Číslo 5 / 2016
Trendy ovlivňující práci sester a změny, které přinášejí sestrám – manažerkám
Naše zdravotnictví ovlivňuje v současné době celá řada trendů. S různou intenzitou zasahují sestry i lékaře a logicky s sebou přinášejí mnohé změny. Pro sestry bude těchto změn více než pro lékaře. Je proto důležité, aby se na ně mohly včas připravit a co nejpružněji se jim přizpůsobit, protože jinak budou zbytečně ztrácet čas a energii, může docházet i ke konfliktním situacím a v důsledku i ke zvýšení stresové zátěže, která je už dnes ve zdravotnictví nadprůměrně vysoká.
Pro sestry ve vedoucích pozicích je tu navíc ještě povinnost, aby všechny trendy nejen samy zvládly, ale také v adaptaci na ně pomáhaly těm, které přímo nebo nepřímo řídí. Sestry – manažerky jsou nejdůležitějším spojovacím článkem ve zdravotnických týmech, co se týče spolupráce sester s lékaři, která bude těmito změnami nejvíce zasažena.
Zvyšování kompetencí sester
Stále častěji se hovoří o tom, že by se za určitých podmínek měly rozšiřovat kompetence sester. Bránit se změnám v tomto smyslu je asi zbytečné, je však velmi důležité, jak a kdy proběhnou. Rozhodně by však měly probíhat systematicky a za akceptace názorů všech zúčastněných stran (Ministerstvo zdravotnictví ČR, profesní organizace, pacientské organizace a další). Ve světě již systém vyšších kompetencí sester funguje (např. Španělsko, Velká Británie, USA aj.). V České republice se v tomto kontextu uvažuje například o těchto oblastech: aplikace očkovacích látek bez dohledu lékaře, samostatná aplikace léků (dosud s dohledem lékaře), vydávání receptů pacientům za určitých podmínek, samostatná léčba ran (dosud v součinnosti s lékaři) nebo větší participace sester při anesteziích.
Nutnou podmínkou rozšíření kompetencí sester vždy musí být jejich řádné vzdělání a/nebo proškolení, v čemž je a bude role sester – manažerek nezastupitelná. Právě ony totiž budou garanty toho, že v rámci procesu zvyšování kompetencí jejich podřízených bude vše probíhat ku prospěchu a spokojenosti všech zúčastněných – zdravotníků i pacientů. Sestry ve vedoucích pozicích budou muset sledovat všechny změny a možnosti v této oblasti a podle aktuální potřeby svého týmu je doporučovat „na míru“ svým konkrétním podřízeným.
Změny v oblasti profesního vzdělávání sester
Změny v systému vzdělávání sester úzce souvisejí se změnami v jejich kompetencích. V této souvislosti jsou „na pořadu dne“ například tyto varianty: Možnost prodloužit studium střední zdravotnické školy ze 4 let na 5 (varianta známá jako „4 + 1“) s tím, že absolventi by pak mohli pracovat jako sestry samostatně (doposud je k tomu třeba další studium na VOŠ nebo VŠ). Bylo by také třeba zajistit možnost pružného dovzdělání zdravotnických asistentů a/nebo ošetřovatelů tak, aby mohli také pracovat samostatně. U nás je tento systém nepružný, v sousedním Německu funguje lépe a je to jeden z důvodů, proč nám náš německý soused úspěšně „krade“ méně vzdělané nelékařské zdravotníky.
Dále se zvažuje možné omezení počtu absolventů vysokoškolského studia na magisterské úrovni s cílem zabránit převzdělání určité skupiny sester, které by se měly věnovat především běžné práci sester, magisterská úroveň studia by pak mohla být ponechána spíše jen pro budoucí sestry – manažerky.
Posun směrem k interdisciplinárnímu přístupu při poskytování zdravotní péče
Jde o užší spolupráci sester a lékařů v nemocnicích, rehabilitačních ústavech, léčebnách dlouhodobě nemocných, lázních, odborných lékařů a sester v ambulantní sféře, praktických lékařů a jejich sester a také zcela jistě i sester s farmaceuty. Tito všichni zdravotničtí profesionálové budou nuceni spolupracovat daleko úžeji než dnes. Hlavními důvody je odborná i finanční optimalizace celého postupu poskytování zdravotní péče a vzájemné systematické sdílení důležitých informací o pacientech. Těch přibývá zejména v nejvyšších věkových kategoriích, kde je na denním pořádku polymorbidita pacientů, jež je úzce spojena s polypragmazií. V tomto kontextu budou hrát sestry důležitou roli, zejména v oblasti komunikace mezi jednotlivými skupinami zdravotníků.
