Číslo 10 / 2017
Člověk je tvor závislý
Závislost je v jednom z psychiatrických významů nekontrolované nutkání opakovat své chování bez ohledu na jeho dlouhodobé důsledky. Člověk si dokáže vypěstovat závislost na práci, na jídle, na drogách a alkoholu, na nikotinu, na internetu, na hrách a mnoha jiných věcech. Závislost mohou totiž vyvolat látky nebo chování, které způsobují silný pocit úlevy a potěšení anebo zbavují bolesti. Jak se však ukazuje, i v případě drog může někdy platit staré pořekadlo „dobrý sluha, ale špatný pán“.
V USA v současné době testují léčbu posttraumatické stresové poruchy pomocí látky MDMA, která je hlavní účinnou složkou taneční drogy extáze. Podle amerického serveru Quartz dostala tato metoda letos v srpnu zelenou pro třetí fázi klinického testování. Studie by se měla rozšířit i na Evropskou unii a přizváni k ní byli také Češi. Zapojení českých odborníků je však zatím předmětem jednání.
Látka MDMA navozuje euforické a empatické stavy a u lidí, kteří trpí posttraumatickou stresovou poruchou by mohla pomoci k tomu, aby se při psychoterapii rozhovořili o prožitém traumatu, což pro ně bývá normálně obtížné. S podobnými postupy se experimentuje již delší dobu a to nejen v USA.
MDMA však není první drogou, s níž se ve vědecké komunitě experimentuje k léčbě. Kromě léčebných účinků konopí, jehož užívání je v Česku zákonem povoleno, jde i například o léčbu deprese s pomocí halucinogenů. Jedná se však především o experimentální léčbu u pacientů, u nichž jiné metody léčby selhaly.
Jak je tedy vidět, i v oblasti psychiatrie se medicína neustále rozvíjí a proto jsme se rozhodli věnovat toto říjnové číslo našeho časopisu odborným tématům psychiatrie a adiktologie. Dočtete se v něm například, jak zajistit bezpečné prostředí na oddělení akutní psychiatrické péče nebo v jaké fázi se momentálně nachází reforma české psychiatrie. V rozhovoru s Mgr. Jiřím Šupou, Ph.D., ze sdružení Práh jižní Morava se dozvíte, jak se na Blanensku snaží tato organizace pomáhat lidem s duševním onemocněním a v rubrice z praxe se mj. dočtete, kdo to jsou tzv. „peeři“ a jak vám mohou pomoci. Nechybějí samozřejmě ani další naše pravidelné rubriky a soutěž o ceny.
Přeji vám hezké čtení,
Bc. Magda Hettnerová, šéfredaktorka
Další články v tomto čísle
- Dlouhodobé ošetřovatelské volno
- Práce s lidmi s duševním onemocněním je těžká, ale i zajímavá
- Osobnostní typologie a vztahy v týmu sester
- Na veletrzích MEDICA 2017 a COMPAMED 2017 se letos představí téměř šest tisíc vystavovatelů
- Ryby nejen na Vánoce
- Bezpečné prostředí na oddělení akutní psychiatrické péče
- Reforma psychiatrické péče v ČR – aktuální stav
- Uplatnění adiktologa v nemocniční péči
- První zkušenosti s domácí umělou plicní ventilací
- PEER je ten, kdo nabízí pomoc a rozumí