Číslo 12 / 2016
Je tuberkulóza v současné době problém?
Tuberkulóza (TB) ve světě není pod kontrolou, přestože od roku 2004 dochází k poklesu výskytu tohoto onemocnění. TB je v současnosti druhou nejčastější smrtící infekční chorobou světa (po AIDS). Podle dat Světové zdravotnické organizace (WHO) a European Lung Foundation (ELF) v roce 2015 onemocnělo TB 10,4 miliónu osob, infikovaných je 1,9 miliardy osob, roce 2015 zemřelo na TB 1,4 miliónu osob. V Česku je příznivá situace a dobře fungující kontrola tuberkulózy, v roce 2015 onemocnělo 518 osob.
Úvod
Tuberkulóza je celkové infekční onemocnění vyvolané některým kmenem ze skupiny Mycobacterium (M) tuberculosis komplex, kam patří M. tuberculosis, M. bovis, M. africanum, M. microti, M. canneti, M. pinnipedii (1). V České republice (ČR) je původcem onemocnění nejčastěji M. tuberculosis, které bylo objeveno Robertem Kochem v roce 1882. TB může postihnout kterýkoli orgán, ale dominantně jsou postiženy plíce. Plicní i mimoplicní TB se léčí antituberkulotiky (AT), která se podávají režimově v kombinacích. Podává se kombinace léků v jednorázové ranní dávce pod přímou kontrolou ošetřujícího personálu (DOTS – directly observed therapy, short-course). Minimální doba léčby AT je šest měsíců. Používaná AT první řady jsou rifampicin, isoniazid, pyrazinamid, ethambutol a streptomycin (1).
Výskyt TB ve světě klesá, přesto tuberkulóza zůstává významným celosvětovým problémem
Multidrug rezistentní tuberkulóza (MDR-TB) je celkové infekční onemocnění vyvolané bakteriemi rezistentními minimálně proti dvěma AT první řady isoniazidu a rifampicinu (2). Předpokládá se, že 10 % nemocných MDR-TB ve světě v současné době má extrémně rezistentní tuberkulózu (extensively drug-resistant TB – XDR-TB), což je celkové infekční onemocnění vyvolané bakteriemi rezistentními proti dvěma antituberkulotikům první řady (proti isoniazidu a rifampicinu) a navíc proti nejméně třem dalším lékům ze šesti skupin antituberkulotik druhé řady (3). XDR-TB byla již zaznamenána v 58 zemích světa (1). V roce 2009 byla popsána další nejzávažnější rezistentní forma TB, tzv. totálně rezistentní TB (totally drug- resistant TB – TDR-TB). Je definována rezistencí kmene Mycobacterium tuberculosis na všechna antituberkulotika první a druhé řady (3).
U pacientů s MDR-TB se klinický obraz, fyzikální nález, laboratorní vyšetření ani rentgenologický obraz neliší od pacientů s TB způsobenou citlivými kmeny mykobakterií. Většinou až selhání antituberkulotické léčby upozorní na možnost MDR-TB, což je třeba potvrdit vyšetřením citlivosti na AT. MDR-TB je obtížněji léčitelná, léky jsou toxičtější a výrazně dražší než AT první kategorie. Doba léčby je delší a léčebné výsledky jsou horší, v závislosti na léčebných režimech je úspěchu léčby dosaženo jen u 50–60 % pacientů s MDR-TB (5).
Epidemiologie tuberkulózy ve světě
Výskyt TB ve světě klesá, přesto tuberkulóza zůstává významným celosvětovým problémem. Ročně onemocní tuberkulózou asi 8,6 miliónu lidí, což znamená, že incidence (počet nových onemocnění) pomalu klesá od roku 2004. Nakaženo tuberkulózou je 1,9 miliardy lidí. Mezi roky 1990–2012 došlo k poklesu výskytu TB o 37 %, ale roční pokles je pomalejší, než se očekávalo. Ročně zemře na TB 1,3 miliónu lidí, v roce 2005 to bylo 1,8 miliónu. Na tomto pozitivním posunu se mj. velkou měrou podílí fakt, že během posledních 15 let bylo asi 41 milionů lidí léčeno režimem DOTS. Předpokládá se, že díky tomu se zachránilo 6 milionů lidí včetně 2 milionů dětí (1). Nejvyšší nárůst TB je zaznamenáván v zemích Asie, subsaharské Afriky a v zemích bývalého Sovětského svazu (obr. 1). V rozvojových zemích je TB nejčastější příčinou úmrtí z infekčních chorob (5). Obdobná je situace i u případů MDR-TB. Mezi státy s vysokou incidencí a prevalencí MDR-TB se řadí bývalé země Sovětského svazu a asijské státy. Podle odhadů WHO je ve světě nově diagnostikováno okolo půl miliónu nových případů MDR-TB ročně ve více než 80 zemích světa a z toho jedna čtvrtina na MDR-TB zemře (4).
