Číslo 4 / 2016
Sestry se učí, jak provázet rodiny s těžce nemocnými dětmi
Nemoc dítěte je vždy náročná. Pokud se navíc jedná o nemoc s infaustní prognózou, je situace ještě náročnější, a to nejen pro rodinu samotnou, ale i pro zdravotníky, kteří se s rodinou a malým pacientem setkávají. Jak tyto situace řešit, jak s rodinou správně komunikovat a jak se s ní sám vyrovnat, se nově učí dětské a všeobecné sestry Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) v sérii kurzů s názvem Podpora a provázení rodin při sdělení závažné diagnózy.
Už třetí z nich se konal v pátek 11. března 2016 v prostorách Odboru vzdělávání VFN v Praze, který kurzy ve spolupráci se Společností pro mukopolysacharidosu (Centrem Provázení) pořádá. Účastnice kurzu, které pracují na neonatologických, dětských a dalších odděleních VFN, přivítaly na úvod Anna Chrzová a PhDr. Dagmar Škochová, MBA, z Odboru vzdělávání VFN. Pak už se slova ujaly lektorky Mgr. Jana Olejníčková, Ph.D., a Mgr. Pavlína Dupalová z Centra Provázení, které na úvod krátce představily centrum, které ve VFN v Praze funguje již přes rok a které je odborným střediskem zřizovaným Společností pro mukopolysacharidosu za podpory Nadace Sirius. Jeho smyslem je pomáhat rodinám dětí, kterým byla stanovena závažná a nepříznivá zdravotní diagnóza. Kromě nich pomáhají i rodinám s dětmi s těžkým zdravotním postižením a rodinám předčasně narozených dětí a dětí s nízkou porodní hmotností. Mimo to se centrum zaměřuje i na pracovníky ve zdravotnictví, v sociálních službách a ve školství, pracovníky neziskových organizací a další. Cílem a posláním Centra Provázení je podpořit rodiny pečující o dítě se zdravotním omezením, a to od počátku sdělení diagnózy přes první fáze vyrovnávání se s novou skutečností až do předání rodiny do péče služeb dostupných v místě bydliště pacienta.
Centrum provázení považuje za jednu z nejdůležitějších věcí při péči o dětského pacienta a jeho rodinu, komplexnost a provázanost všech složek. To se díky skvělému přístupu lékařů a sester daří a neustále rozvíjí. Zároveň si je centrum vědomo náročné a záslužné práce všech, kteří rodinu v náročných a krizových situacích podporují. Proto realizované kurzy cílí na pracovní i osobnostní rovinu každého účastníka.
fota: Magda Hettnerová
Pak už přišel čas na samotný kurz. Účastnice se sesedly do kruhu a nejprve se každá z nich představila a řekla, s jakými představami na akci přišla. Kurz byl rozdělen do dvou fází, z nichž první byla zaměřena na schopnost posouzení aktuální situace, plánování následných kroků, schopnost provést rodinu nastalou situací a naučit se ji lépe vyhodnotit. Druhá část pak byla orientována na zdravotnice samotné, na jejich schopnosti adaptace na negativní zážitky, prevenci syndromu vyhoření a ošetření vlastní psychiky. Na závěr se pak účastnice seznámily s některými relaxačními technikami a návody, jak se vypořádávat s vlastními negativními emocemi a jak se naučit odpočívat.
Lektorky, které jsou speciální pedagožky a zároveň pracují jako krizové interventky, dokázaly navodit příjemnou a přátelskou atmosféru, v níž se účastnice uvolnily a otevřeně hovořily. Účastnice se do názorných cvičení také aktivně zapojovaly a při rozebírání jednotlivých situací, s nimiž se ve své praxi setkaly, si nejen předaly cenné zkušenosti, ale také se mnohé naučily.
Magda Hettnerová, redakce Florence
Další články v tomto čísle
- Zdržujte se hříšné nečinnosti, aby vás nestáhla tíží svou do hlubokosti pekelné (Karel IV.).
- Pomáhající profese si zaslouží úctu společnosti
- Sestry – manažerky a jejich role při řízení rizik (část 3)
- Základy arteterapie – Rozšířené vydání
- Rodičům na nejhezčí cestu
- Štandardizácia v ošetrovateľstve
- První pomoc pro každého – 2. doplněné vydání
- Rehabilitační centrum v berounské nemocnici oceňují odborníci i laici
- Fyzioterapie v praxi
- Evidence-based postupy v neurorehabilitaci spastické parézy