Číslo 1 / 2021
Nepovinné očkování v naší republice je stále nízké oproti jiným státům, říká Jaroslava Vimmerová
Na otázky redakce odpovídala Jaroslava Vimmerová, všeobecná zdravotní sestra infekční ambulance Interního oddělení Oblastní nemocnice Příbram, a. s., ve které pracuje již 43 let.
Co Vás přivedlo k práci zdravotní sestry?
Již od dětství jsem si přála pomáhat nemocným. Proto jsem vystudovala Střední zdravotnickou školu. Po maturitě jsem nastoupila do příbramské nemocnice, kde pracuji již 43 let. Mohu říci, že jsem tohoto rozhodnutí nikdy nelitovala.
Jak jste se dostala k práci na infekční ambulanci Interního oddělení a co je její náplní?
Po zrušení lůžkového Infekčního oddělení koncem roku 2013 mi byla nabídnuta hlavní sestrou nemocnice práce na infekční ambulanci.
Jaká je současná situace na Vašem pracovišti?
Naše ambulance pracuje i nyní v běžném režimu. Samozřejmě běžně diagnostikujeme pacienty s pozitivitou covid-19. Od 5. ledna 2021 se naše ambulance aktivně podílí na očkování proti covidové infekci. Bohužel je však vakcín ještě jen omezené množství.
Je mezi zdravotníky větší zájem o očkování?
Pokud jde o otázku očkování, tak v roce 2018, v době probíhající epidemie spalniček v České republice, bylo z nařízení vedení naší nemocnice provedeno vyšetření protilátek na spalničky u všech zaměstnanců. Ti, kteří neměli a nemají ochranný titr protilátek, byli a jsou povinně přeočkováni. Laboratorní vyšetření a vakcínu uhradil Středočeský krajský úřad. Také provádíme očkování proti virové hepatitidě typu B u neočkovaných, nově nastupujících zaměstnanců do nemocnice.
Vidíte rozdíl v zájmu o očkování oproti jaru letošního roku?
Rozdíl nemohu posoudit, naše infekční ambulance je malá a očkování není naší prioritou. Domnívám se ale, že nepovinné očkování v naší republice je stále nízké oproti jiným státům. Všem seniorům a pacientům s chronickými onemocněními doporučujeme očkování proti chřipce a pneumokokovým infekcím. Tato očkování však zajišťuje praktický lékař.
Jakou máte zkušenost s důvěrou ve vakcíny?
Domnívám se, že většina lidí si uvědomuje význam očkování a i dobrou účinnost vakcín. Je dobré připomínat epidemie, počty nemocných a zemřelých v minulosti, kdy nebyla možnost očkování. Nádherným příkladem je celosvětová eradikace pravých neštovic. Bohužel existují takzvaní odpírači očkování (především mezi matkami dětí). Někteří lidé se například nechtějí očkovat proti chřipce kvůli tomu, že jejich známí či rodinní příslušníci po tomto očkování prodělali těžký průběh „chřipky“.
Když jsme u očkování proti chřipce – je dostatek vakcín a nechávají se zdravotníci očkovat?
Očkování proti chřipce zajišťují praktičtí lékaři. Ti si musí na vlastní náklady ve velkém předstihu objednat vakcíny. Z velké většiny jsou očkováni pacienti, kteří splňují podmínky zdravotní pojišťovny pro bezplatnou vakcinaci (věk, chronická onemocnění). U samoplátců není velký zájem a u zdravotníků taktéž. Například zaměstnanci naší nemocnice měli letos možnost se na náklady zaměstnavatele očkovat proti chřipce. Bohužel této příležitosti využilo jen málo z nich.
Je zájem o očkování proti pneumokokům?
Očkování proti pneumokokovým infekcím primárně zajištují praktičtí lékaři. Nicméně každého pacienta, který projde naší ambulancí a splňuje kritéria pro bezplatné očkování (věk, diabetes mellitus a další chronická onemocnění) upozorníme na důležitost očkování proti chřipce a pneumokokovým infekcím. Naše ambulance zajišťuje péči o pacienty po splenektomii či se zaniklou funkcí sleziny. Postupujeme dle doporučení Společnosti infekčního lékařství. Očkujeme tedy proti pneumokokům, meningokokům a Haemophilus influenzae b.
