Číslo 1 - 2 / 2015
Výstava „Naše cesta“
„Neváhejte a navštivte naši výstavu“ – to hlásala upoutávka na akci s názvem Naše cesta, která se konala od 1. října do 30. listopadu 2014 v Praze, jež přišla e-mailem učitelskému sboru SZŠ a VOŠZ v Plzni.
Poté, co jsme našim žákům o výstavě řekli, spustila se obrovská vlna zájmu. Na Výstavišti v pražských Holešovicích se na ploše okolo 1200 m2 rozprostíralo perfektně nasimulované prostředí domácích i venkovních situací ze života člověka se zdravotním postižením. Šlo o výstavu zážitkovou, takže si každý mohl veškeré nástrahy vyzkoušet na vlastní kůži.
Za vstupní branou Křižíkova pavilonu se návštěvníci ocitli ve světě, který nám zdravým připadá úplně samozřejmý. Jak se v něm však cítí člověk s handicapem? V některých případech je bezmocný a zoufalý. Proto bylo hlavním cílem této výstavy seznámit širokou veřejnost s tím, jaké nástrahy musejí handicapovaní lidé překonávat a jaké existují možnosti správné pomoci.
Téměř stresujícím zážitkem byl pro nás pohyb bez zrakové či sluchové kontroly nebo zdolávání terénu na invalidním vozíku. Seznámili jsme se s různými pomůckami, bez kterých se handicapovaný člověk neobejde, aby mohl zvládat všední den. Pobavili jsme se a otestovali jsme si své dovednosti při výuce znakové řeči, při hrách a sportovních činnostech, kterými se baví handicapovaní. Po celou dobu naší návštěvy se nám věnovali průvodci, kteří život se zdravotním postižením znají z vlastních zkušeností.
Výstava byla navržena tak, aby pomohla nasměrovat návštěvníky k vzájemné toleranci, respektu i porozumění. Byla skvělým prostředkem ke stmelování nových kolektivů a cenné informace si odtud jistě odnesli i právníci, pracovníci v sociálních službách či manažeři velkých firem. Všichni naši žáci i pedagogové odcházeli z výstavy plni dojmů, s novými zkušenostmi a otevřeni vzájemné spolupráci s lidmi, kteří jsou sice handicapovaní, ale jinak úplně stejní jako ostatní.
Říká se, že opravdovým dárkem je zážitek. Tato výstava jím byla se vším všudy.
Mgr. Alena Štroblová, odborná učitelka SZŠ a VOŠZ Plzeň
Další články v tomto čísle
- Nechť souhlasí řeč se životem
- Novoroční přání hlavní sestry ČR
- Při práci na oddělení pro královskou rodinu jsem se sama cítila jako princezna
- Péče o pacienta po stomatochirurgickém výkonu
- Zdravý a krásný úsměv – jak ho dosáhnout?
- Důležitost péče o dutinu ústní
- Problematika výuky chronických ran v oboru všeobecná sestra
- Psychické a fyzické faktory v profesi sestry v domácí péči
- Následky a zvládání kyberšikany
- Práce sestry v zubní ordinaci