Číslo 12 / 2014
V Ostravě se sešly špičky traumatologie z celého světa
Renomovaní lékaři ze šesti zemí světa se sešli ve čtvrtek 6. listopadu 2014 v ostravském kongresovém hotelu Clarion, aby tu diskutovali o svých poznatcích a zkušenostech s léčením poranění pánve a vyměnili si názory na nejaktuálnější trendy v tomto oboru.
Sympozium s názvem Biomechanika poranění pánve společně pořádaly Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, Fakultní nemocnice Ostrava a česká společnost MEDIN, a. s., výrobce implantátů. V průběhu akce měli účastníci možnost vyslechnout 22 odborných příspěvků a zúčastnit se dvou workshopů.
V průběhu náročného programu sympozia byly po každém ze čtyř bloků vysoce specializovaných přednášek světově uznávaných odborníků vedeny zaujaté diskuze, kdy si lékaři vyměňovali své zkušenosti a názory na různé aspekty léčby poranění pánve. Velký zájem byl o workshopy s názvy Operační postup při použití dlahy Omega a Praktické případy použití zevních fixátorů. „Úzká spolupráce s lékaři je pro vývojové aktivity společnosti MEDIN klíčová,“ říká Ing. Milan Ettel, generální ředitel společnosti, a dodává: „MEDIN je největší český výrobce zdravotnických nástrojů a implantátů, permanentní vývoj a inovace našich produktů nám umožňují držet krok s předními světovými výrobci a sledovat nejnovější trendy v traumatologii. Tyto trendy jsou mj. vytvářeny na takových setkáních, jakým je sympozium Biomechanika poranění pánve.“
Úrazy pánve jsou jedním z nejkomplikovanějších zranění skeletu. Bývají zapříčiněny zejména pády z výšky nebo vznikají při dopravních nehodách, často bývají součástí polytraumat. Vývojové oddělení společnosti MEDIN vyvinulo ve spolupráci s předními českými traumatology MUDr. Jaroslavem Šrámem a MUDr. Stanislavem Tallerem z Traumacentra Krajské nemocnice v Liberci implantát Omega dlaha, který je založen na světově unikátním principu tvarování pro konkrétního pacienta. Jedná se o řešení, které je chráněno patentem.
„Omega dlaha je unikátní prostředek, který využíváme při specifických úrazech pánve,“ vysvětluje primář Jaroslav Šrám z Traumacentra Krajské nemocnice v Liberci. „Výhodou dlahy je mimo jiné také možnost jejího vytvarování dle CT snímků pacienta ještě před operací, přímo při výrobě. To snižuje operační dobu, zvyšuje efektivitu aplikace dlahy a zkracuje tak dobu nutnou pro rekonvalescenci pacienta,“ dodává Šrám.
MEDIN, a. s., je česká firma se sídlem v Novém Městě na Moravě, která se zabývá vývojem, výrobou a distribucí lékařských nástrojů a implantátů. Tradice firmy započala před více než pětašedesáti lety a dnes její portfolio tvoří čtyři hlavní produktové skupiny – traumatologie, chirurgie, ortopedie a stomatologie. MEDIN se tak šíří svého sortimentu řadí mezi největší evropské výrobce zdravotnických prostředků.
tz
Další články v tomto čísle
- Nejvíce dáš tomu, komu dáš naději
- Sestra a PD pacient jsou partneři
- Vplyv výživy na priebeh hojenia rán
- Šetrná nekrektomie
- Zkušenost s ultrazvukovou metodou pro léčbu ran
- Newborn Basic and Advanced Life Support
- Kvalita života ženy po spontánním a operativním porodu
- Problematika kouření a konzumace alkoholu v České republice
- Bolest a její léčba
- Mýty o zdravotně dokonalé obuvi zdravotníků