Číslo 5 / 2018
Harmonický životní styl je nejlepší obrana před stresem a syndromem vyhoření
„Jen na nás záleží, jak se svým životem naložíme.“
Riziko, že sestru postihnou při práci stres nebo syndrom vyhoření, je veliké. Většinou bohužel dochází k nutné změně životního stylu a přístupu k životu pozdě – nejčastěji až poté, co se problém projevil v plné síle. Je to škoda, protože pak jeho řešení stojí daleko více času, sil a někdy i peněz. A to jsme ještě nezmínili škody nehmotné, tedy ty, které se týkají vztahů a celkového životního pocitu. Přitom stačí „jen“, aby se psychohygiena stala běžnou součástí každodenního života sestry, protože potom se potíže neprojeví vůbec nebo se projeví později či s daleko nižší intenzitou.
Jaká je tedy osobnost, která má velkou naději, že se neblahým následkům stresu a syndromu vyhoření vyhne nebo lépe ubrání?
→ Umí vyskočit z kolotoče života a dobíjet baterky
Ten, kdo umí odpočívat a nevyčítá si to, zvládá lépe obnovu sil, a tedy i složité situace.
→ Má kvalitní mezilidské vztahy – a to jak v rodině, tak i s přáteli
Samostatnou kapitolu tvoří vztahy s kolegy-zdravotníky v práci, kde sestry tráví většinu bdělé části života – může to znít nereálně, ale doma přece velkou část času prospíme.
→ Umí se radovat z maličkostí
Umí prožívat radost i z relativně běžných věcí (hezké počasí, dobrý oběd, hezká květina…) a nebere je jako samozřejmost.
→ Umí nakládat se svým časem
Znamená to, že čas věnuje tomu nejdůležitějšímu a neplýtvá jím na nepodstatné věci. Záměrně neuvádíme konkrétní příklady, protože toto je vysoce individuální.
→ Žije život vnitřně svobodného člověka
V ideálním případě není svázána žádnou nezdravou závislostí na lidech, věcech, na práci, nemá hypotéku, která je nad její síly.
→ Je zdravě asertivní
Umí si zdravě chránit svá práva („umí se ozvat“), aniž by zasahovala do práv jiných lidí. Není tedy ani submisivní, ani agresivní.
→ Má smysl pro humor
Humor je kořením života a pomáhá překonat i těžké životní situace. Je dobré se obklopovat lidmi, kteří pro něj mají smysl.
→ Má reálný sebeobraz
Nepřeceňuje se ani nepodceňuje. Oba tyto extrémy vedou k dlouhodobé frustraci, která zhoršuje celkový životní pocit člověka.
→ Má vyvážený pracovní a soukromý život
Není štvancem, který v práci myslí na své dluhy vůči soukromé sféře a doma myslí nadměrně na práci.
Pokud se už dostaneme do tíživé situace a stres nebo syndrom vyhoření nás trápí, je také dobré mít vzor – tedy konkrétně v případě zdravotní sestry nějakou kolegyni, která podle nás zvládá (nebo v minulosti zvládala) obtížné pracovní situace lépe než my a tlak profese na ni nepůsobí negativně. Když je nám pak ouvej, představujeme si, jak by reagovala právě tato osoba, a to by nám mělo pomoci celou situaci zvládnout lépe.
Pojďte si teď udělat inventuru harmonického životního stylu, která vám může ukázat, jak na tom jste a kde eventuálně máte rezervy. V následující tabulce se vždy rozhodněte, jestli danou oblast máte podle vás v pořádku, nebo ne. Poté sečtěte všechna ANO i NE.
Pokud jste u pěti a více aspektů vyplnili NE, bylo by vhodné se zamyslet a pokusit se v životě něco změnit tak, aby se vaše situace zlepšila. Jak vyplývá z výše uvedeného, nejlepší způsob zvládání zátěžových situací, které s sebou profese zdravotníka přináší, je prevence – tedy aktivní psychohygiena a co nejharmoničtější život. Pokud by se situace hrozila vymknout z rukou, je nutné v pravou chvíli poznat, že není čas na hrdinství, a obrátit se o pomoc na odborníky
Literatura:
1. Carnegie, D.; & associates. Jak překonat starosti a stres. Praha: Práh, 2011.
2. Bedrnová, E.; Pauknerová, D. a kol. Management osobního rozvoje – duševní hygiena, sebeřízení a efektivní životní styl. Praha: Management press, 2015.
3. Kebza, V. a kol. Psychická zátěž a psychohygiena v lékařských profesích. Praha: Grada publishing, 2012.
Ing. Zuzana Hekelová,
publicistka a konzultantka,
www.vase-lektorka.cz
Další články v tomto čísle
- Editorial
- Proč odmítáme vzdělanou sestru?
- Novela vyhlášky o zdravotnické dokumentaci: ošetřovatelská dokumentace není zrušena
- Jak se stát sestrou v Austrálii?
- Jak jsme úspěšní v léčbě inzulinem v ČR a SR – shrnutí výsledků originální česko-slovenské studie DIAINFORM
- Využití odlehčení individuální ortézou typu Sarmiento u pacienta se syndromem diabetické nohy
- Diabetická neuropatie
- Kouření a jeho vliv na lidský organismus
- Podiatrická sekce České diabetologické společnosti informuje
- Názory a informovanosť tehotných žien o vakcinácii detí