ke studiu bylo více. Na jedné straně je to láska nebo až vášeň k biologii a chemii, na další straně maminka jako zdravotní sestra a táta jako chemik. Dále takové ty dětské sny, kdy ještě naivně věříte, že dokážete vše, objevíte lék třeba na rakovinu a pomůžete milionům lidí. To vše mělo asi největší vliv na to, abych se vydala studovat farmacii. Dlouho jsem ale nevěděla, co se sebou. Na studiích jsem byla rozpolcená a nevěděla, kterým směrem se ubírat. Jít po dráze vědce, a přece něco „vykoumat“, anebo se vydat na dráhu lékárníka a pomáhat lidem? Vše se nakonec rozhodlo díky půlroční absolventské praxi pod vedením Mgr. Zuzky Bubeníčkové a Mgr. Alenky Kocmanové, kde jsem získala nejen skvělé zkušenosti, kolegyně a poznatky, co práce obnáší, ale potkala jsem i osoby, na něž se mohu spolehnout. A právě jejich přístup k pacientům mi učaroval a pomohl mi konečně se rozhodnout.
Zmínila jste, že lékárníci „nejsou jen podavači krabiček“. Můžete nám k tomu říci více? Jak by měla lékárna fungovat ideálně a jak funguje reálně? O co se lékárník všechno stará?
Myslím si, že kdybyste se zeptali sta lékárníků, jak má vypadat ideál, dostanete sto různých odpovědí. Za mě asi nejdůležitější je svoboda volby ve výběru léku, léčivého přípravku či doplňku stravy pro správného pacienta ve správném čase, tak aby vše bylo lege artis.
Když si vezmeme lékárníka v „jednokoňce“ (v lékárně je úplně sám), stará se o vše. Od úklidu přes příjem zboží, výdej léků, přípravu IPLP (individuálně připravované léčivé přípravky), účetnictví až po administrativu spojenou s chodem celé lékárny. A vše musí zvládnout v průběhu dne. Ve větších lékárnách už to funguje jinak, lépe probíhá organizace. Ale jedno je jisté – práce v lékárně je hodně a nás lékárníků je jenom pár. Vývoj se rozhodně neubírá tím směrem, jakým bychom si přáli. Chceme pomáhat a mít dostatek času na klienty, ne na byrokracii a papírování, čehož stále přibývá.
V zahraničí lékárna funguje jako místo, kam se pacienti vydávají ještě dříve než k lékaři. Funguje to u nás také tak? Nebo začíná? Jsou dnes lékárny místem prvního setkávání s pacienty?
Tímto způsobem to funguje v České republice poměrně dlouho. Je možné, že se to nejvíc projevilo či rozjelo v době pandemie covidu-19, především na začátku, když se lidé například nemohli dovolat k lékaři nebo se báli, aby se v ordinaci nenakazili. Stejně přece pak člověk musel jít do lékárny pro léky, když ho opravdu něco trápilo, tak proč chodit mezi nemocné dvakrát? Každopádně jsme tady (v lékárně) pro lidi, a když má někdo potíže, ať přijde, pokusíme se najít nejlepší řešení. Od toho tu přece jsme. Jsme vzdělaní zdravotníci. Pacienta/zákazníka vyzpovídáme, rozebereme potíže a často rozhodneme, jestli je řešení jen na nás, nebo už člověk musí absolvovat další vyšetření u lékaře.
Nemám možnost porovnat, jak to chodí jinde a jak u nás, ale když jsem navštívila lékárnu (pharmacy store) v Londýně, víc to konceptově vypadalo jako drogerie a lékárna v jednom a někde vzadu byl nejspíš schovaný lékárník na výdej na recept.
Některé lékárny již nabízejí speciální vyšetření. Pomáhají tak se záchytem závažných onemocnění, například onemocnění cév, screening Alzheimerovy nemoci a poradenství a další. Co si o tom myslíte z pohledu lékárnice?
Za mě je to rozhodně krok vpřed. Podporuji to a doufám, že časem budeme mít i víc pravomocí, ale bohužel zatím spíš narážíme na problémy. Spolek Mladí lékárnici má velmi zajímavé vize a doufám, že se jim, potažmo nám povede uskutečnit alespoň něco. Je jasné, že všechno nepůjde naráz, ale po malých krůčcích a s podporou to určitě půjde.
Nesmíme zapomenout na otázku, jak jste prožila „Andělský večer“ v Náchodě, co se Vám nejvíce líbilo?
Fuuuu, byla jsem hodně vystresovaná. Na to, že mluvím každý den minimálně se sto lidmi, jsem nedokázala pomalu promluvit na generálce do mikrofonu ani před zvukařem. Po prvním kole to díky všem účastníkům i ostatním v zákulisí opadlo. Všichni jsou to úžasní lidé. Byla to skvělá a neopakovatelná příležitost – unikátní spojení umění a zdravotnictví, které se jen tak nevidí, a věřím tomu, že Anděl mezi zdravotníky bude pod záštitou pana Novotného fungovat dál. S jeho celým týmem odvedli neuvěřitelnou práci. Takže já byla fascinovaná od samotného začátku až dokonce, ale když mám vypíchnout jeden nebo pár momentů, tak to bude vystoupení pana Svěceného a pana Vojtka.
Změnilo se pro Vás něco po účasti v soutěži?
Zatím nic nepozoruji, alespoň ve svém okolí. Spíš věřím, že se to odrazí v naší práci, že nás veřejnost bude brát jako zdravotníky, ke kterým si mohou přijít kdykoli pro radu.
Co byste vzkázala čtenářům časopisu Florence?
Moc jim děkuji, že mě podpořili hlasováním a já dostala možnost reprezentovat lékárníky. Nebojte se chodit do lékárny pro radu, říká se „z rukou lékárníka, s radou odborníka“. Od toho tady právě jsme, stojíme za tárou a čekáme pravě na vás, abychom vám mohli poradit a pomoci co nejvíc a lege artis, jak je to jen v naších silách. Dávejte na sebe pozor a mějte se rádi.
Další články v tomto čísle
- XXVIII. královéhradecké ošetřovatelské dny
- Vzdělávací dovednosti v oblasti zdravotní gramotnosti u sester pracujících se seniory
- Editorial
- EPUAP – České VI. sympozium, DEKUBITY – Sdílení zkušeností na mezinárodní úrovni
- Gastroskopie
- Děláme svou práci srdcem a úsměv máme při práci s dětmi v popisu práce
- Nadměrné zatížení pediatrických ordinací
- Úrazy u dětí
- Novodobá technológia – pomoc v self-monitoringu o deti s ochorením diabetes mellitus
- Dietní doporučení při chronickém onemocnění ledvin u dětí