Tuberkulóza v kostce – Česko v roce 2015
V Česku je stav mnohem příznivější, v roce 2015 byla incidence TB 4,9 případu na 100 000 obyvatel (tab. 1), což znamená, že nově bylo onemocnění diagnostikováno u 518 osob (graf 1). Mortalita má v Česku klesající tendenci, v roce 2015 zemřelo na TB 33 osob, v roce 2008 to bylo 57 osob (graf 2). V ČR je nízký výskyt MDR-TB, pohybuje se okolo 10 osob ročně (graf 3).
tabulka a grafy: autorka
V roce 2015 bylo nejvíce nových případů hlášeno v Praze (9,1) a nejméně ve Zlínském kraji (2,0). Z celkového počtu případů TB v roce 2015 bylo 21,2 % (110) osob narozených mimo ČR, nejčastěji na Slovensku (26), Ukrajině (24) a ve Vietnamu (11). Tuberkulózou onemocnělo 70 % žen (361) a 30 % mužů (157). Většina nemocných měla plicní formu TB – 87 % (453), 13 % (65) nemocných mělo mimoplicní formu onemocnění. AT léčbu mělo v minulosti 8 % (44) nemocných, 92 % (474) bylo léčeno pro TB poprvé. TB byla zjištěna nejčastěji u osob, které přišly k lékaři s obtížemi – 76 % (392), 9 % osob bylo v kontaktu s TB, u 5 % byla TB zjištěna při kontrolách rizikových skupin a u 4 % při pitvě. Bakteriologicky ověřených případů TB bylo 78 % (403), z toho 52 % (210) bylo mikroskopicky pozitivních ze sputa, což znamená, že se jedná o silné zdroje infekce. V roce 2015 bylo hlášeno 10 případů MDR-TB, ale žádný pacient se nenarodil v Česku – 7 pacientů s MDR-TB se narodilo na Ukrajině, 2 v Mongolsku a 1 v Moldávii.
Migrační krize v Česku nezvýšila nárůst případů TB. V roce 2015 bylo v záchytných zařízeních pro zajištění cizinců zadrženo 4485 migrantů a pouze u 3 osob byla prokázána TB. Nejčastěji byla zjištěna syfilis (25 osob), u 17 osob salmonelóza, u 12 osob svrab a 5 osob bylo HIV pozitivních (6).
Závěr
Tuberkulóza je a bude medicínským, sociálním, ekonomickým i politickým problémem. I když je situace v Česku velmi příznivá, je nutno na možnost TB stále myslet, zvláště u cizinců a u osob dlouhodobě pobývajících v regionech s vysokým výskytem jak TB, tak především jejích rezistentních forem.
Eva Kašáková, vrchní sestra, LERYMED spol. s r. o., Oddělení respiračních nemocí, Praha
Literatura:
1. Kolek V. Tuberkulóza a jiné mykobakteriózy. In: Kolek V, Kašák V, Vašáková M. Pneumologie. 2. vydání. Praha: Maxdorf, 2014. s. 223–247
2. Zatloukal P, Kos S. Tuberkulóza dospělých. Standard léčebného plánu. Verze 6. 6. 2011. Dostupné na: www.pneumologie.cz
3. Bártů V. Tuberkulóza ve světle 21. století. Medical Tribune. 2010;6(4):D2
4. Bártů V. Multirezistentní tuberkulóza, aktuální situace. Stud. Pneumol. Phthiseol. 2010;70(1):5–8
5. Feketeová E, Kašák V. Porovnání klasické a multirezistentní tuberkulózy. Kazuistiky v alergologii, pneumologii a ORL. 2010;7(3):21–26
6. Wallenfels, J. (Národní jednotka dohledu nad tuberkulózou Nemocnice Na Bulovce) TB v ČR v roce 2015. Ústní sdělení – III. kongres ČPFS, Praha 2016, zdroj dat – Registr tuberkulózy
Další články v tomto čísle
- Vánoční klišé
- Praktické naplnění Resortního bezpečnostního cíle 8
- Zemřela přední česká představitelka konceptu sebepéče PhDr. Renata Halmo, Ph.D.
- Vrátit ženám sebedůvěru je krásný pocit
- Těhotenství. Porod. Miminko. Jak si kdo ustele…
- Repetitorium hojení ran 2
- 100 tipů pro plánování domácí ošetřovatelské péče
- Pediatrie pro nelékařské zdravotnické obory
- Příručka pro sestry v oftalmologii
- Strach dítěte před operačním výkonem