Zlepšila se proočkovanost proti klíšťové encefalitidě?
Klíšťová encefalitida může být velmi vážné onemocnění, které mívá četné neurologické komplikace (a také úmrtí). Počty onemocnění vzhledem k šířící se populaci klíšťat v celé České republice se stále zvyšují. Náklady na léčbu a rehabilitaci jsou velmi vysoké. Proočkovanost proti „klíšťovce“ i přes vysokou účinnost vakcíny a její bezpečnost je však stále velmi nízká. Letos se, dle mé zkušenosti, snad mírně zvedl zájem o toto očkování. Je to zřejmě dáno větší medializací v televizi a v časopisech, kde lidé získávají informace o onemocnění a o možnostech, jak se proti této nemoci chránit. Taktéž jistě mají vliv i zdravotní pojišťovny, které část nákladů svým pojištěncům proplácejí.
Zajišťujete i očkování do zahraničí?
Naše ambulance je schopna zajist vakcinaci dle jednotlivých destinací. Loni byl ale zájem o očkování vzhledem k omezeným možnostem v souvislostí s covidovou pandemií prakticky nulový.
Která očkování považujete za nezbytná i pro dovolenou v České republice?
Pro cestovatele po České republice doporučujeme očkování proti virové hepatitidě typu A a klíšťové meningoencefalitidě.
Jak vidíte možnost očkování proti covid-19?
Jediné, co dokáže zvládnout pandemii covid-19, bude proočkování většiny populace budoucí vakcínou. Věřím, že klinické zkoušky u vyvíjených vakcín budou brzy úspěšně ukončeny.
První vakcíny jsou již pro Evropskou unii schváleny a jistě v blízké době budou schváleny i další preparáty.
Od ledna 2021 je již zahájena vak - cinace pro zaměstnance naší nemocnice a s přibývající dostupností vakcíny zahájeno plošné očkování populace. Dokud nebude velká část populace proočkována, je nutné stále dodržovat přísná hygienická pravidla. Bohužel si stále velké množství lidí neuvědomuje závažnost situace a ani jednoduchá pravidla (3R – RUCE– ROUŠKY–ROZESTUPY) nehodlá respektovat.
Co byste vzkázala čtenářům časopisu Florence?
Pokud budete mít možnost vakcinace proti infekci covid-19, neváhejte a co nejdříve se nechte naočkovat.
Jaroslava Vimmerová
→ Věk: 62 let
→ Vzdělání: 1986–1988 – pomaturitní specializační studium v oboru ošetřovatelská péče o dospělé; 2004–2006 – pomaturitní specializační studium v oboru anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče
→ Praxe: 1986–2002 – staniční sestra JIP infekčního oddělení Okresního ústavu národního zdraví, Příbram; 2002–2013 vrchní sestra Infekčního oddělení Oblastní nemocnice Příbram; 2014 – po zrušení lůžkového Infekčního oddělení zdravotní sestra infekční ambulance
→ Záliby: cestování
Další články v tomto čísle
- Editorial
- Anděl mezi zdravotníky – poděkování zdravotníkům za jejich práci a obětavost
- Vítězkou ceny Sympatie Florence se stala zdravotní sestra na odběrovém boxu Jana Novotná
- Kontaktní centrum – cizinci
- Linka kolegiální psychické podpory – jak odolávat stresu
- Výživa před, při a po onemocnění SARS-COV-2 infekcí
- Cesta autobusem je pro Štěpána utrpením a nemůže do školy, kde by mu pomohli
- Proč se zajímat o výživu pacientů při léčbě onkologického onemocnění
- Praktické aspekty ketogenní diety
- Správné stravovací zvyklosti jsou jedním z pilířů nefarmakologické léčby obezity