Rostoucí nároky na komunikaci sester s pacienty
Pacienti si budou stále méně nechávat líbit nedostatky v komunikaci ze strany zdravotnických profesionálů, ať už půjde o obsah (množství, relevanci i úroveň informací), nebo formu. A s narůstající konkurencí mezi zdravotnickými zařízeními mohou jakékoliv nedostatky v této oblasti v budoucnu připravit zdravotnická zařízení, která se tomu nepřizpůsobí, o klienty.
Zejména v nemocnicích tráví sestry s pacienty v průměru mnohem více času než lékaři a kvůli tomu se častěji dostávají do různých – mnohdy náročných (strach, stížnosti, konflikty, emočně vypjaté situace) – komunikačních situací. To klade stále vyšší nároky na komunikační dovednosti sester. Klienti zdravotnických zařízení (pacienti i rodinní příslušníci) se také stále více zajímají o odbornou stránku poskytované péče a kladou zdravotníkům mnohem více otázek v souvislosti se zdravotním stavem. Na mnoho z nich jim musejí odpovídat sestry, samozřejmě, že v mezích svých kompetencí (a to nejen v nemocnicích, ale také v ambulantní sféře).
Rychle se mění i jednostranný a někdy až direktivní vztah zdravotník – pacient ve vztah partnerský. To klade další nároky na změnu přístupu zdravotníků k pacientům, především v oblasti chování a v již zmíněné oblasti komunikace. Jak stárne populace, rostou i specifické nároky na péči o skupinu pacientů v seniorském věku. Ty se kromě odborné stránky péče týkají opět i komunikace s nimi. Tyto komunikační aspekty budou hrát stále významnější roli v práci sestry a sestry – manažerky budou i v této oblasti garanty toho, že práce jejich podřízených bude těmto výše uvedeným trendům odpovídat.
Nedostatek zdravotnického personálu u některých specializací
Sílu tohoto trendu nelze přesně odhadnout, lze však očekávat další postupný příchod sester ze zahraničí k nám. Pokud však nebudou (a ony nebudou) jen ze Slovenska, mohou nastat adaptační a komunikační problémy, které takovým přicházejícím sestrám pomohou překonávat především ostatní sestry – kolegyně nebo (a především) sestry – manažerky.
Jistě zde nebyly zmíněny všechny trendy dnešní doby, ale ty nejvýznamnější snad ano. Je zřejmé, že flexibilita se stane jednou z nejvyhledávanějších vlastností profesně úspěšných sester, a to nejen těch ve vedoucích pozicích. Jen ty sestry, které si důležité trendy včas uvědomí a budou dostatečně adaptabilní, nebudou později nepříjemně zaskočeny.
Zuzana Hekelová, lektorka, publicistka a konzultantka, www.vase-lektorka.cz
Literatura:
1. Hekelová Z. Manažerské znalosti a dovednosti pro sestry. Praha: Grada Publishing, 2012
Janáčková L. Komunikace ve zdravotnické péči. Praha: Portál, 2008
2. Medical Tribune.cz. Jaké kompetence by mohly sestry převzít od lékařů? [online]. 24. 3. 2015. [cit. 2016-04-17]. Dostupné z: http://www.tribune.cz/clanek/35573-jake-kompetence-by-mohly-sestry-prevzit-od-lekaru
3. Vávrová I, Schusterová K. Vyšší kompetence pro zdravotní sestry. Větší odpovědnost i větší odměny. Český rozhlas plus. [online]. 13. 10. 2015. [cit. 2016-04-17]. Dostupné z: http://www.rozhlas.cz/plus/zaostreno/_zprava/vyssi-kompetence-pro-zdravotni-sestry-vetsi-zodpovednost-a-vyssi-odmeny--1543224
4. Vávrová I, Maňourová A. Sestry žádají vyšší kompetence, v budoucnu by mohly zastat část práce lékařů. Český rozhlas zprávy. [online]. 4. 10. 2015. [cit. 2016-04-17]. Dostupné z: http://www.rozhlas.cz/zpravy/politika/_zprava/sestry-zadaji-vyssi-kompetence-v-budoucnu-by-mohly-zastat-cast-prace-lekaru--1539686
Další články v tomto čísle
- Když není práce protkaná láskou, je zbytečná (Matka Tereza)
- O Registru v novém „kabátě“ a nejen o něm
- Nerovnoměrné rozvržení pracovní doby a práce ve státní svátek
- Tajemství doktora Freuda
- Týmová supervize
- WC pocket revue
- Jak si zlepšit paměť a koncentraci
- Vliv implantace trvalého kardiostimulátoru na život klienta
- Informační systém mezi COS a oddělením CS v Nemocnici Milosrdných bratří v Brně
- Výskyt malnutrície u hospitalizovaných seniorov