Číslo 5 / 2013
Jak správně napsat životopis a motivační dopis
Na počátku hledání nového zaměstnání si velmi dobře ujasněte, jakou práci hledáte. Usnadní vám to její nalezení. A abyste byli při svém hledání úspěšní, je třeba umět správně napsat životopis.
Jak tedy na to?
Můžete být tradiční a stáhnout si vzor na pracovních serverech či u velkých personálních agentur, čímž nic nezkazíte, ale zároveň se stanete jedním z mnoha uchazečů. Chcete-li však ukázat své já (ale pamatujte, že všeho moc škodí - kromě kreativních oborů, kde je to naopak nutností), doporučujeme vytvořit si svůj vlastní životopis podle následujících pravidel:
1. Osobní údaje musejí obsahovat vaše jméno, akademické tituly a funkční e-mailový a telefonický kontakt. E-mailová adresa by rozhodně neměla být nějaká zdrobnělinka nebo něco militantního či dvojsmyslného (např. adresa cukroušek@seznam.cz je fajn pro kamarády, ale ne pro hledání zaměstnání). Můžete uvést trvalou, případně přechodnou adresu, ale není to nutné. Pokud chcete přiložit své foto, pak jedině od profesionálního fotografa a v obleku či kostýmu. V žádném případě neposílejte dovolenkové foto v plavkách nebo skupinové z bujarého večírku.
2. Vzdělání - píše se od posledního k nejstaršímu, tedy na prvním řádku bude ukončená vysoká škola, teprve pod ní střední škola. Základní školu nebo dokonce jesle neuvádějte.
3. Pracovní zkušenosti - stejně jako u vzdělání se v tomto případě postupuje chronologicky od aktuálního po první zaměstnání. Důvod? Je podstatné, co děláte nyní. Vždy uveďte název zaměstnavatele a své pracovní zařazení. U každé pozice mějte pět až osm odrážek, ve kterých popíšete hlavní zodpovědnosti, případně projekty, které spadaly přímo pod vás. Buďte konkrétní! Uvádějte dosažené úsp ěchy, čísla, projekty, na kterých jste se podíleli.
4. Kurzy, certifikáty - máte-li nějaké a vztahují-li se k práci, na kterou se hlásíte, neopomeňte je.
5. Jazyky - pravdivě uveďte svůj stupeň (začátečník, pokročilá znalost), ideálně v užívaném evropském referenčním rámci od nejnižšího A1 (začátečník) po C2 (rodilý mluvčí). Na pohovoru vás bude z jazyka personalista zkoušet, takže případnou nadsazenou úroveň odhalí.
6. Další dovednosti - uveďte vaše IT dovednosti, řidičský průkaz, případně cokoli, co je relevantní na pozici, o kterou se ucházíte.
7. Koníčky - můžete uvést, nemusíte. Opět platí, že méně je více a koníčky by neměly být v rozporu se zaměstnáním, do kterého se hlásíte.
Životopis musí být přehledný, strukturovaný, jasný, logický a pravopisně zcela v pořádku ve všech jazykových mutacích, které budoucí zaměstnavatel požaduje. Ideální délka CV jsou maximálně dvě strany A4 (jeden list). Na jeho vytvoření použijte nejčastěji používané počítačové programy; pokud jej odesíláte e-mailem, zasílejte jej ve formátu doc programu Microsoft Word nebo ve formátu pdf. Personalisté jsou zavaleni množstvím žadatelů a ti, jejichž životopisy nejdou otevřít, se zpravidla dočkají zamítavé odpovědi.
Pamatujte si, že životopis je vaší vizitkou a zároveň vstupenkou do výběrového řízení. Jestliže nezaujme, nedostanete šanci na pohovor, tudíž přijdete o možnost se představit a získat tak třeba práci svých snů. Nejste-li si jisti, zda je váš životopis pro budoucího zaměstnavatele atraktivní, kontaktujte nás na www.jakhledatzamestnani.cz a my vám rádi poradíme.
Motivační dopis
K životopisu patří i motivační dopis. Do něj vypíchněte informace, proč se hlásíte právě do této společnosti a na uvedenou pozici. Vyzdvihněte předchozí zkušenosti a zkuste najít důvody, proč by měli vzít právě vás. S největší pravděpodobností se budete hlásit na více pozic, nezapomeňte se proto vždy ujistit, že jste změnili jméno adresáta, název firmy a místa.
Po odeslání CV a motivačního dopisu
Po odeslání obou dokumentů zbývá už jen čekat na odpověď a nepropadat panice, pokud nedopadne hned první místo, na které jste se hlásili. I v případě změny místa platí, že kdo si počká, ten se dočká.
Další články v tomto čísle
- Kdo chce spáti sladce, ať večeří krátce
- Jde nám o film. Politiku u majora Zemana neřešíme
- Projekty bezplatného vzdělávání zdravotníků skončily
- Edukovaný pacient se vyplatí
- Poruchy příjmu potravy aneb když je jídlo jed i lék
- Jak na správnou výživu při práci ve směnném provozu?
- Dotazník stravovacích zvyklostí
- Výživa stomiků
- Riziko malnutrice u osob se schizofrenním onemocněním
- Úroveň znalostí sester o základní a rozšířené resuscitaci dle platných guidelines