Číslo 9 / 2013
V IKEM provedli už tisíc transplantací jater
Už osmnáct let probíhá v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny transplantační program jater.
Letos 13. srpna tu lékaři transplantovali játra a ledvinu šestačtyřicetileté ženě s polycystickými játry a ledvinami, která se stala tisícím pacientem, který v IKEM tento náročný výkon podstoupil.
„Šlo o velmi složitý výkon, který ale v IKEM patří k velmi dobře zvládnutým technikám. Stejně jako u většiny pacientů byla i u této pacientky transplantace jater jedinou léčebnou možností,“ řekl MUDr. Aleš Herman, Ph.D., ředitel IKEM. Transplantace jater patří dnes již k standardní léčbě selhání jater, metabolických vad a některých nádorů, tedy jaterních onemocnění ohrožujících život pacienta. Od letošního roku nabízí IKEM navíc celé spektrum výkonů k transplantaci jater.
foto: M. Kutil, IKEM
„Transplantovat játra je možné několika způsoby,“ vysvětluje MUDr. Jiří Froněk, Ph.D., FRSC. „U dospělých i dětí je možné použít celá játra nebo jejich část. Tu získáváme buď tak, že játra zredukujeme, ale část orgánu není využita, nebo tzv. splitem. To znamená, že se játra rozdělí a transplantují dvěma příjemcům,“ popisuje. Takto už letos odoperovali v IKEM 10 pacientů, kterým rozdělili pět orgánů. IKEM je od roku 1996 jediné pracoviště, kde transplantují játra i dětem. Jeden rok po transplantaci přežívá 90 % pacientů a téměř 80 % přežívá více než deset let.
tz
Další články v tomto čísle
- Úsměv je svátek obličeje
- Mám příliš mnoho nabídek
- Kdyby na Měsíci byla jediná kapka rosy, která vám pomůže, přinesete ji
- Jak efektivně předcházet nemocničním infekcím
- MRSA (bariérový ošetřovatelský režim)
- Operace mozku při plném vědomí pacienta dělají i na Homolce
- Kazuistika dítěte s adnátní sepsí po porodu
- Práce klinického perfuziologa a kritické situace během mimotělního oběhu
- Afterdrop effect u pacientů v mírné hypotermii při mimotělním oběhu
- Návrh na zlepšení interní komunikace ve zdravotnickém zařízení