Číslo 6 / 2013
Ruční ovládání koní aneb management dnešních dnů...
Management je umění řízení a ovládání činností. Slovo samotné má původ v anglickém to manage - řídit, které pochází z francouzského ménagement - řízení, vedení, které má zas kořen v latinském slově manus - ruka, jehož prazákladem bylo ruční ovládání koní. Management má počátky již ve starověku a středověku, kdy bylo důležité zvládat řízení armád.
Ve VFN v Praze jsme vzdělávání pro nelékaře v oblasti managementu začali realizovat před 17 lety. Tento typ vzdělávání zdravotníkům dříve chyběl, proto o něj byl mimořádný zájem a ohlasy na něj byly pozitivní. Kurzy „Management a leadership ve zdravotnickém zařízení" a „Vyjednávání a zvládání konfliktních situací ve zdravotnickém zařízení" byly certifikovány MZ ČR. Když se v květnu 2010 stal Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví generálním dodavatelem projektu Ministerstva zdravotnictví „Prohlubování a zvyšování úrovně odborných znalostí nelékařských zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků ve zdravotnictví se zaměřením na odborně profesní vzdělávání a na vzdělávání v manažerských dovednostech" (projekt číslo CZ.1.04/1.1.00/46.00001), bylo jasné, že se do projektu zapojíme.
fota: VFN v Praze
Cílem projektu bylo v průběhu tří let jeho realizace, tj. květen 2010 až duben 2013, úspěšně podpořit celkem 38 000 zdravotníků, přičemž plánovaný počet úspěšných absolventů z řad nelékařů byl 32 475 osob. Díky finanční podpoře EU byla účast ve všech vzdělávacích aktivitách pro mimopražské zájemce bezplatná.
Během trvání projektu jsme v kurzech managementu proškolili 120 mimopražských účastníků, vyjednávání a zvládání konfliktních situací absolvovalo 72 nelékařů. Celkem proběhlo 19 školicích akcí v 65 vyučovacích dnech, lektoři přednášeli 520 hodin.
Kromě oblasti managementu zajišťoval Odbor vzdělávání VFN v Praze pro IPVZ také certifikovaný kurz „Péče o pacienta léčeného asistovanou peritoneální dialýzou", který v rámci projektu absolvovalo 28 účastníků, a kurz „Péče o stomika", který ukončilo 21 absolventů.
EU si systémem anonymních dotazníků prověřuje zpětnou vazbu, spokojenost s úrovní kurzu, s lektory, s organizačním zajištěním atd. Ve všech zmiňovaných kurzech jsme dosáhli 98-99% spokojenosti a pozitivního hodnocení od absolventů kurzů. Za to patří velké poděkování všem lektorům, organizátorům a zdravotníkům v provozu, kteří našli chuť, elán a nelitovali času k předání svého know-how. A o to jde především - neudělat si „čárku" navíc, ale něco praktického svoje kolegy naučit.
Mgr. Zuzana Máchová, vrchní sestra Foniatrické kliniky VFN v Praze
Anna Chrzová, odborný garant vzdělávání pro NLZP ve VFN v Praze, předsedkyně sekce managementu ČAS
Další články v tomto čísle
- Ledviny jsou jako lidský pár – můžete žít i sami, ale není to ono
- Životopis odeslán, a co teď?
- V životě je pořád na co se těšit
- Specifika ošetřovatelské péče o pacienty s imunosupresivní terapií
- Využití imunoadsorpce při AB0 inkompatibilních transplantacích ledvin od žijících dárců
- Individuální přístup stomické sestry
- LIPOSTOM - Nový pás pro stomiky
- Hernie v parastomální oblasti
- Implantace Argus adjustable male sling z pohledu perioperační sestry v MOÚ
- Sledování pádů u hospitalizovaných pacientů v letech 2011-2012