Číslo 4 / 2013
Soudněznalecký posudek v oboru ošetřovatelství
Žádost o posudek:
Soudněznalecký posudek vyžádán Policií ČR.
Trestní oznámení:
Trestní oznámení na neznámého pachatele za zanedbání péče s následkem smrti podal vedoucí pracovník oddělení nemocnice, na které byla přijata paní K. a několik hodin po přijetí zemřela.
Otázky pro znalce:
Soudní znalec má posoudit blíže nespecifikované období do dne úmrtí paní K., kdy mělo dojít k zanedbání péče o svěřenou osobu. Posoudit, zda došlo k zanedbání péče o svěřenou osobu. Soudní znalec měl sdělit ostatní okolnosti, které považoval za důležité.
Dokumenty pro znalce:
Soudní znalec měl k dispozici policejní spis s výslechy, zdravotnickou dokumentaci včetně dokumentace z pitvy.
Anamnéza:
Jednalo se o ženu ve věku 85 let, která byla v domácím ošetření dcery. Do nemocnice byla přivezena ve velmi špatném stavu - dehydratovaná, kachektická s rozsáhlými dekubity a rozsáhlým tumorem pravé očnice. Pacientka byla lucidní, bradypsychická, obtížně komunikující, anikterická a meningeální. Byla schopna podepsat informované souhlasy. Základní diagnóza bazaliom pravého oka, rozsáhlý dekubitus V. stupně v sakrální oblasti; dekubitus III. stupně na pravé lopatce, dekubitus IV. stupně na pravé kyčli, celkově byla kachektická. Po několika hodinách hospitalizace zemřela.
Paní K. byla v péči dcery 10 let. Nejprve se o ni starala v jejím bytě, když byla péče stále časově náročnější, přestěhovala si ji dcera do svého bytu. Dle sdělení dcery byla schopna vyjádřit své potřeby, na bolesti si nestěžovala, nechtěla do nemocnice. I při konečné hospitalizaci byla velmi nespolupracující, odmítala např. infuze. Vzhledem k tomu, že paní K. pobírala příspěvek na péči, navštívila ji doma sociální pracovnice. Z výpovědi sociální pracovnice je patrno, že neshledala v domácnosti žádné problémy.
Závěr znalce:
Na základě prostudované dokumentace a znalostí a zkušeností v oboru ošetřovatelství znalec konstatuje, že k zanedbání péče o svěřenou osobu nedošlo.
Zdůvodnění:
Domácí péče o pacientku v takovém riziku je velmi obtížná. Nepříznivé okolnosti vzniku dekubitů jsou základní diagnóza bazaliom pravé očnice - vyčerpání organismu; nedostatečný příjem tekutin a stravy - změny ve stáří, snížený sací a polykací reflex a pocit žízně. Pro kompenzaci takového stavu je nutná výživa i hydratace parenterálně. Paní K. byla imobilní. Nepochybně se u ní rozvinul imobilizační syndrom se všemi důsledky. Rizikové faktory pro vznik imobilizačního syndromu - věk nad 65 let, inkontinence moče i stolice, změněný psychický stav a neschopnost spolupráce. Celkový počet podle Norton Scale 7 bodů v den přijetí do nemocnice. Je-li výpověď dcery pravdivá, paní K. dokázala vyjádřit své potřeby, nestěžovala si na bolesti, byla velmi dominantní, do nemocnice i přes naléhání dcery nechtěla. Dcera byla v submisivním postavení a neodvážila se přání matky nesplnit. Laická péče o takto polymorbidního člověka vysokého věku nemohla zabránit vzniku vážných komplikací a zhoršení celkového stavu. Dle výpovědi dcery i svědků se dcera snažila nalézt pomoc v lékárně. Kupovala obvazový materiál a rány ošetřovala dle svých laických znalostí. Pečovala o výživu a hygienu. Stav závažně nemocné pacientky s komplikacemi při přijetí odpovídal péči laickou osobou v domácím prostředí. Paní K. byla v péči dcery 10 let, z toho poslední 4 roky byla zcela imobilní.
Mgr. Dana Jurásková, Ph.D., MBA
Další články v tomto čísle
- Negativní emoce způsobují nemoce
- Kaplan není "servisman" pro věřící
- Rozhovor s garantkou vzdělávání občanského sdružení Seppia Mgr. Helenou Michálkovou, Ph.D.
- Alternativní rehabilitační metody
- Body trojího účinku: metoda, kterou můžeme využít při každé terapii a úroveň naší péče se dostává o pár stupňů výš
- Léčba vlastními buňkami už není hudba budoucnosti
- Péče o děti se zevním fixátorem
- Specifika péče o pacienta po transplantaci jater
- Naše zkušenosti s využitím minimálně invazivních podpor oběhu u nemocných s kardiogenním šokem
- Vlastnosti a dovednosti sester z pohledu sester a pacientů