Číslo 4 / 2021
Pomůžeme rehabilitacemi Matýskovi s nehybnou pravou polovinou těla?
Kdyby dokázal 6letý Matýsek o sobě vyprávět, jeho příběh by asi zněl následovně: ...
„Jmenuji se Matěj, ale doma mi říkají Matýsek nebo Mates. Ze všeho nejraději si hraji s dinosaury a zajímají mě roboti. Žijeme jenom s maminkou, která je ale nejhodnější na světě. Je se mnou skoro pořád, jenom si na chvilku odskočí do práce na půl úvazku, protože bez táty máme málo peněz. Potřebuji, aby se mnou pořád někdo byl. Ne proto, že mi je 6 let, ale hlavně nemohu hýbat pravou rukou a pravou nohou. Celá pravá polovina těla mě zlobí. Moje diagnóza se v ‚doktorštině‘ jmenuje spastická hemiparéza (částečné ochrnutí jedné poloviny těla) s fixními kontrakturami a hemihypogeneze (zmenšený růst postižené poloviny těla) pravé horní a dolní končetiny.
Od chvíle, kdy jsem se narodil, každý den cvičím. Doma s maminkou a na rehabilitační klinice, kam mě maminka vozí, s paní fyzioterapeutkou. Když jsem byl malý, občas jsem u cvičení brečel. I teď se mi někdy chce a někdy vůbec. Ale moc dobře vím, že musím. Jenom díky cvičení a rehabilitacím mi nevisí pravá ruka a pravá noha jako hadrové, ale aspoň trochu s nimi hýbu. Maminka je teď ale trochu smutná. Ty rehabilitace stojí spoustu peněz a ona říká, když se baví s babičkou, že i kdyby nejedla a nepila, z polovičního platu na ně neušetří.“
Matýsek samozřejmě takto svůj příběh neodvypráví. On i jeho maminka ale našli velkého spojence v Andree Chvátalové z neziskové organizace, která rodinu vidí následovně: „Matýska a jeho maminku znám z jeho mateřské školky. Kvůli jazykové bariéře, kterou má vedle všech ostatních zdravotních problémů, za ním dochází výuková asistentka z naší organizace. Matýska trápí dětská mozková obrna a další přidružená postižení, ze kterých je nejzávažnější ochrnutá pravá polovina těla. Kvůli tomu potřebuje téměř celodenní péči a dohled. Vyrůstá jen s maminkou, ale naštěstí funguje její rodina, aspoň co se týče lásky a pomoci s hlídáním a vyzvedáváním, když maminka musí vyřizovat další věci. Na chlapečkovi je láskyplnost prostředí, ve kterém vyrůstá, znát. Je na tom skvěle psychicky. Je to hravý a milý kluk, který má obrovskou fantazii a elán. Nebojí se lidí a i přes svá omezení se snaží držet krok se svými vrstevníky a kamarády.“
Rehabilitace, které chlapečka viditelně posunují kupředu, ovšem pojišťovny nehradí. Maminka samoživitelka s „půlúvazkovým platem“, zato dalšími výdaji za Matýskovo zdraví, na ně nenašetří. Veškeré úspory už v rehabilitacích rozpustila. Proto Andrea Chvátalová Matýska podpořila tím, že se stala jeho Patronkou, a spolu s maminkou se obrátily s prosbou o pomoc na organizaci Patron dětí, kde můžete Matýskovi pomoci i Vy: https://patrondeti.cz/pribeh/rehabilitace-mohou-matejovi-pomoci-v-hybnosti. Sto procent vybrané částky jde bojovníkovi Matějovi na jeho neurorehabilitace.
Další články v tomto čísle
- Hospicová sestra pomáhá pozůstalým v klidu se rozloučit a nepanikařit
- Kontaktní centrum – cizinci NCO NZO
- Editorial
- Anděl mezi zdravotníky – druhý ročník soutěže v plném proudu
- Limity distančního vzdělávání v „době covidové“
- Sportem nejen ke zdraví aneb týmová práce na Fakultě zdravotnických studií
- Dekubity přestavují významnou hrozbu a začíná se o nich mluvit jako o tiché epidemii obdobně jako o hypertenzi
- Výskyt atypických dekubitů v obličejové části hlavy v souvislosti s pronační polohou při léčbě těžké formy onemocnění covid-19
- Výživa při atopickém ekzému, kazuistika dítěte
- Chyby při používání inhalačních lékových systémů – inhalační systémy pro práškovou formu léku